Trwa ładowanie...

Popularne leki na nadciśnienie mają wpływ na pracę mózgu? Ciekawe odkrycie naukowców

Avatar placeholder
10.03.2022 16:20
Popularne leki na nadciśnienie mają wpływ na pracę mózgu? Ciekawe odkrycie naukowców
Popularne leki na nadciśnienie mają wpływ na pracę mózgu? Ciekawe odkrycie naukowców (Getty Images)

Leki na nadciśnienie mogą mieć wpływ na pracę mózgu - to najnowszy wniosek płynący z badań przeprowadzonych przez naukowców z Minnesoty. Podzielili się swoimi wynikami na łamach czasopisma "Science".

spis treści

1. Leki na nadciśnienie a funkcjonowanie mózgu

Grupa naukowców z Minnesoty w środkowo-zachodniej części USA postanowiła sprawdzić, czy istnieje związek między lekami stosowanym w leczeniu nadciśnienia tętniczego a funkcjonowaniem mózgu.

Jak przekazali autorzy badania, te preparaty mogą zwiększać działanie opioidów tzw. substancji pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, które w połączeniu z odpowiednimi receptorami układu nerwowego powodują zmniejszenie dolegliwości bólowych.

Podczas badań postawiono kluczowe pytanie, czy leki na nadciśnienie są w stanie zmniejszyć potencjał uzależniający opioidów. Według naukowców jest to możliwe - preparaty mogą zahamować uzależniające właściwości takich opioidów, m.in. fentanylu stosowanego w leczeniu ostrego i przewlekłego bólu.

Zobacz film: "Czy COVID będzie taką chorobą jak grypa?"
Popularne leki na nadciśnienie mogą mieć wpływ na pracę mózgu
Popularne leki na nadciśnienie mogą mieć wpływ na pracę mózgu (Getty Images)

2. Zaskakujące wnioski

Uczeni przyjrzeli się działaniu inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACE-inhibitorów). Zaliczane są one do jednej z najważniejszych grup leków w terapii nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca oraz w niektórych chorobach nerek.

Jeden z autorów badania Patrick Rothwell wyjaśnił, że uzyskane wyniki wskazują na nową strategię, która miałby polegać na wzmocnieniu sygnalizacji opioidowej w mózgu w sposób ochronny, przy bardzo niskim ryzyku uzależnienia.

Zobacz także: Nadciśnienie tętnicze. Często ignorujemy ten nietypowy objaw!

3. Naukowcy przeprojektują leki

ACE-inhibitory obniżają ciśnienie tętnicze poprzez wpływ na układ renina-angiotensyna-aldosteron, ale wciąż jednak mało wiadomo na temat tego, jak działają na mózg. Według Rothewella potrzebne są kolejne badania nad tymi lekami pod kątem stosowania ich w leczeniu chorób mózgu.

Obecnie naukowcy są na etapie procesu "przeprojektowania leków", jak nazwał go Rothwell. Zajmują się opracowaniem nowych ACE-inhibitorów, aby zoptymalizować ich wpływ na pracę mózgu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze