Trwa ładowanie...

Regularne, mało intensywne ćwiczenia pozytywnie wpływają na serca seniorów

Naukowcy, którzy przeanalizowali dane dotyczące kondycji serca starszych Amerykanów, którzy nie doświadczyli udaru, stwierdzili, że częsta i różnorodna aktywność fizyczna wydaje się chronić przed przedwczesną śmiercią. Jednak okazało się, że wyższe ryzyko śmierci związane jest z podejmowaniem nagłego, zbyt intensywnego wysiłku.

Ying Kuen Cheung, profesor biostatystyki w Szkole Zdrowia Publicznego Mailman przy Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, oraz jego współpracownicy przedstawili swoje wyniki w „Journal of General Internal Medicine”.

Zespół ma nadzieję, że badania pozwolą lekarzom lepiej doradzać starszym pacjentom w kwestii aktywności i zdrowia.

Umiarkowana i różnorodna aktywność osób starszych pozytywnie wpływa na stan ich serca
Umiarkowana i różnorodna aktywność osób starszych pozytywnie wpływa na stan ich serca (123rf)

Według Amerykańskiego Związku Kardiologicznego, regularne ćwiczenia mają wiele korzyści zdrowotnych dla osób starszych.

Na przykład, może ona pomóc zapobiec utracie gęstości kości i tym samym zmniejszyć prawdopodobieństwo złamania, a to zmniejsza ryzyko wielu chorób związanych z procesami starzenia. Regularne ćwiczenia zwiększają również siłę mięśni i mogą poprawić równowagę oraz koordynację, co z kolei zmniejsza ryzyko upadków.

To może pomóc osobom starszym wstać z krzesła, wykonywać prace domowe, wyjść na zakupy, nieść torby i ogólnie pozytywnie wpłynąć na utrzymanie jakości życia i niezależności.

ZOBACZ TAKŻE:

W trakcie badań przeanalizowano dane na temat 3 298 osób, które nie przeszły udaru z różnych grup etnicznych, które wzięły udział w badaniu Northern Manhattan Study (NOMAS).

Zespół chciał określić, które formy aktywności fizycznej w czasie wolnym mogą być powiązane z przedwczesnymi zgonami związanymi z sercem u osób starszych.

Przeanalizowane dane zawierały informacje, które pomogły ocenić medyczne i społeczno-ekonomiczne czynniki ryzyka istotne dla zdrowia serca w grupie osób bez udaru.

Wczesne objawy udaru mózgu
Wczesne objawy udaru mózgu [5 zdjęć]

W Polsce co osiem minut ktoś przechodzi udar mózgu. Każdego roku ponad 30 tys. Polaków umiera z powodu

zobacz galerię

Średni wiek uczestników, w momencie zgłoszenia się do badania w okresie 1993-2001 wynosił 69 lat. Po rejestracji badani wzięli udział w corocznych rozmowach telefonicznych. Średni okres obserwacji wynosił 17 lat. Każdego roku uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące ogólnego stanu zdrowia, a także częstotliwości, natężenia i rodzaju aktywności fizycznej w czasie wolnym.

Podawali różne przykłady aktywności fizycznej, takie jak spacery, jogging, jazda na rowerze, prace ogrodowe, aerobik, sporty wodne, tenis, golf i squash.

Na podstawie tych informacji naukowcy byli w stanie ocenić formy, częstotliwość i intensywność aktywności fizycznej oraz znaleźć związek ze zgonami wynikającymi z problemów z sercem i innymi przypadkami śmierci. Aby określić intensywność wysiłku, posłużono się stosunkiem potrzebnej energii w trakcie wysiłku do czasu jego trwania.

W analizie okazało się, że wyższa częstotliwość aktywności była związana z obniżeniem wskaźnika zgonów związanych z sercem, ale nie wykazano zależności ze zgonami niezwiązanymi z sercem.

Okazało się również, że większa różnorodność aktywności wydaje się mieć korzystny wpływ na zapobieganie śmierci z dowolnej przyczyny. Jednak zespół odkrył, że nagłe podejmowanie ćwiczeń o dużej intensywności było związane z wyższym ryzykiem zgonów związanych z sercem.

"Wykonywanie częstych i różnorodnych ćwiczeń bez dużej intensywności w populacji osób starszych, takich jak nasza, jest możliwa i może ona zmniejszyć ryzyko śmierci" - mówi prof. Cheung.

Udział w wielu różnych formach aktywności może mieć silny związek ze sprawnością sercowo-oddechową. To może wyjaśniać, dlaczego odkryto, że szereg różnorodnych ćwiczeń może mieć efekt ochronny dla całego organizmu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza