Regularne, mało intensywne ćwiczenia pozytywnie wpływają na serca seniorów

Naukowcy, którzy przeanalizowali dane dotyczące kondycji serca starszych Amerykanów, którzy nie doświadczyli udaru, stwierdzili, że częsta i różnorodna aktywność fizyczna wydaje się chronić przed przedwczesną śmiercią. Jednak okazało się, że wyższe ryzyko śmierci związane jest z podejmowaniem nagłego, zbyt intensywnego wysiłku.

Ying Kuen Cheung, profesor biostatystyki w Szkole Zdrowia Publicznego Mailman przy Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, oraz jego współpracownicy przedstawili swoje wyniki w „Journal of General Internal Medicine”.

Zespół ma nadzieję, że badania pozwolą lekarzom lepiej doradzać starszym pacjentom w kwestii aktywności i zdrowia.

Według Amerykańskiego Związku Kardiologicznego, regularne ćwiczenia mają wiele korzyści zdrowotnych dla osób starszych.

Na przykład, może ona pomóc zapobiec utracie gęstości kości i tym samym zmniejszyć prawdopodobieństwo złamania, a to zmniejsza ryzyko wielu chorób związanych z procesami starzenia. Regularne ćwiczenia zwiększają również siłę mięśni i mogą poprawić równowagę oraz koordynację, co z kolei zmniejsza ryzyko upadków.

To może pomóc osobom starszym wstać z krzesła, wykonywać prace domowe, wyjść na zakupy, nieść torby i ogólnie pozytywnie wpłynąć na utrzymanie jakości życia i niezależności.

W trakcie badań przeanalizowano dane na temat 3 298 osób, które nie przeszły udaru z różnych grup etnicznych, które wzięły udział w badaniu Northern Manhattan Study (NOMAS).

Zespół chciał określić, które formy aktywności fizycznej w czasie wolnym mogą być powiązane z przedwczesnymi zgonami związanymi z sercem u osób starszych.

Przeanalizowane dane zawierały informacje, które pomogły ocenić medyczne i społeczno-ekonomiczne czynniki ryzyka istotne dla zdrowia serca w grupie osób bez udaru.

Wczesne objawy udaru mózgu

Każdego roku ponad 30 tys. Polaków umiera z powodu udaru mózgu, a kolejnych 40 tys. zmaga się z jego przykrymi skutkami przez długie lata. U osób po czterdziestce...

Średni wiek uczestników, w momencie zgłoszenia się do badania w okresie 1993-2001 wynosił 69 lat. Po rejestracji badani wzięli udział w corocznych rozmowach telefonicznych. Średni okres obserwacji wynosił 17 lat. Każdego roku uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące ogólnego stanu zdrowia, a także częstotliwości, natężenia i rodzaju aktywności fizycznej w czasie wolnym.

Podawali różne przykłady aktywności fizycznej, takie jak spacery, jogging, jazda na rowerze, prace ogrodowe, aerobik, sporty wodne, tenis, golf i squash.

Na podstawie tych informacji naukowcy byli w stanie ocenić formy, częstotliwość i intensywność aktywności fizycznej oraz znaleźć związek ze zgonami wynikającymi z problemów z sercem i innymi przypadkami śmierci. Aby określić intensywność wysiłku, posłużono się stosunkiem potrzebnej energii w trakcie wysiłku do czasu jego trwania.

Przyjemne ćwiczenia (prezentacja edukacyjna)

Czy rutyna w ćwiczeniach powoduje, że nie masz ochoty walczyć o zgrabną sylwetkę? Wyczerpująca aktywność fizyczna nie jest dla wszystkich. Istnieją jednak...

W analizie okazało się, że wyższa częstotliwość aktywności była związana z obniżeniem wskaźnika zgonów związanych z sercem, ale nie wykazano zależności ze zgonami niezwiązanymi z sercem.

Okazało się również, że większa różnorodność aktywności wydaje się mieć korzystny wpływ na zapobieganie śmierci z dowolnej przyczyny. Jednak zespół odkrył, że nagłe podejmowanie ćwiczeń o dużej intensywności było związane z wyższym ryzykiem zgonów związanych z sercem.

"Wykonywanie częstych i różnorodnych ćwiczeń bez dużej intensywności w populacji osób starszych, takich jak nasza, jest możliwa i może ona zmniejszyć ryzyko śmierci" - mówi prof. Cheung.

Udział w wielu różnych formach aktywności może mieć silny związek ze sprawnością sercowo-oddechową. To może wyjaśniać, dlaczego odkryto, że szereg różnorodnych ćwiczeń może mieć efekt ochronny dla całego organizmu.

Marta Pawlak, ponad rok temu

Newsy

Komentarze
Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowa terapia dla pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc

Pembrolizumab może stać się nową opcją w leczeniu pierwszej linii u pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc i wysoką ekspresją PD-L1, w zależności od wyników fazy III testów. Jest to wniosek badań, które zaprezentowane zostały na Kongresie ESMO w Kopenhadze...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...