Pomoc nocna i świąteczna po 1 października – co się zmieni dla pacjentów (WIDEO)
Od października wchodzi w życie nowa ustawa o tzw. sieci szpitali. Oznacza to oczywiście pewne zmiany, z którymi pacjent powinien się zapoznać wcześniej.
Dotyczą one zwłaszcza sytuacji, w której chcemy skorzystać z pomocy nocnej lub świątecznej. Zmianie mogło ulec m.in. miejsce udzielania takiej opieki medycznej.
Obejrzyj materiał i dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę. Pomoc nocna i świąteczna po pierwszym października. Jakie zmiany czekają pacjentów?
Z początkiem października wchodzi w życie ustawa o tzw. sieci szpitali. Rewolucji nie będzie, ale warto sprawdzić, gdzie należy szukać pomocy w nocy i święta.
W większości przypadków lekarze przyjmować będą tam, gdzie do tej pory - ale są wyjątki Adresy aktualnych placówek znajdują się na stronie wojewódzkich oddziałów NFZ.
W przypadkach nagłych, gdy zachodzi obawa o życie pacjenta, powinno się wezwać pogotowie! Jeżeli stan pacjenta jest poważny ale nie zagraża życiu pomocy należy szukać w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.
Pacjenci otrzymują tam opaski, na podstawie których są kwalifikowani do otrzymania pomocy. Pierwszeństwo mają na przykład pacjenci z czerwoną opaską, bo oznacza ona najpoważniejszy stan.
Osoby, których zdrowie nie jest zagrożone, powinny skierować się do punktu świadczącego pomoc nocną i świąteczną.
Lekarze udzielający tam pomocy nie oferują leczenia systemowego, a jedynie pomoc doraźną. W ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej nie można uzyskać: wizyty kontrolnej, zaświadczenia o stanie zdrowia, recepty na dotychczas stosowane leki czy skierowania do specjalisty.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.