O czym może świadczyć ból brzucha?
Ból brzucha jest męczącą dolegliwością i niestety bardzo częstą. Nie zawsze wymaga wizyty u lekarza. Jednak kiedy ból staje się nie do zniesienia konsultacja z lekarzem jest wskazana. Badanie i wywiad lekarski pomogą ustalić przyczyny bólu. Odpowiednio dobrane leczenie pozwoli pozbyć się dolegliwości. Czasami wzdęcia i bóle brzucha mogą zwiastować dużo poważniejszą chorobę niż się to przewiduje. O czym może świadczyć ból brzucha?
1. Ból przemijający i niezlokalizowany w konkretnym miejscu
- Niewłaściwa dieta
O niewłaściwej diecie będzie świadczył ostry, ale przemijający ból, wywołany skurczami jelitowymi. Razem z bólem mogą pojawić się wymioty i biegunka, choć rzadko. Innych objawów medycyna nie odnotowuje. Na bóle brzucha wywołane błędem dietetycznym zaleca się wypijać duże ilości płynów.
Podobnie jak wyżej będzie to ostry ból brzucha z dołączonymi do niego wymiotami i biegunką. Jednak dodatkowo może pojawić się wysoka gorączka. Przy zatruciu pokarmowym ból pojawia się już po 1-2 godzinach po posiłku. Podczas bólu wywołanego zatruciem należy pić duże ilości wody.
2. Ból nagły, silny i dający się konkretnie umiejscowić
Ból jest kłujący, przewlekły, może pojawić się smolisty stolec (jest to spowodowane krwawieniem z górnego odcinka przewodu pokarmowego). Zapalenie błony śluzowej żołądka zwykle kończy się chorobą wrzodową dwunastnicy lub żołądka. Ból umiejscowiony jest w lewym podżebrzu i śródbrzuszu i promieniuje do kręgosłupa. Jeżeli wystąpiła choroba wrzodowa żołądka ból pojawi się podczas jedzenia. Jeżeli wrzody pojawiły się na dwunastnicy – ból występuje 2-3 godziny po jedzeniu.
- Ostre i przewlekłe zapalenie trzustki
Choroba alarmowana jest bólem nagłym, rwącym, promieniującym od kręgosłupa. Towarzyszą mu wymioty, gorączka i przekrwieniem w okolicy pępka. Na trzustkę niszcząco działają alkohol, kamica żółciowa lub jakiś uraz. Podczas leczenia trzustki niezbędne jest wprowadzenie ścisłej diety, żywienia dojelitowego i zażywanie leków przeciwbólowych i rozkurczowych.
Do tej grupy chorób zaliczamy chorobę Leśniowskiego-Crohna i colitis ulcerosa. Ból brzucha pojawia się jako objaw pierwszej choroby. Dzięki temu można rozróżnić, która z chorób występuje. Choroby zapalne jelit należą do przewlekłych i trudnych w leczeniu. Czasami potrzebna jest operacja chirurgiczna.
Towarzyszy mu ostry i rozdzierający ból brzucha, który występuje w momencie pęknięcia tętniaka. Jeżeli tętniak pęka do jamy otrzewnej, zwykle kończy się to śmiercią. Jeżeli natomiast do części zaotrzewej – ulega samoograniczeniu i możliwa jest pomoc chirurgiczna.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.