Trwa ładowanie...

Powoduje śmierć komórek rakowych. Polacy po nim depczą

Avatar placeholder
06.02.2024 13:54
Chroni też przed nowotworami. Upora się z trądzikiem, kurzajkami i brodawkami.
Chroni też przed nowotworami. Upora się z trądzikiem, kurzajkami i brodawkami. (Getty Images)

Glistnik jaskółcze ziele zwykle uznawany jest za chwast, niewiele osób bowiem zna jego lecznicze właściwości. Ta pospolita roślina, po której Polacy często depczą, może okazać się naturalną bronią na raka, ale nie tylko.

spis treści

1. Glistnik jaskółcze ziele

Lecznicza roślina występuje powszechnie i można ją spotkać w wielu miejscach - od ogrodów przez parki na rowach kończąc. Preferuje lekko zacienione i nieco wilgotne miejsca. Po przełamaniu łodygi wydobywa się charakterystyczny żółty sok.

Glistnik jaskółcze ziele może być stosowany zarówno wewnętrznie w postaci naparu, jak i zewnętrznie, w zależności od problemu.

Zobacz film: "Domowe sposoby na pozbycie się kurzajek"

Roślina ma też wiele innych leczniczych właściwości i może pomóc w przypadku niektórych problemów zdrowotnych. Działa bakteriobójczo i przeciwwirusowo, łagodzi dolegliwości układu pokarmowego i pomaga w chorobach skóry.

2. Napar o wielu właściwościach

Jaskółcze ziele znane jest ze swoich przeciwbólowych i przeciwalergicznych właściwości. Spożywanie naparu pobudza wydzielanie żółci i korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego.

Po roślinę warto sięgać w przypadku zaparć oraz biegunek wywołanych przez pałeczkę okrężnicy, czyli Escherichia coli. Sprawdzi się też przy różnych rodzajach zakażeń grzybiczych.

Zawarte w roślinie składniki pomagają też regulować ciśnienie tętnicze oraz łagodzić stres. Berberyna działa hipotensyjne, co oznacza, że zmniejsza ciśnienie w naczyniach krwionośnych i obniża ciśnienie krwi.

Na największą uwagę glistnik zasługuje jednak ze względu na swoje antynowotworowe właściwości.

W BMC Cancer opublikowano przegląd badań, z których wynika, że glistnik jaskółcze ziele może prowadzić do apoptozy, czyli programowanej śmierci komórek rakowych. Autorzy siedmiu analiz badań wykazali, że znajdujące się w nim alkaloidy wykazują silne działanie przeciwnowotworowe. Chelidonina, chelerytryna, sangwinaryna i koptyzyna mogą zapobiegać rozprzestrzenianiu się komórek rakowych.

3. Na trądzik i brodawki

Najpopularniejszym wykorzystaniem glistnika jest leczenie kurzajek i brodawek, szczególnie tych wywołanych przez zakażenie wirusem HPV. Po roślinę warto też sięgać w przypadku problemów skórnych.

Ziele poradzi sobie z trądzikiem różowatym, egzemą, łuszczycą i grzybicą. Nie tylko złagodzi objawy i przyniesie ulgę, ale również oczyści skórę i pomoże zapobiegać pojawianiu się nowych zmian.

Znajdujące się w roślinie karotenoidy, flawonoidy i olejki eteryczne działają przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwalergicznie, więc wspomagają regenerację naskórka i poprawiają kondycję skóry.

4. Roślina potencjalnie toksyczna

Glistnik jaskółcze ziele jest rośliną potencjalnie toksyczną, warto więc zachować ostrożność. Ze spożywanie powinny zrezygnować kobiety ciężarne i karmiące piersią oraz osoby przyjmujące leki.

Roślina podrażnia też błonę śluzową żołądka i dwunastnicy, więc nie jest zalecana u pacjentów z chorobą wrzodową i wrażliwym układem pokarmowym. Terapię najlepiej skonsultować z lekarzem.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze