Trwa ładowanie...

Środek przeciw alkoholizmowi zwalczy HIV?

Lek disulfiram, znany też pod nazwą esperal, stosowany w walce z chorobą alkoholową, potrafi wybudzić z uśpienia wirus HIV. Według amerykańskich i australijskich naukowców pracujących nad wynalezieniem leku na AIDS, esperal może wypędzić wirus z ukrycia w organizmie, co stwarza szansę na zabicie go.

Lek podano 30 osobom zarażonym wirusem, którzy byli w trakcie terapii antyretrowirusowej. W badaniach opublikowanych w czasopiśmie The Lancet HIV naukowcy opisują, że przy najwyższej zastosowanej dawce leku zaobserwowano, że uśpiony wirus HIV został aktywowany. Co więcej, nie stwierdzono negatywnych skutków ubocznych.

Julian Elliott z oddziału chorób zakaźnych w szpitalu Alfred w Melbourne, który współpracował przy badaniach, wyjaśnił, że obudzenie wirusa to pierwszy etap w jego eliminacji. – Kolejny krok to zabicie zakażonych komórek – dodaje.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Naukowcy wciąż poszukują skutecznej kombinacji leków, dzięki której komórki te zostałyby zlikwidowane.

– Ważne jest również, że disulfiram nie jest toksyczny i jest bezpieczny – dodaje prowadząca badania Sharon Lewin, profesor na Uniwersytecie w Melbourne.

Utajenie wirusa HIV to jedna z największych przeszkód w opracowaniu remedium na zakażenie wirusowe, które wywołuje AIDS. Zgodnie z danymi UNAIDS, projektu ONZ do walki z HIV i AIDS, od 1980 roku HIV/AIDS zabił około 34 mln ludzi na świecie.

Pod koniec 2014 roku szacowano, że na świecie jest 36,9 mln nosicieli wirusa. Co roku ta liczba powiększa się o około 2 miliony.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Środek przeciw alkoholizmowi zwalczy HIV?
Środek przeciw alkoholizmowi zwalczy HIV? (123RF)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza