Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Polska w rankingu gorzej od Korei i Meksyku. Jest większa umieralność z powodu nowotworów złośliwych

W Polsce jest mniej nowotworów złośliwych, ale za to więcej przypadków śmiertelnych. OECD opublikowała raport z badań w 44 krajach na świecie. Wieści nie są optymistyczne.

Zobacz film: "Cierpiała na raka jelita. Choroba zakaźna maskowała nowotwór"

1. Przypadków śmiertelnych jest więcej

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju przygotowała raport "Health at a Glance 2019" na podstawie danych z 44 krajów. Statystyki dotyczą zachorowalności na nowotwory w 36 krajach członkowskich, ale też współpracujących z OECD i starających się o członkostwo. Dodatkowo więc wzięto pod uwagę dane z Brazylii, Chin, Indii, Indonezji, Republiki Południowej Afryki, Kolumbii, Kostaryki i Rosji.

Raport "Health at a Glance 2019"
Raport "Health at a Glance 2019" (OECD Health statistic 2019)

Raport pokazał, jak w tych 44 krajach wygląda zachorowalność na pięć nowotworów złośliwych oraz umieralność w ciągu 5 lat od usłyszenia diagnozy.

Wzięto pod uwagę raka piersi, raka płuc, raka żołądka, raka odbytu oraz raka jelita grubego. Okazało się, że w porównaniu z innymi krajami w Polsce umieralność z powodu nowotworów złośliwych jest znacznie wyższa niż w innych krajach OECD.

Optymistyczne jest to, że w porównaniu z innymi krajami, w Polsce mniej ludzi słyszy tę przerażającą diagnozę, bo 254 osoby na 100 tys. Niestety śmiertelność w tych przypadkach jest wyższa na tle innych analizowanych państw.

Co ciekawe, pod tym względem w zestawieniu najlepiej wypada Meksyk, gdzie śmiertelność z powodu nowotworów złośliwych jest najmniejsza. Tutaj na 100 tys. osób umiera 120.

2. Rak płuc z najgorszymi rokowaniami

W Polsce najgorsze rokowania są dla chorych na raka płuc. W tym przypadku wskaźnik pięcioletniej przeżywalności wynosi zaledwie 14,4 proc.

Jeśli natomiast chodzi o nowotwór żołądka, to współczynnik Polski wynosi 20,9 proc. Tymczasem średnia dla krajów OECD to 29,7 proc.

Umieralność na nowotwory złośliwe większa w Polsce niż w innych krajach OECD
Umieralność na nowotwory złośliwe większa w Polsce niż w innych krajach OECD (iStock)

W przypadku raka żołądka to częściej niż np. w Korei Południowej, w Polsce umiera się w ciągu pięciu lat od usłyszenia diagnozy. Podobnie w przypadku raka odbytu i jelita grubego. Dla porównania, pięcioletnie przeżycie pacjentów mających ten rodzaj raka wynosi w Polsce średnio 48,4 proc, za to w Korei 71,9 proc.

Dane dotyczą 36 krajów OECD i państw współpracujących
Dane dotyczą 36 krajów OECD i państw współpracujących (iStock)

Co do raka piersi to raport nie pozostawia złudzeń. Profilaktyka ma ogromne znaczenie. Pacjentki, które zgłosiły się do lekarza, kiedy choroba nie była zaawansowana, miały większe szanse na przeżycie 5 lat po usłyszeniu diagnozy. Według raportu w naszym kraju ten wskaźnik wynosi 94,5 proc. W tym przypadku średnia dla krajów OECD wynosi 97,4 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy