Trwa ładowanie...

Rzucenie palenia zmniejsza ryzyko tętniaka

Badania potwierdzają, że palacze mają podwyższone ryzyko wystąpienia niebezpiecznych tętniaków w organizmie.

Zobacz film: "Palenie papierosów a serce"

Eksperci od dawna wiedzieli, że palenie zwiększa ryzyko wystąpienia tętniaka aorty brzusznej. Aorta jest główną tętnicą organizmu, a tętniak w tej części może spowodować ogromne krwawienie wewnętrzne.

Naukowcy stwierdzili, że nadużywanie tytoniu w średnim wieku podnosi ryzyko tętniaka o około 20 proc.

Palenie tytoniu zwiększa ryzyko tętniaka aorty brzusznej
Palenie tytoniu zwiększa ryzyko tętniaka aorty brzusznej (123rf)

Ale jeśli badany rzucił palenie w okresie badania, ryzyko spadło o 29 proc. w porównaniu tych, którzy palili przez cały czas.

"Zaprzestanie palenia może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia tętniaka aorty brzusznej. Nigdy nie jest na to za poźno" - powiedział główny badacz dr Weihong Tang, profesor na Uniwersytecie w stanie Minnesota w Stanach Zjednoczonych.

Dr Elizabeth Ross, kardiolog i rzecznik Amerykańskiego Stowarzyszenia Chorób Serca potwierdza tę tezę.

"Niektórzy ludzie uważają, że jeśli palą przez wiele dziesiątek lat, to jest już zbyt późno, aby rzucić nałóg” – mówi Ross.

11 najlepszych sposobów na rzucenie palenia
11 najlepszych sposobów na rzucenie palenia [11 zdjęć]

Chcesz rzucić palenie, ale czy wiesz dlaczego? Slogan „Palenie jest niezdrowe” tu nie wystarczy. Aby...

zobacz galerię

Naukowcy podkreślają, że rzucenie nałogu przez palaczy zmniejsza też ryzyko chorób układu krążenia, nie tylko tętniaka aorty.

Zauważono, że palenie u mężczyzn bardziej podnosi ryzyko tętniaka. Badania wykazały także, że wśród kobiet, które nałogowo palą papierosy, ryzyko zachorowań na tętniaka wynosiło 8 proc.

"Tętniak aorty brzusznej jest często postrzegany jako choroba, która dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Palenie zaś umieszcza ich w grupie podwyższonego ryzyka” – mówi Ross.

Palenie papierosów vs. nasza wiedza
Palenie papierosów vs. nasza wiedza

Palenie papierosów, szczególnie to nałogowe, w bardzo negatywny sposób działa na zdrowie osoby palącej...

zobacz galerię

Wytyczne mówią, że mężczyźni w wieku od 65 do 75 lat, którzy kiedykolwiek palili powinni wykonać  badania przesiewowe aorty brzusznej. Badania przesiewowe mogą również być przeprowadzone wśród mężczyzn, którzy nie palą.

W przypadku kobiet, które nigdy nie paliły wytyczne nie sugerują obowiązku wykonywania badań przesiewowych.

Początkowe objawy tętniaka nie są zbytnio niepokojące. W momencie rozwoju choroby, objawy to silny ból brzucha lub pleców, zawroty głowy, przyspieszone bicie serca i utrata przytomności. Pęknięcie tętniaka wymaga natychmiastowej operacji.

ZOBACZ TAKŻE

Zabieg operacyjny tętniaka aorty

Gdy tętniak zostanie wcześniej zdiagnozowany, może być on chirurgicznie naprawiony lub monitorowany za pomocą ultradźwięków.

Nowe odkrycia są oparte na badaniach wśród prawie 16000 dorosłych w wieku 45 lat i starszych, którzy byli obserwowani przez ponad dwadzieścia lat.

Ogólnie rzecz biorąc, zespół odkrył, że ryzyko zachorowania na tętniaka wśród osób, które nigdy nie paliły wynosiło 2 proc.

Ryzyko wystąpienia tętniaka wśród palących mężczyzn wynosiło 13 proc., a wśród kobiet wynosiło ono ok. 8 proc.

Rzucenie palenia wyraźnie pomogło w obniżeniu ryzyka.

Wyniki zostały opublikowane w Internecie w czasopiśmie "Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology”.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.