Trwa ładowanie...

Regulacja internetowej sprzedaży leków

Parlament Europejski i Rada Europejska wprowadza nową dyrektywę dotyczącą internetowej sprzedaży leków. Zgodnie z nią apteki internetowe będą mogły sprzedawać leki tylko wtedy, gdy otrzymają na to pozwolenie...

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Założenia nowej dyrektywy

Zgodnie z zaakceptowaną przez eurodeputowanych dyrektywą, apteki internetowe po uzyskaniu pozwolenia na sprzedaż leków będą musiały zamieścić na swojej stronie internetowej specjalne logo poświadczające to pozwolenie. Logo to będzie oznaczało dla użytkownika sieci, iż dana apteka nie sprzedaje podróbek leków. W ten sposób możliwe będzie zapobieganie wprowadzania do obrotu sfałszowanych farmaceutyków. Dodatkowo na lekach umieszczone zostaną specjalne znaczki, które będą świadczyć o tym, że farmaceutyk jest oryginalny, a jego opakowanie nie jest naruszone. Dyrektywa wymaga również od krajów Unii Europejskiej wprowadzenia odpowiednich przepisów, które pozwolą na wycofanie z obrotu podrobionego leku.

2. Sfałszowane leki

Szacuje się, że obecnie na rynku leków aż 1% wszystkich farmaceutyków stanowią podróbki, a ich liczba stale rośnie. Najczęściej fałszowane są innowacyjne leki ratujące życie. Sposobem ich rozprowadzania jest właśnie sprzedaż przez Internet.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.