Przyczyny zwiększonej częstotliwości infekcji podczas antykoncepcji i antybiotykoterapii

Aktywność seksualna wiąże się niestety ze zwiększonym ryzykiem pojawienia się infekcji intymnych. Mimo iż antykoncepcja hormonalna częściowo chroni górne partie narządu rodnego poprzez zagęszczenie śluzu szyjki macicy i blokowanie dostępu bakterii do macicy oraz jajowodów, zmiany stężenia hormonów płciowych podwyższają ryzyko wystąpienia zaburzeń w mikroflorze pochwy. Kobiety, które stosują wkładki domaciczne są narażone na wzrost pH, co może zwiększyć prawdopodobieństwo problemów intymnych. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia infekcji grzybiczych oraz bakteryjnych, warto stosować preparaty probiotyczne, które korzystnie wpływają na mikroflorę pochwy.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Infekcje intymne u kobiet

Infekcje dróg moczowo-płciowych są częstym problemem u kobiet głównie z powodu bliskości pochwy oraz odbytu. Bakterie patogenne namnażają się w jelitach i poruszają się swobodnie między odbytem a okolicami intymnymi, nawet przy zachowaniu higieny. Właśnie ze względu na rezerwuar złych bakterii w jelitach, infekcje mają tendencję do nawracania. Aż u 80% kobiet dochodzi do ponownego zapalenia pochwy w ciągu roku od zakończenia leczenia. Zapalenia pochwy są wynikiem zaburzeń mikroflory pochwy, czyli zmniejszenia liczby dobroczynnych bakterii Lactobacillus a zwiększenie patogennych. Do redukcji ilości pałeczek kwasu mlekowego może dojść w wyniku działania hormonów wykorzystywanych w antykoncepcji hormonalnej. Z tego względu kobiety, które przyjmują tabletki antykoncepcyjne, stosują plastry hormonalne lub korzystają z zastrzyków domięśniowych z progestagenów powinny dodatkowo zadbać o florę bakteryjną pochwy. Równowagę mikrobiologiczną pochwy można poprawić za pomocą probiotyków ginekologicznych. Inne metody antykoncepcji, na przykład antykoncepcja mechaniczna (prezerwatywy, błony dopochwowe, kapturki naszyjkowe), nie mają wpływu na ilość bakterii Lactobacillus w pochwie kobiety. Warto pamiętać o tym, decydując się na sposób kontroli urodzin, zwłaszcza gdy kobieta ma tendencję do uporczywych, nawracających infekcji pochwy.

Niedyspozycje układu moczowo-płciowego są wynikiem działania drobnoustrojów: Candida albicans, Gardnerella vaginalis, Streptococcus agalactiae, Prevotella bivia, Clostridium difficile, Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalis oraz uropatogennej Escherichia coli. Infekcje tego typu mają tendencję do nawracania, zwłaszcza gdy leczeniu poddaje się tylko kobieta. Jeśli jej partner jest nosicielem patogenów lub wręcz osobą zakażoną, w wyniku niezabezpieczonych stosunków płciowych może dochodzić do ponownego zarażenia kobiety. Aby zmniejszyć ryzyko przeniesienia infekcji, po wystąpieniu jej objawów zarówno kobieta, jak i jej partner powinni zacząć leczenie i przez pewien czas zachować wstrzemięźliwość. Profilaktycznie warto stosować prezerwatywy, które redukują ryzyko przeniesienia zakażeń okolic intymnych. O kondomach należy pamiętać zwłaszcza w czasie ryzykownych zachowań, na przykład stosunku z osobą nieznajomą lub partnerem, który ma za sobą bujną przeszłość erotyczną.

Najczęstsze infekcje układu moczowo-płciowego u kobiet to:

  • Waginoza bakteryjna – jest wywoływana przez namnażanie się w pochwie bakterii beztlenowych. Wypierają one bakterie kwasu mlekowego, co prowadzi do zwiększenia pH z ≤4,5 nawet do 7,0. Czynniki predysponujące do wystąpienia waginozy bakteryjnej to: stosowanie antykoncepcji, zmiany hormonalne (ciąża lub menopauza), antybiotykoterapia, częste irygacje pochwy oraz przebycie zabiegów chirurgicznych w obrębie dróg rodnych. Czynniki, które wywołują infekcje pochwy działają niekorzystnie na fizjologiczną równowagę między bakteriami Lactobacillus i innymi bakteriami, które znajdują się w pochwie kobiety.
  • Drożdżakowe zapalenie pochwy i sromu – powodują je najczęściej drożdżaki z gatunku Candida albicans. U większości kobiet aktywnych seksualnie dochodzi do przynajmniej jednej infekcji drożdżakowej (z objawami) w życiu. Bezobjawowe nosicielstwo drożdżaków to problem aż 10-25% kobiet w wieku 15-45 lat, przy czym 3-4-krotne nawroty dolegliwości związanych z zapaleniem pochwy i sromu odnotowuje się u 5-8% kobiet. U większości z nich ponowne pojawienie się objawów następuje już miesiąc po zakończeniu leczenia.
  • Infekcje dróg moczowych – u znacznej większości kobiet są one wywoływane przez bakterię Escherichia coli. Bakterie zalegające w pęcherzu moczowym namnażają się między innymi z powodu stosowania niektórych metod antykoncepcji, zwłaszcza wkładek antykoncepcyjnych. Jeśli kobieta nie rozpocznie leczenia tego typu infekcji, naraża się na ostre zapalenie miedniczek nerkowych. W razie zmniejszenia filtracji kłębuszkowej może dojść do wstrząsu septycznego.
  • Rzęsistkowica - jest chorobą pasożytniczą układu moczowo-płciowego wywoływaną przez rzęsistki (pierwotniaki należące do rodzaju Trichomonas). Rzęsistkowica jest najczęściej przenoszona drogą płciową, ale źródłem infekcji może być również wspólne korzystanie z bielizny i przedmiotów higieny osobistej. Choroba występuje głównie u kobiet.

Leczenie antybiotykami a zdrowie pochwy

Przyjmowanie antybiotyków wyraźnie zmienia mikroflorę pochwy, antybiotyk nie tylko niszczy złe bakterie ale i pożyteczne Lactobacillusy, które chronią przed infekcjami. Brak lub obniżona ilość probiotycznych bakterii zwiększa szansę chorobotwórczym bakteria i grzyba na namnożenie się i rozwój infekcji. W rezultacie ponad połowa kobiet w wieku rozrodczym w trakcie i po leczeniu antybiotykami zmaga się z dolegliwościami ze strony narządów płciowych takimi jak: pieczenie, świąd oraz nieprawidłowa wydzielina z pochwy. Czasami infekcja rozwija się nawet kilka tygodni po zaprzestaniu stosowania antybiotyku. Z tego względu po każdym leczeniu antybiotykami zalecane jest przywrócenie naturalnej mikroflory układu pokarmowego oraz pochwy za pomocą preparatów probiotycznych. Najlepiej stosować takie, które od razu chronią obydwa miejsca czyli kolonizują i układ pokarmowy i pochwę. Bakterie kwasu mlekowego (Lactobacillus) znajdujące się w preparatach probiotycznych przywracają kwaśne środowisko w pochwie, wzmacniają odporność organizmu i chronią przed działaniem bakterii oraz grzybów. Dobre probiotyki są tak skonstruowane żeby działać antagonistycznie do bakterii i grzybów wywołujących infekcje układu moczowo-płciowego.

Probiotyki ginekologiczne zaleca się również kobietom stosującym antykoncepcję hormonalną, paniom przechodzącym zaburzenia hormonalne (np. w czasie ciąży lub menopauzy), a także pacjentkom przed oraz po zabiegach chirurgicznych przeprowadzanych w obrębie układu moczowo-płciowego. Obecnie dostępne są probiotyki doustne oraz dopochwowe. Preparaty doustne warto stosować w celu odbudowania mikroflory pochwy, zwłaszcza przy antybiotykoterapii doustnej oraz w celu uzyskania długotrwałej ochrony przed nawracającymi infekcjami. Z kolei probiotyki dopochwowe są wskazane w przypadku przy antybiotykoterapii dopochwowej oraz kiedy wystąpią już pierwsze objawy infekcji lub upławy.

Komentarze (7)
~monika
~monika ponad rok temu

Ostatnio nie wiem czy panuje taka moda czy może jest łatwiej,szybciej i skutecznej.Ale rzeczywiście lekarze przepisują antybiotyki bardzo szybko.Ok są sytuacje które wymagają "mocniejszego" leczenia ale czasem...Flora jelitowa dzieci jest inna niż u dorosłych ,dlatego ja zawsze podaję przetestowany już Latopic (córka lubi sam proszek)a ja biorę profilaktycznie Lactovaginal ,bo po ostatnim leczeniu dostałam silnej infekcji intymnej.

Odpowiedz
~ślwka
~ślwka ponad rok temu

@~Malwinaa: i naprawdę ci pomogło, ja niby biorę probiotyk ale czasem mam wrażenie że się zadrapię, bo mi wszystko przeszkadza. Już nawet stringi zmieniłam na figi. Może spróbuje z twoim płynem a jak nie pomoże to ide do lekarza.

Odpowiedz
~Malwinaa
~Malwinaa ponad rok temu

@~niaja: ja po ostatnim antybiotyku (leczyłam boreliozę) miałam całkowicie wyjałowioną florę bakteryjną. Musiałam brać przez długi czas probiotyk ginekologiczny i zmieniłam płyn do higieny intymnej na lacibios femina, żeby łagodzić to okropne uczucie suchości i podrażnienia.

Odpowiedz
~grauuy
~grauuy ponad rok temu

niestety antybiotyki wyjaławiają florę żołądka, później jest się bardziej podatnym na infekcje, mi lekarz polecił brać po zakończeniu antybiotykoterapii probiotyki jeszcze przez miesiąc, widzę że to pomaga

Odpowiedz
~rozmowna
~rozmowna ponad rok temu

Niestety borykam się z problemem nawracających infekcji układu moczowo-płciowego, w posiewie z moczu najczęściej wychodzi bakteria E.coli a w tym samym czasie w pochwie rozwija się Candida, czuje się bardzo nie komfortowo, obecnie oprócz leczenia antybiotykami i globulkami przeciwgrzybiczymi, zakładam dopochwowo probiotyk invag, który zawiera 3 szczepy bakterii kwasu mlekowego polskiego pochodzenia, czuje się już znacznie lepiej i mam nadzieje że tym razem się wyleczę.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Kobiece problemy
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Kobiece problemy
Kobiece problemy

Zdrowie intymne kobiety

Zdrowie intymne kobiety

Prawidłowa flora bakteryjna i odpowiednie nawilżenie pochwy to gwarancja udanego życia seksualnego i codziennego komfortu.

Kobiece problemy

Brak miesiączki

Brak miesiączki

Chociaż spóźniający się okres wiele kobiet interpretuje jako oznakę ciąży, istnieje szereg innych przyczyn braku miesiączki. Źródłem problemu mogą być np. zaburzone funkcjonowanie układu hormonalnego czy niewłaściwie rozwinięte narządy płciowe. Najczęstsze...

Kobiece problemy

Co może oznaczać nieprzyjemny zapach z pochwy?

Co może oznaczać nieprzyjemny zapach z pochwy?

Dolegliwości intymne to temat tabu nawet dla współczesnych Polaków. Zbyt mały penis czy problemy ze wzwodem to wstydliwe problemy, o których krępuje (...) się mówić większość mężczyzn. Te kobiece dotyczą...

Kobiece problemy

Częste podróże zwiększają ryzyko infekcji intymnych!

Podróże kształcą i poszerzają horyzonty, ale każdy wyjazd jest dla organizmu prawdziwym wyzwaniem. Pospieszne pakowanie walizek sprawia bowiem, że poziom stresu niebezpiecznie rośnie, a wielogodzinne siedzenie w pociągu lub samolocie zwiększa ryzyko wystąpienia...

Kobiece problemy

Infekcje pochwy- przyczyny i objawy, leczenie

Infekcje pochwy to szeroka grupa schorzeń obejmujących narządy rodne kobiet. Mogą być one powodowane zarówno przez bakterie jak również grzyby. Są dosyć powszechne dlatego uważa się, że każda kobieta przynajmniej raz w życiu ją przechodzi. Pieczenie,...

Kobiece problemy

Krwawienie podczas stosunku - stany fizjologiczne, zmiany chorobowe

Krwawienie podczas stosunku jest stanem niefizjologicznym jak również dla kobiet bardzo nieprzyjemnym. Jego pojawienie się podczas pierwszego stosunku nie jest czymś dziwnym natomiast przy kolejnych może być już zastanawiające. Często towarzyszy mu bolesność....

Kobiece problemy

Podsumowanie akcji „Testujemy produkty prOVag żel"

Artykuł sponsorowany Tegoroczne wakacje upłynęły na portalu abcZdrowie.pl pod znakiem troski o zdrowie intymne kobiet. Na przełomie lipca i sierpnia na łamach serwisu prowadzona była bowiem akcja testowania preparatu prOVag żel. Chęć udziału w teście...

Kobiece problemy

Zaburzenia miesiączkowania

Zaburzenia miesiączkowania

Zaburzenia miesiączkowania wywołują niepewność i obawy u kobiet. Nieregularne krwawienia często są związane z innymi dolegliwościami, np. uczuciem suchości pochwy, na które wpływają zaburzenia hormonalne. Zaburzenia miesiączkowania można podzielić na:...