RLS – pochodzenie, objawy, diagnostyka, leczenie

RLS (ang. restless leg syndrome), to tak zwany zespół niespokojnych nóg. Inną nazwą z którą można się spotkać, to choroba Ekboma. Nazwa może być myląca i bynajmniej nie oznacza ciągłej potrzeby ruszania kończynami dolnymi. Chociaż niektóre osoby ze względu na swoją energiczność i nieustający ruch są podejrzewane o zespół niespokojnych nóg, to zaburzenie to oznacza jednak coś zupełnie innego.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. RLS - pochodzenie

Szacuje się, że połowa przypadków RLS ma pochodzenie idiopatyczne. Bardzo często zespół niespokojnych nóg rozwija się jako wtórne zaburzenie na skutek innych patologii. Do chorób, które należy wziąć pod uwagę w przypadku diagnostyki należy niewydolność nerek, polineuropatie, ale także niedobory żelaza, które spełnia ważną rolę nie tylko we krwi, ale także odgrywa rolę w wytwarzaniu dopaminy.

Oprócz żelaza, ważne jest także oznaczenie poziomu ferrytyny w organizmie, której poziom koreluje z ilością zmagazynowanego w organizmie żelaza. Za idiopatyczną postacią RLS przemawia również wiek, kiedy występują objawy – najczęściej jest to 20-30 rok życia.

2. RLS - objawy

Zespół niespokojnych nóg związany jest ze snem – to najczęstsze zaburzenie ruchowe pojawiające się w jego trakcie. Chociaż dla wielu osób sytuacja ta może się wydawać abstrakcyjna, że nasze nogi mogą poruszać się w czasie snu z nadmierną aktywnością to właśnie tak jest. Osoby, które zmagają się z RLS, zgłaszają uczucie dyskomfortu w nogach i często zaburzenia te są opisywane jako pieczenie, cierpnięcie czy też mrowienie i wobec tego konieczność poruszania kończynami.

RLS to najczęstsze zaburzenie ruchowe występujące podczas snu
RLS to najczęstsze zaburzenie ruchowe występujące podczas snu (123RF)

Na skutek tych objawów, pacjenci z RLS mają znaczne trudności z zaśnięciem. Co ciekawe, symptom ten wykazuje pewną cykliczność jeśli chodzi o porę dnia, kiedy występuje – najczęściej pacjenci zgłaszają problemy, które pojawiają się w godzinach nocnych. Objawy RLS mogą być tak nasilone, że możliwe jest wystąpienie bezsenności. Warto zaznaczyć, że przebieg choroby ma charakter falujący.

Zalety zdrowotne spania na lewym boku
Zalety zdrowotne spania na lewym boku [6 zdjęć]

Sen ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Pozwala na doskonałą regenerację...

zobacz galerię

3. RLS – diagnostyka

Zespół niespokojnych nóg jest zaburzeniem związanym ze snem w związku z tym, kryteria diagnostyczne ustalone są w oparciu o Międzynarodową Klasyfikację Zaburzeń Snu. Bardzo ważny jest zatem obraz kliniczny RLS i dokładnie przeprowadzony wywiad z pacjentem.

Zespół niespokojnych nóg powinien być konsultowany z lekarzem psychiatrą. Z uwagi na konsekwencje, jakie niesie za sobą bezsenność, konieczne jest znalezienie przyczyny RLS i wprowadzenie odpowiedniego leczenia, które zapobiegnie jej poważnym konsekwencjom. RLS to rzadko poruszany temat, jednak według niektórych statystyk z zespołem niespokojnych nóg może zmagać się nawet 10 procent populacji.

Przeczytaj także

4. RLS – leczenie

Istota terapii wtórej postaci choroby opiera się na leczeniu zaburzeń podstawowych. Grupą leków stosowanych w chorobie idiopatycznej są leki dopaminergiczne. Wprowadzone leczenie ma głównie na celu załagodzenie objawów RLS. Ważna jest również zmiana stylu życia i unikanie czynników, które mogą wywołać zespół niespokojnych nóg.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy