Trwa ładowanie...

Uszkadza płuca i mózg. Ale objawy COVID mogą pojawić się tylko na skórze

 Karolina Rozmus
13.08.2022 11:58
Prof. Spector pokazał zdjęcie zmian skórnych po COVID-19
Prof. Spector pokazał zdjęcie zmian skórnych po COVID-19 (Getty Images/Twitter)

Prof. Tim Spector to epidemiolog w londyńskim Kings College. Specjalizuje się obecnie w śledzeniu objawów COVID-19, dzięki danym zgromadzonym poprzez aplikację ZOE Symptom Tracker. W mediach społecznościowych pokazał, jakie powikłania mogą dotykać skóry po zakażeniu mutującym SARS-CoV-2. Zmiany są bolesne i pokryte strupami - ostrzega lekarz.

spis treści

1. Jedna z trzech postaci long COVID

Long COVID kojarzony jest głównie z utrzymującymi się tygodniami, a nawet miesiącami po przejściu infekcji, problemami neurologicznymi. Od zespołu przewlekłego zmęczenia, mgły mózgowej i problemów z koncentracją, aż po bóle głowy czy zaniki pamięci.

Okazuje się jednak, że długi COVID może mieć aż trzy różne oblicza, a jednym z nich jest postać skórna późnych powikłań.

Zobacz film: "Odwoływanie stanu epidemii przedwczesne? Ekspert ostrzega przed mutacją Omikrona"

"Zebrane dane wyraźnie pokazują, że zespół chorobowy następujący po przebyciu COVID-19 (...) występuje w kilku podtypach. Zrozumienie podstawowych przyczyn ich powstania może pomóc w znalezieniu strategii leczenia" - powiedziała doktor Claire Stevens, główna autorka badań klinicznych z King's College London.

Wspomina o tym również prof. Spector w mediach społecznościowych.

"Postcovidowa wysypka pojawia się wiele tygodni po infekcji i może powodować zamieszanie w diagnozie. Zazwyczaj wywołuje bolesne, okryte strupkami zmiany, choć poza tym samopoczucie jest dobre" – pisze brytyjski epidemiolog na Twitterze i pokazuje dłoń dotknięta wysypką po COVID.

2. COVID a zmiany skórne

To nie pierwszy raz, kiedy okazuje się, że COVID można wiązać z problemami dermatologicznymi. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat mówiło się o covidowych palcach czy zmianach skórnych, dwukrotnie częściej dotykających najmłodszej populacji w przebiegu infekcji. Badaczom udało się ustalić w kilku niezależnych badaniach, że skórna postać dolegliwości może zapowiadać COVID lub być jedynym symptomem choroby, ale też może wystąpić w trakcie infekcji, czy po niej. Jak się okazuje – nawet po upływie tygodni.

Wysypki covidowe powodują świąd, co może odbijać się negatywnie na śnie chorego, a dodatkowo u niektórych osób mogą się nasilać pod wpływem promieniowania UV.

Ustalenia badaczy wskazują, że wysypki przybierają jedną z dwóch postaci:

  • "kłujący rumień" lub wysypka typowa dla ospy wietrznej – małe, swędzące guzki, niekiedy pęcherze. Może pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, ale zazwyczaj są to łokcie czy kolana i wewnętrzne powierzchnie dłoni oraz stóp,
  • pokrzywka – wypukłe, czerwone guzki, które pojawiają się i znikają w ciągu kilku godzin. Może pojawiać się na dowolnym miejscu na ciele, także i na twarzy, co ją odróżnia od zmian przypominających objawy ospy wietrznej. Jej cechą charakterystyczną jest intensywny świąd, który może prowadzić nawet do obrzęków w obrębie warg i powiek.

Zdaniem ekspertki, prof. Aleksandry Lesiak, dermatolog i koordynator oddziału dziecięcego Kliniki Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, covidowe wysypki nie są dla lekarzy niczym niecodziennym. Co więcej, mogą towarzyszyć nie tylko infekcji wywołanej przez SARS-CoV-2, ale i innym chorobom zakaźnym.

- Wysypki są konsekwencją odpowiedzi immunologicznej. Często, kiedy w organizmie pojawia się jakiś wirus, na skórze występują plamy grudkowoplamiste. Także w przypadku SARS-CoV-2. Szacuje się, że zmian skórnych doświadcza około 20 proc. wszystkich zakażonych koronawirusem. Pokrzywka i osutka zdarzają się najczęściej. Te dwa rodzaje wysypek, które zgłaszają Brytyjczycy, czyli wypukłe guzki i swędzące potówki to nic innego jak właśnie pokrzywka i zmiany plamistogrudkowe, które mogą przypominać potówki - tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Lesiak.

3. Jak często chorzy na COVID mają problemy skórne?

To nie są jedyne postacie skórne zakażenia SARS-CoV-2 – badacze zwracają uwagę na rzadziej występujące, typu Pityriasis Rosea (czerwone, łuszczące się zmiany) lub wysypki przebiegające z zapaleniem naczyń.

- Zdarzają się jeszcze przypadki zmian dermatologicznych, które objawiają się na skórze w postaci takich tarcz przypominających rumień wielopostaciowy. Jest to jednostka chorobowa, z której diagnozą niekiedy nawet lekarze specjaliści mają problem. Tak naprawdę tych manifestacji skórnych może być znacznie więcej, bo może pojawić się też rumień guzowaty, zmiany na śluzówkach – dodaje w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Adam Reich, kierownik Zakładu i Kliniki Dermatologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Śledzenie objawów za pomocą aplikacji ZOE Symptoms COVID pozwoliło ustalić, że podczas wcześniejszych fal zmiany skórne dotykały jednego na dziesięciu chorych. Dane wskazały, że niekiedy mogą utrzymywać się miesiącami, a nawet wymagać interwencji medycznej.

"Niektóre wysypki związane z COVID-19 pojawiają się i znikają, są też często zgłaszane u osób z przewlekłym COVID" – piszą.

A co zrobić, gdy pojawi się tajemnicza wysypka? Zdaniem prof. Lesiak przede wszystkim nie wolno bagatelizować dolegliwości.

- Choć wysypki przy COVID-19 nie uszkadzają długotrwale skóry, tak jak to ma miejsce w przypadku płuc czy mózgu, a leczenie manifestów skórnych jest objawowe i polega na najczęściej na przepisaniu leków przeciwhistaminowych czy glikokortykosteroidów, to nie wolno tych objawów lekceważyć. Pamiętajmy, że wysypki mogą świadczyć o poważniejszych problemach i być np. związane z jakimiś schorzeniami przewlekłymi. Warto pójść do lekarza, aby niczego nie przeoczyć. Może się równie dobrze okazać, że mamy do czynienia z odrą, różyczką czy wirusem Coxsackie. Diagnozę należy pozostawić dermatologom – tłumaczy prof. Lesiak.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze