Przyczyny nowotworu kości – pochodzenie, przerzuty
Nowotwory kości występują u obu płci, jednak dwukrotnie częściej pojawiają się u mężczyzn. Objawy, które powodują mogą znaczący sposób obniżyć jakość życia chorych osób. Zdarza się również, że nowotwory kości występują także u dzieci.
1. Przyczyny nowotworów kości – pochodzenie
Mówiąc o przyczynach nowotworów kości, warto wspomnieć o ich pochodzeniu - z patofizjologicznego punktu widzenia nowotwory kości można podzielić na kościopochodne lub chrzęstnopochodne.
Jednym z nowotworów kości jest tak zwany kostniakomięsak, który znacznie częściej występuje u osób młodych – ponad połowa przypadków zachorowania ma miejsce około 15-20 roku życia.
Początkowe objawy nowotworu kości są mało specyficzne i nie wskazują na to, że przyczyną choroby może być właśnie nowotwór kości. Mówiąc o symptomach warto wspomnieć, co powinno zwiększyć naszą czujność – na pewno warto zwrócić uwagę na takie objawy jak ból (w szczególności jeśli nasila się w nocy) oraz obrzęk.
W przypadku kostniakomięsaka leczeniem podstawowym jest zabieg chirurgiczny oraz odpowiednie cykle chemioterapii. Decyzja o wprowadzonym leczeniu zależy jednak od stopnia zaawansowania choroby i obecności przerzutów do narządów odległych.
Innym nowotworem, który z kolei ma pochodzenie chrzęstne jest chrzęstniakomięsak, który występuje w późniejszym wieku niż wspomniany wyżej kostniakomięsak. Szczyt zachorowań na tę postać nowotworu kości przypada na 30-60 rok życia. Chrzęstniakomięsak często lokalizuje się kościach miednicy lub obręczy barkowej. Podstawowym leczeniem chrzęstniakomięsaka jest zabieg chirurgiczny i w zależności od zaawanosowania choroby oraz objawów, które daje, podejmowana jest decyzja o dalszych sposobach leczenia.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Co oznacza wynik badania RTG kości łonowej? - odpowiada lek. Tomasz Kowalczyk
- Czy silne bóle kości mogą być objawem raka kości? - odpowiada lek. Zbigniew Żurawski
- Jak interpretować wyniki badania scyntygrafii kości? - odpowiada lek. Bartłomiej Rawski
2. Przyczyny nowotworu kości – przerzuty
Niektóre nowotwory wykazują skłonność do przerzutowania do kości - tak naprawdę przyczyną nowotworu kości znacznie częściej jest przerzut z innej okolicy ciała niż nowotwór pierwotny kości. Jeśli dany pacjent zmaga się z chorobą nowotworową i pojawią się bóle kostne powinno to w znaczący sposób wzmożyć czujność lekarza prowadzącego i skłonić do przeprowadzenia odpowiednich badań.
Nowotworami, które w szczególny sposób mają predyspozycję do tworzenia przerzutów są nowotwory gruczołu krokowego (prostaty), piersi, tarczycy czy też płuca.
Chociaż osoba, która leczy się z powodu choroby nowotworowej i stosuje odpowiednią terapię, nie jest to gwarancją brak przerzutów. W takiej sytuacji może okazać się konieczne przeprowadzenie dodatkowych badań z zakresu diagnostyki obrazowej lub wykonania badania PET.
Chociaż pierwotne nowotwory kości nie są częste to myśląc o przyczynach nowotworów kości warto zawsze w diagnostyce różnicowej ująć inne choroby, które mogą przerzutować właśnie w okolice kości. Z tego względu nie powinno się bagatelizować takich objawów jak ból czy też obrzęk.
To szczególnie ważne u dzieci- jeśli dziecko narzeka na ból, utyka lub chodzenie sprawia trudność, konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty w celu wykonania niezbędnych badań (w szczególności diagnostyki obrazowej) w kierunku nowotworu kości.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.