Rak jelita grubego może rozwijać się latami po cichu. Ten objaw to sygnał alarmowy
Rak jelita grubego może rozwijać się przez długi czas i nie dawać o sobie żadnych objawów. Istnieje jednak szereg symptomów, których nie należy bagatelizować, a które powinny skłonić nas do wykonania badań. Na co zwrócić uwagę?
1. Subtelne objawy raka jelita grubego
Częstotliwość występowania dziś raka jelita grubego można porównać do epidemii. Jest to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów, a także jeden z najbardziej zabójczych. Ponad połowa przypadków jest wykrywana na późnym etapie.
Nowotwory jelit rozwijają się po cichu i mogą nie dawać o sobie znać nawet przez wiele lat. Większość wczesnych objawów łatwo zignorować. Choroba może ujawnić się dopiero wtedy, gdy osiągnie drugie stadium.
Rak najczęściej rozwija się z polipów w okrężnicy lub odbytnicy. Choć nie wszystkie guzy staną się nowotworami, warto poddawać się regularnym badaniom, by w porę wykryć potencjalnie niebezpieczne zmiany.
Pewne subtelne i mało specyficzne symptomy mogą jednak sugerować obecność nowotworu w organizmie. Jakich objawów nie należy ignorować? Oto kilka z nich:
- stale utrzymujący się ból brzucha i dyskomfort,
- krew w stolcu,
- nagła utrata wagi niezwiązana ze zmianą stylu życia,
- uczucie parcia na stolec utrzymujące się nawet po wypróżnieniu,
- wąskie, przypominające wstążkę stolce,
- anemia wywołana niedoborem żelaza.
Pojawienie się powyższych objawów nie musi zaraz oznaczać raka, ale może wynikać z innych chorób rozwijających się w jelitach. Wszelkie nietypowe objawy powinny być skonsultowane z lekarzem.
2. Wczesna diagnoza jest kluczowa
Rak jelita grubego daje na tyle niespecyficzne objawy, że pacjenci często trafiają do lekarza w zaawansowanym stadium. Wczesna diagnoza jest niezwykle ważna, by zwiększyć szanse pełnego wyleczenia i zapobiec przerzutom.
Na rozwój tego nowotworu najbardziej narażone są osoby otyłe, palące papierosy, prowadzące tryb życia o niskiej aktywności fizycznej oraz nadużywające alkoholu. Uważać też powinni pacjenci z przewlekłymi chorobami zapalnymi jelit.
Prawdopodobieństwo rozwoju raka wzrasta także wraz z wykryciem większej ilości polipów (więcej niż trzech) oraz ich rozmiarem (ponad 1 cm). Guzy można zauważyć podczas kolonoskopii.
Komórki nowotworowe w polipie mogą wrosnąć w ścianę odbytnicy lub okrężnicy, a z czasem dotrzeć do innych części ciała i zaatakować narządy wewnętrzne oraz węzły chłonne.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.