Trwa ładowanie...

Drzemiesz w ciągu dnia? Takie są skutki dla mózgu

Avatar placeholder
02.07.2024 09:31
Sposób na młodszy mózg. Wystarczy 15 minut dziennie
Sposób na młodszy mózg. Wystarczy 15 minut dziennie (Getty Images)

Drzemka w ciągu dnia to często znakomity sposób na poprawę naszego samopoczucia, a także, zgodnie z najnowszymi odkryciami naukowymi, świetny środek na spowolnienie procesu starzenia się mózgu.

spis treści

1. Drzemka – za i przeciw

Warto pamiętać, że drzemka w ciągu dnia jest korzystna dla organizmu, jeśli nagłe zmęczenie nie jest spowodowane problemami zdrowotnymi. Hipersomnię, czyli nadmierną senność, mogą powodować depresja, cukrzyca, a także nadmierne spożywanie alkoholu i innych substancji psychoaktywnych.

Jednakże, kiedy sporadycznie odczuwamy potrzebę chwilowego odpoczynku w ciągu dnia, warto jej ulec, mając na uwadze, że najlepsze krótkoterminowe korzyści poznawcze osiągane są dzięki drzemkom trwającym od 15 do 30 minut. Taki odpoczynek w ciągu dnia poprawia naszą koncentrację, szybkość reakcji oraz zdolność rozwiązywania problemów.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Przed popołudniową drzemką warto jednak ustawić budzik, aby po jej zakończeniu zmotywować się do wstania. Czas trwania snu w ciągu dnia jest wyjątkowo ważny, bo według badań zaprezentowanych podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) w 2023 roku, wydłużanie drzemek do ponad 30 minut dziennie może prowadzić do zaburzeń pracy serca i związanych z nimi powikłań.

Nadmierne spanie w ciągu dnia może także prowadzić do rozregulowania cyklu dobowego i do problemów z zaśnięciem wieczorem lub do pogorszenia się jakości snu nocnego, a co za tym idzie - między innymi do zwiększenia ryzyka wystąpienia nadciśnienia tętniczego i cukrzycy.

2. Wpływ skróconego snu na kondycję mózgu

Ostatnie badania przeprowadzone przez grupę naukowców z University College London dostarczają informacji na temat powiązań między drzemkami w ciągu dnia a kondycją mózgu.

Przebadano aż 35 tysięcy osób z Wielkiej Brytanii w wieku od 40 do 69 lat. Przy użyciu techniki randomizacji Mendla, naukowcy skupili się na 97 sekcjach DNA, aby sprawdzić potencjalny związek między drzemkami a stanem zdrowia mózgu.

Analiza naukowa wykazała, że mózgi osób, które systematycznie decydowały się na drzemki w ciągu dnia, były większe o 15 cm³ w porównaniu z osobami, które nie stosowały krótkich drzemek. Co więcej, badania wykazały, że regularne drzemki spowalniają proces starzenia się mózgu nawet o 3 do 6 lat.

Krótka drzemka w ciągu dnia korzystnie wpływa na nasz mózg
Krótka drzemka w ciągu dnia korzystnie wpływa na nasz mózg (Pixabay)

Warto jednak podkreślić, że kluczowy w utrzymaniu zdrowia mózgu (i ogólnej kondycji całego organizmu) jest jakościowy sen nocny, który nie tylko zwiększa możliwości poznawcze czy obniża poziom kortyzolu (hormonu stresu) we krwi, ale także wspomaga i przyspiesza regenerację komórkową organizmu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze