Trwa ładowanie...

Ból kości – przyczyny, leczenie

Ból kości może być spowodowany różnymi przyczynami. Ból kości może sugerować schorzenie kości dla przykładu stan zapalny, ale może być także objawem choroby ogólnoustrojowej. Ból kości może wystąpić miejscowo np. ból kości udowej, ale może być również bólem uogólniony. Może to być symptom połączony z innymi przykładowo z bólem stawów. Zatem, jakie przyczyny może mieć ból kości?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Przyczyny bólu kości

Choroba, przy której pojawia się ból kości to osteoporoza. Najczęściej ból pojawia się, kiedy dochodzi do złamania, ponieważ sama jednostka chorobowa na samym początku nie daje żadnych objawów. W niektórych przypadkach chory oprócz częstych złamań może zaobserwować utratę masy ciała, zaokrąglenie pleców, a także u młodszych osób zahamowanie wzrostu. Kolejna jednostka chorobowa, którą cechuje ból kości to osteomalacja. Jest to choroba, która występuje u dorosłych z niedoborem witaminy D. Przy tej chorobie dochodzi także do zaburzeń gospodarki wapniowej. To powoduje nie tylko ból kości, ale także osłabienie mięśni. U dzieci ta jednostka chorobowa to krzywica. Chorzy mają kończyny w kształcie litery O zmienia się ich chód.

Ból kości może być następstwem intensywnego treningu
Ból kości może być następstwem intensywnego treningu

Hiperostoza jest schorzeniem kręgosłupa, przy którym pojawia się niewielki ból kości, ale jest to ból przewlekły. Ból może utrudniać codzienne funkcjonowanie, ponieważ nie tylko promieniuje do kończyn, ale może również umiejscawiać się w stawach. Chory może odczuwać nie tylko ból kości, ale także drętwienie rąk i nóg. Inną przyczyną, z powodu, której pojawia się ból kości jest nowotwór kości. U dzieci jest to mięsak Ewinga. Ból kości to również objaw szpiczaka mnogiego. Ból pojawia się w miejscu, w którym umiejscowił się guz. Do tych objawów mogą dołączyć także opuchlizna i zgrubienie na kości. Przy każdym rodzaju nowotworu kości dochodzi do osłabienia tkanki kostnej, co skutkuje ciągłymi złamaniami.

To też warto wiedzieć

Ból kości pojawia się również przy stanach zapalnych szpiku kostnego. Przy tym schorzeniu są także inne objawy dla przykładu wysoka gorączka, zaczerwienienie i opuchlizna w miejscu gdzie umiejscowiony jest stan zapalny. Ból kości i inne objawy mogą się nasilać przy wysiłku fizycznym. Ból kości może także być symptomem wrodzonego defektu metabolicznego, który jest spowodowany odkładaniem się w kościach innych, niepotrzebnych substancji. Jest to rzadka choroba genetyczna, której skutkiem jest nie tylko powodujący dyskomfort ból kości, ale także deformacje, złamania kości, ale również powiększenie wątroby.

2. Leczenie bólu kości

Ból kości nie jest najczęściej dolegliwością samodzielną, ponieważ jest skutkiem chorób. Dlatego leczenie polega na tym, aby przede wszystkim skupić się na leczeniu głównej jednostki chorobowej.

Dieta na mocne kości (prezentacja edukacyjna)
Dieta na mocne kości (prezentacja edukacyjna) [8 zdjęć]

Nasze zęby i kości często zaczynają słabnąć, kiedy osiągamy wiek średni. U kobiet proces ten nabiera...

zobacz galerię

W zależności od choroby może być zastosowany antybiotyk, leki przeciwbólowe, które złagodzą ból kości. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić zabiegi fizjoterapeutyczne.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.