Sprawca otyłości, niszczyciel trzustki. Polacy spożywają ok. 40 kg rocznie
W Polsce i na całym świecie spożywamy ten produkt w ogromnych ilościach. Niemniej jednak każda osoba, której zależy na zdrowiu i utrzymaniu smukłej sylwetki, powinna unikać "białej śmierci", czyli cukru. Między innymi dlatego, że przyspiesza proces starzenia się organizmu, uszkadza trzustkę oraz prowadzi do nadwagi i cukrzycy. W jaki sposób cukier wpływa na organizm?
1. “Biała śmierć”
Proces redukcji wagi warto zacząć od eliminacji cukru, nazywanego "białą śmiercią", który jest przyczyną nadwagi i wielu różnych chorób.
Mimo że cukier jest szkodliwy, nadal cieszy się dużą popularnością jako produkt spożywczy zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Każdy wzrost ceny produktu wywołuje gwałtowne reakcje w mediach i społeczeństwie.
To zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że przeciętne spożycie cukru na osobę w Polsce wynosi aż 40 kilogramów rocznie. Dotyczy to "białej śmierci" znajdującej się pod różnymi postaciami w produktach spożywczych.
2. Wpływ cukru na zdrowie
Chociaż spożywanie cukru i słodyczy może być przyjemnym sposobem na zaspokojenie głodu, istotne jest zrozumienie ich szkodliwości. Produkty te przyczyniają się do:
- otyłości,
- cukrzycy typu 2,
- chorób układu sercowo-naczyniowego,
- próchnicy,
- spadku odporności,
- wzrostu podatności na infekcje grzybicze,
- problemów trawiennych,
- zaburzeń hormonalnych,
- pogorszenia kondycji skóry.
Cukier ma również wpływ na wzrost liczby zgonów w Polsce, ponieważ jest częścią niezdrowej diety, która stopniowo niszczy ludzki organizm. Odsetek osób cierpiących na otyłość stale rośnie, obecnie dotyczy 20 proc. Polaków, natomiast nadwaga aż 60 proc. populacji.
Cukier ma działanie prozapalne, co przyczynia się do bólu stawów. Ponadto prowadzi do dysbiozy jelitowej oraz zaburzeń hormonalnych, trawiennych i metabolicznych.
Trzustka jest jednym z głównych organów dotkniętych skutkami spożywania nadmiaru cukru, ponieważ musi reagować na gwałtowne skoki poziomu insuliny wywołane przez "białą śmierć". Zaburzenia pracy tego narządu prowadzą do rozwoju cukrzycy typu 2.
Unikanie cukru może być wyzwaniem, ponieważ wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że jest obecny w większości produktów spożywczych, również w artykułach, takich jak ciemny chleb, wędlina czy nabiał.
Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.