Trwa ładowanie...

O czym może świadczyć ból brzucha?

Avatar placeholder
23.04.2019 14:14
O czym może świadczyć ból brzucha?
O czym może świadczyć ból brzucha? (123RF)

Ból brzucha jest męczącą dolegliwością i niestety bardzo częstą. Nie zawsze wymaga wizyty u lekarza. Jednak kiedy ból staje się nie do zniesienia konsultacja z lekarzem jest wskazana. Badanie i wywiad lekarski pomogą ustalić przyczyny bólu. Odpowiednio dobrane leczenie pozwoli pozbyć się dolegliwości. Czasami wzdęcia i bóle brzucha mogą zwiastować dużo poważniejszą chorobę niż się to przewiduje. O czym może świadczyć ból brzucha?

spis treści

1. Ból przemijający i niezlokalizowany w konkretnym miejscu

O niewłaściwej diecie będzie świadczył ostry, ale przemijający ból, wywołany skurczami jelitowymi. Razem z bólem mogą pojawić się wymioty i biegunka, choć rzadko. Innych objawów medycyna nie odnotowuje. Na bóle brzucha wywołane błędem dietetycznym zaleca się wypijać duże ilości płynów.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Podobnie jak wyżej będzie to ostry ból brzucha z dołączonymi do niego wymiotami i biegunką. Jednak dodatkowo może pojawić się wysoka gorączka. Przy zatruciu pokarmowym ból pojawia się już po 1-2 godzinach po posiłku. Podczas bólu wywołanego zatruciem należy pić duże ilości wody.

2. Ból nagły, silny i dający się konkretnie umiejscowić

Ból jest kłujący, przewlekły, może pojawić się smolisty stolec (jest to spowodowane krwawieniem z górnego odcinka przewodu pokarmowego). Zapalenie błony śluzowej żołądka zwykle kończy się chorobą wrzodową dwunastnicy lub żołądka. Ból umiejscowiony jest w lewym podżebrzu i śródbrzuszu i promieniuje do kręgosłupa. Jeżeli wystąpiła choroba wrzodowa żołądka ból pojawi się podczas jedzenia. Jeżeli wrzody pojawiły się na dwunastnicy – ból występuje 2-3 godziny po jedzeniu.

  • Ostre i przewlekłe zapalenie trzustki

Choroba alarmowana jest bólem nagłym, rwącym, promieniującym od kręgosłupa. Towarzyszą mu wymioty, gorączka i przekrwieniem w okolicy pępka. Na trzustkę niszcząco działają alkohol, kamica żółciowa lub jakiś uraz. Podczas leczenia trzustki niezbędne jest wprowadzenie ścisłej diety, żywienia dojelitowego i zażywanie leków przeciwbólowych i rozkurczowych.

Do tej grupy chorób zaliczamy chorobę Leśniowskiego-Crohna i colitis ulcerosa. Ból brzucha pojawia się jako objaw pierwszej choroby. Dzięki temu można rozróżnić, która z chorób występuje. Choroby zapalne jelit należą do przewlekłych i trudnych w leczeniu. Czasami potrzebna jest operacja chirurgiczna.

Towarzyszy mu ostry i rozdzierający ból brzucha, który występuje w momencie pęknięcia tętniaka. Jeżeli tętniak pęka do jamy otrzewnej, zwykle kończy się to śmiercią. Jeżeli natomiast do części zaotrzewej – ulega samoograniczeniu i możliwa jest pomoc chirurgiczna.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze