Trwa ładowanie...

Diagnozowanie raka kości coraz prostsze!

Badacze z Uniwersytetu w Minnesocie odkryli połączenia genowe, które pozwalają oszacować poziom agresywności nowotworu kości u psów. W związku z tym, że zwierzęta te reagują na chorobę podobnie jak ludzie, nowe odkrycie będzie można wykorzystać w opracowaniu skuteczniejszych metod leczenia, dopasowanych do indywidualnych potrzeb pacjentów.

Zobacz film: "Metody określania statusu receptorów HER2"

1. Można już określić agresywność raka kości

Przełom w diagnozie raka kości
Przełom w diagnozie raka kości

Badacze z Uniwersytetu w Minnesocie odkryli połączenia genowe, które pozwalają oszacować poziom agresywności...

zobacz galerię

Pierwotne nowotwory kości są rzadkim zjawiskiem – stanowią tylko 1% wszystkich nowotworów występujących u człowieka. Najczęstsze zmiany nowotworowe tego typu są wynikiem przerzutów z innych narządów. Rak kości najczęściej dotyka dzieci. Kierunek i agresywność choroby mogą różnić się w zależności od pacjenta, poza tym przebieg choroby jest trudny do przewidzenia. Niektórzy pacjenci bardzo dobrze reagują na konwencjonalne terapie. Ich choroba nie rozwija się agresywnie, a przypadki nawrotów raka zdarzają się stosunkowo rzadko. Dla innych chorych terapia okazuje się nieefektywna, a choroba szybko powraca. Często tacy pacjenci żyją mniej niż 5 lat od zdiagnozowania raka kości.

W wyniku testów przeprowadzonych na psach naukowcy z Uniwersytetu w Minnesocie odkryli związek genowy, który rozróżnia bardziej agresywną formę raka kości od mniej agresywnej. Psy są jedynymi stworzeniami, u których – podobnie jak u ludzi – choroba rozwija się spontanicznie. Nowotwory kości występujące u ludzi i psów rozwijają się podobnie, a związki genowe są niemalże identyczne. Odkrycie kluczowej różnicy w agresywności nowotworu może więc okazać się nieocenione w planowaniu leczenia pacjentów dotkniętych rakiem kości.

Wyniki badań mogą przyczynić się do opracowania testów laboratoryjnych, mających na celu przewidzenie zachowania raka w momencie diagnozy. Takie działanie daje możliwość dostosowania terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta.

2. Jak naukowcy wykorzystają wyniki badań nad rakiem kości?

Naukowcy z Uniwersytetu w Minnesocie mają nadzieję na wykorzystanie wyników badań w celu opracowania praktycznych testów laboratoryjnych dla ludzi i zwierząt. Testy te miałyby pomóc lekarzom w określeniu typu nowotworu oraz jego agresywności. Następnie, w zależności od rodzaju nowotworu, specjaliści mogliby opracować odpowiednie metody leczenia.

Chorzy z mniej agresywną chorobą mogliby być leczeni poprzez redukcję skutków ubocznych związanych z terapią, natomiast pacjenci z daleko posuniętą chorobą zostaliby poddani bardziej intensywnemu leczeniu nowotworów. Takie indywidualne podejście do leczenia znacznie zwiększyłoby efektywność terapii.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.