Trwa ładowanie...

Popularny lek. W nadmiarze może zrujnować wątrobę, nerki, trzustkę

 Karolina Rozmus
19.11.2023 12:09
Powszechny lek dostępny w aptekach i sklepach. Lekarz ostrzega przed skutkami ubocznymi
Powszechny lek dostępny w aptekach i sklepach. Lekarz ostrzega przed skutkami ubocznymi (Getty Images)

Ten lek przeciwbólowy znajduje się w apteczce niemal każdego Polaka. Sprawdza się w bólach głowy, mięśni, zębów, dolegliwościach menstruacyjnych i w czasie infekcji przebiegających z gorączką. Może jednak powodować szereg skutków ubocznych.

spis treści

1. Na ból głowy, zębów i mięśni

Ibuprofen to lek należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i stosowany jest już od lat 60. ubiegłego wieku. Wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, dlatego też ma tak szerokie zastosowanie. Łagodzi bóle od łagodnych do umiarkowanych, głównie bóle mięśniowe i bóle stawów, głowy, zębów czy bóle menstruacyjne. Sprawdza się w uśmierzaniu bólu i leczeniu pourazowych, przeciążeniowych i zapalnych zmian ścięgien czy więzadeł lub stawów. Zbija gorączkę i zmniejsza stany zapalne.

Jest niedrogi, stanowi substancję aktywną wielu leków przeciwbólowych i można dostać go w Polsce nie tylko w aptekach, ale też w sklepach spożywczych, drogeriach czy na stacjach benzynowych. Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ibuprofen podobnie jak każdy inny lek należy stosować zgodnie ze wskazaniami, nie przekraczając dopuszczalnej dobowej dawki.

Zobacz film: "Czy Ibuprofen można zastąpić naturalnymi środkami?"
Ibuprofen to lek przeciwbólowy z grupy NLPZ
Ibuprofen to lek przeciwbólowy z grupy NLPZ (Pixabay)

Jak przyznaje dr Deborah Lee z apteki internetowej Dr Fox Online Pharmacy, przyjmowanie dużych dawek ibuprofenu wiąże się z poważnym ryzykiem. Ibuprofen należy do inhibitorów enzymów COX, które odpowiadają za produkcję prostaglandyn chroniących błonę śluzową żołądka. Wyciszając enzymy COX-1 i COX-2 ibuprofen zmniejsza ból i stan zapalny, ale jednocześnie pozbawia żołądek ochrony.

- Duże dawki mogą powodować krwawienie z przewodu pokarmowego, wrzody trawienne czy zapalenie trzustki. Może również wystąpić niewydolność wątroby i nerek – tłumaczy ekspertka w rozmowie z express.co.uk.

2. Dwa objawy. Mogą wskazywać na poważne problemy

Dr Lee dodaje, że takie dolegliwości mogą się pojawić nawet już po trzech dniach stosowania leku. Powołuje się na badanie, w którym u zdrowych uczestników krwawienie z przewodu pokarmowego wystąpiło wskutek stosowania przez trzy doby dawki 800 mg ibuprofenu trzy razy dziennie. Dopuszczalna dzienna dawka wynosi 1200 mg do 1800 mg.

Jakie objawy mogą wskazywać na groźne krwawienie? - Jeśli krwawienie wystąpi w górnym odcinku przewodu pokarmowego, krew przepływająca przez ten przewód jest częściowo trawiona i wydalana na drugim końcu w postaci smolistych, czarnych, cuchnących stolców, zwanych melaena – mówi dr Lee.

- Jeśli krwawienie wystąpi w dolnej części przewodu pokarmowego, w jelicie grubym, krew będzie świeższa i będzie miała kolor czerwony. Często jest wymieszana ze stolcem – dodaje.

Ponadto ibuprofenu nawet w dopuszczalnych dawkach dobowych nie można stosować w przypadku:

  • choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy,
  • perforacji czy krwawień z przewodu pokarmowego,
  • przyjmowania leków hamujących agregację płytek zawierających kwas acetylosalicylowy,
  • alergii na leki z grupy NLPZ.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze