Przejdź na WP

Sól kamienna - zdrowie, rodzaje soli, spożycie

Sól kamienna, inaczej halit, od greckich słów halos - sól i lithos - kamień. Sól kamienna to substancja znana i używana już w czasach starożytnych. Główny składnik soli kamiennej to chlorek sodu. Sól kamienna zawiera 39 proc. sodu i 60 proc. chloru, z domieszkami innych substancji. Sól morska powstaje w wyniku krystalizacji wód morza lub słonych jezior.

Zobacz film: "Sól – zdradliwa przyprawa"

spis treści

1. Sól kamienna - zdrowie

Często słyszymy, że sól jest szkodliwa dla zdrowia i nie powinno się jej używać w kuchni, jednak nie jest to prawda. Sól jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak aby działała ona zdrowo, musimy wiedzieć ile i jakiej soli używać.

Sól kamienna naturalna może być niezwykle cenna dla organizmu, ponieważ jest bardzo bogata w minerały. Sól kamienna może zawierać nawet 90 różnych minerałów. Dzięki nim nasz organizm otrzymuje składniki potrzebne do prawidłowego funkcjonowania.

Sól łączy się naszymi płynami ustrojowymi, co umożliwia wymianę międzykomórkową. Niedobór soli może powodować zaburzenia zdrowia, a nawet śmierć. Również dla osób odchudzających zalecane jest nie rezygnowanie z soli, ponieważ bierze ona udział w procesach metabolicznych węglowodanów.

Jakie właściwości ma sól himalajska?
Jakie właściwości ma sól himalajska? [6 zdjęć]

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby dzienna dawka soli dla dorosłego człowieka nie przekraczała...

zobacz galerię

2. Sól kamienna - rodzaje soli

Sól rafinowana, którą obecnie spotkać możemy w sklepach nie działa pozytywnie na organizm. Z bogatego składu mineralnego soli kamiennej w procesie rafinowania pozostał tylko chlor i sód. Taki rodzaj soli powoduje u ludzi nadciśnienie, osteoporozę, obrzęki i wiele innych problemów zdrowotnych.

Sól oczyszczona pozbawiona jest wszystkich cennych mikroelementów, które wypłukiwane są z niej podczas procesu ługowania, przez co pozostaje tylko słony smak. Jest to najpopularniejsza odmiana soli w polskich domach. Z tego powodu również sól kamienna zyskała opinię, mimo tego, że jest to całkiem inny produkt.

Najlepszym rodzajem soli jest sól kamienna morska, ponieważ jest ona bogata w minerały, szczególnie w jod, który ważny jest dla prawidłowego działania tarczycy. Powstaje ona poprzez odparowywanie wody od soli, przez co wytrącają się kryształy soli kamiennej.

W przeciwieństwie do soli kuchennej, sól kamienna ma w sobie wiele niezbędnych minerałów
W przeciwieństwie do soli kuchennej, sól kamienna ma w sobie wiele niezbędnych minerałów (123RF)

Sól kamienna to bogate źródło jodu, selenu, magnezu, litu oraz cynku. Sól kamienna ma działanie oczyszczające organizm, usuwa toksyny, a także wpływa na wygląd cery. Według badań, osoby spożywające jedynie sól kamienną morską, a nie oczyszczoną, żyją znacznie dłużej i rzadziej występują u nich choroby takie jak miażdżyca czy białaczka.

3. Sól kamienna - spożycie

Dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać 5 gramów, czyli płaskiej łyżeczki. Często jednak spożywamy więcej soli, a w połączeniu z faktem, że głównie w Polsce spożywa się sól oczyszczaną z cennych składników mineralnych zamiast soli kamiennej, ma to negatywne skutki na nasze zdrowie.

Aby poprawić stan zdrowia powinniśmy znaleźć umiar w korzystaniu z soli, a także nie używać przetworzonych pokarmów, do których producenci bardzo często dodają duże ilości soli oczyszczonej.

Przeczytaj także

Ostatecznie, powinniśmy zastąpić sól kuchenną solą kamienną nieoczyszczoną lub morską. Sól kamienna to sól wydobywana w postaci kamieni i brył, zawierająca bogactwo minerałów, nie poddana procesowi ługowania.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy