Trwa ładowanie...

Śmiertelność tego wirusa sięga 90 proc. Holendrzy wydali komunikat

 Karolina Rozmus
17.10.2022 11:43
Wirus Ebola spowodował wybuch epidemii w Ugandzie
Wirus Ebola spowodował wybuch epidemii w Ugandzie (Getty Images)

Uganda walczy z wirusem Ebola. W dwóch okręgach afrykańskiego kraju ogłoszono lockdown z powodu rosnącej liczby zachorowań, a także zgonów. W związku z epidemią Holandia podniosła poziom zagrożenia wirusem i wydała instrukcje dla lekarzy.

spis treści

1. RIVM wydaje instrukcje lekarzom

Holenderski Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (hol. Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu, RIVM) podniósł poziom zagrożenia do drugiego.

Zalecił też lekarzom, by zwrócili uwagę na pacjentów, którzy odbywali podróż do Ugandy. Pacjentom z kolei RIVM sugeruje obserwowanie siebie pod kątem potencjalnych objawów zakażenia śmiertelnie groźnym wirusem Ebola.

Zobacz film: "Tajemnicza "choroba X" na liście WHO. To ostrzeżenie dla nas wszystkich"

Jednocześnie holenderski instytut uspokaja, że zagrożenie chorobą jest niskie.

2. Epidemia Eboli w Afryce

Komunikat holenderskiej służby zdrowia związany jest z aktualną sytuacją w jednym z afrykańskich krajów. 20 września 2022 roku Ministerstwo Zdrowia Ugandy oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowały o wybuchu epidemii.

Uganda zmaga się z epidemią wirusa Ebola
Uganda zmaga się z epidemią wirusa Ebola (Getty Images)

Pierwszą ofiarą był 24-latek, a także sześć osób z jego rodziny. W tej chwili oficjalne statystyki mówią o 54 chorych i 19 zgonach spowodowanych wirusem.

W rzeczywistości przypadków może być znacznie więcej – wirus Ebola szczepu Sudan wykryto także u 20 osób, które zmarły przed wykonaniem badań. Mówi się również o tysiącu osób, które miały kontakt z zakażonymi.

Przypadki choroby odnotowano w kilku dystryktach kraju: Mubende, Bunyangabu, Kyegegwa, Kassanda i Kagadi. W dwóch z nich – Mubende i Kassadi – została podjęta decyzja o trzytygodniowym lockdownie, wbrew wcześniejszym komunikatom.

Prezydent Ugandy Yoweri jeszcze niedawno twierdził, że nie ma potrzeby podejmować tego typu kroków, bo Ebola nie jest takim wirusem jak SARS-CoV-2.

3. Jak dochodzi do zarażenia i jakie objawy daje ebola?

European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC) uspokaja, że ryzyko zakażenia nie jest duże z uwagi na sposób, w jaki dochodzi do transmisji wirusa.

"Transmisja wymaga bezpośredniego kontaktu z krwią, wydzielinami, organami lub innymi płynami ustrojowymi martwych lub żywych zakażonych osób lub zwierząt" – czytamy w komunikacie na stronie ECDC.

Informuje także o środkach ostrożności, jakie powinni podjąć mieszkańcy kraju, ale też turyści podróżujący do Ugandy.

  • unikaj kontaktu z objawowymi pacjentami/ich płynami ustrojowymi, ciałami i/lub płynami ustrojowymi zmarłych pacjentów,
  • unikaj spożywania mięsa z buszu i kontaktu z dzikimi zwierzętami, zarówno żywymi, jak i martwymi,
  • przed spożyciem myj i obieraj owoce i warzywa,
  • regularnie myj ręce mydłem lub środkami antyseptycznymi,
  • pamiętaj o bezpiecznych praktykach seksualnych.

Okres inkubacji wirusa trwa od dwóch do trzech tygodni. Objawy choroby mogą obejmować wymioty i biegunkę, ale też pojawiają się symptomy grypopodobne, jak bóle mięśni, gorączka.

W miarę rozwoju infekcji pojawiają się bóle w klatce piersiowej i bóle głowy, może wystąpić wysypka, a także dochodzi do krwotoków – z oczu, uszu czy nosa, a także krwotoków wewnętrznych.

W przypadku wystąpienia objawów śmiertelność choroby jest bardzo wysoka – sięga 90 proc.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze