Trwa ładowanie...

RLS – pochodzenie, objawy, diagnostyka, leczenie

Lek. Mateusz Nawrocki
30.03.2021 21:23
RLS – pochodzenie, objawy, diagnostyka, leczenie
RLS – pochodzenie, objawy, diagnostyka, leczenie

RLS (ang. restless leg syndrome), to tak zwany zespół niespokojnych nóg. Inną nazwą z którą można się spotkać, to choroba Ekboma. Nazwa może być myląca i bynajmniej nie oznacza ciągłej potrzeby ruszania kończynami dolnymi. Chociaż niektóre osoby ze względu na swoją energiczność i nieustający ruch są podejrzewane o zespół niespokojnych nóg, to zaburzenie to oznacza jednak coś zupełnie innego.

spis treści

1. RLS - pochodzenie

Szacuje się, że połowa przypadków RLS ma pochodzenie idiopatyczne. Bardzo często zespół niespokojnych nóg rozwija się jako wtórne zaburzenie na skutek innych patologii. Do chorób, które należy wziąć pod uwagę w przypadku diagnostyki należy niewydolność nerek, polineuropatie, ale także niedobory żelaza, które spełnia ważną rolę nie tylko we krwi, ale także odgrywa rolę w wytwarzaniu dopaminy.

Oprócz żelaza, ważne jest także oznaczenie poziomu ferrytyny w organizmie, której poziom koreluje z ilością zmagazynowanego w organizmie żelaza. Za idiopatyczną postacią RLS przemawia również wiek, kiedy występują objawy – najczęściej jeszcze przed 30.

2. RLS - objawy

Zobacz film: "Trik na lepszy sen"

Zespół niespokojnych nóg związany jest ze snem – to najczęstsze zaburzenie ruchowe pojawiające się w jego trakcie. Chociaż dla wielu osób sytuacja ta może się wydawać abstrakcyjna, że nasze nogi mogą poruszać się w czasie snu z nadmierną aktywnością, to właśnie tak jest. Osoby, które zmagają się z RLS, zgłaszają uczucie dyskomfortu w nogach i często zaburzenia te są opisywane jako pieczenie, cierpnięcie czy też mrowienie.

RLS to najczęstsze zaburzenie ruchowe występujące podczas snu
RLS to najczęstsze zaburzenie ruchowe występujące podczas snu (123RF)

Na skutek tych objawów, pacjenci z RLS mają znaczne trudności z zaśnięciem. Objawy RLS mogą być tak nasilone, że powodują bezsenność. Warto zaznaczyć, że przebieg choroby ma charakter nawracający.

Zalety zdrowotne spania na lewym boku
Zalety zdrowotne spania na lewym boku [6 zdjęć]

Sen ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Pozwala na doskonałą regenerację

zobacz galerię

3. RLS – diagnostyka

Zespół niespokojnych nóg jest zaburzeniem związanym ze snem i w związku z tym kryteria diagnostyczne ustalane są w oparciu o Międzynarodową Klasyfikację Zaburzeń Snu. Bardzo ważny jest zatem obraz kliniczny RLS i dokładnie przeprowadzony wywiad z pacjentem.

Zespół niespokojnych nóg powinien być konsultowany z lekarzem psychiatrą. Ze względu na zwiększone ryzyko pojawienia się bezsenności, konieczne jest znalezienie przyczyny RLS i wprowadzenie odpowiedniego leczenia, które zapobiegnie poważnym konsekwencjom choroby. RLS to rzadko poruszany tema mediacht, jednak według niektórych statystyk, z zespołem niespokojnych nóg może zmagać się nawet 10 proc. populacji.

Przeczytaj także

4. RLS – leczenie

Istota terapii wtórej postaci choroby opiera się na leczeniu zaburzeń podstawowych. Grupą leków stosowanych w chorobie idiopatycznej są leki dopaminergiczne. Wprowadzone leczenie ma głównie na celu załagodzenie objawów RLS. Ważna jest również zmiana stylu życia i unikanie czynników, które mogą wywołać zespół niespokojnych nóg. Wbrew wielokrotnie powtarzanym mitom - mydło włożone pod prześcieradło nie pomoże pozbyć się choroby.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze