Zbyt długi sen może być równie szkodliwy dla zdrowia, jak palenie i picie alkoholu
Często powtarzane stwierdzenie, że sen to najlepszy lek, może okazać się mitem. Nowe badania wykazały, że zbyt długi sen może być groźny dla zdrowia. Śpiąc ponad 9 godzin na dobę, czterokrotnie zwiększasz szanse na przedwczesną śmierć.
Spanie więcej niż dziewięć godzin na dobę w połączeniu z brakiem ruchu może być równie nieprzyjazne dla zdrowia, jak palenie tytoniu i picie alkoholu.
Badania przeprowadzone ostatnio na Uniwersytecie w Sydney wskazały, że zbyt długi sen może mieć wpływ na zdrowie. Były to pierwsze tego rodzaju obserwacje, zestawiające wpływ zbyt długiego snu i siedzącego trybu życia na kondycję organizmu.
Dr Melody Ding, autorka badań oraz naukowiec z Uniwersytetu w Sydney, komentuje:
- Jeśli do tego dodamy brak aktywności fizycznej, otrzymujemy efekt potrójnego ciosu. Nasze badania pokazują, że powinniśmy naprawdę analizować te typy zachowania w połączeniu ze sobą, tak jak to się dzieje w przypadku czynników ryzyka, takich jak picie alkoholu i niezdrowe odżywianie się.
Dr Ding wraz zespołem naukowców przyjrzała się nawykom ponad 230 tys. uczestników biorących udział w największych australijskich badaniach "45 and Up Study” (45-latkowie i powyżej), które skupiają się na kwestiach zdrowotnych podczas starzenia się.
Badacze przeanalizowali nawyki, które są znanymi czynnikami zwiększającymi ryzyko występowania chorób: w tym palenia, nadmiernego spożywania alkoholu, złej diety i braku aktywności fizycznej. Do tego dodali zbyt długi czas spędzany w pozycji siedzącej oraz za mało lub za dużo snu na dobę.
Naukowcy przyjrzeli się, w jaki sposób różne kombinacje tych czynników wpływają na nasz stan, aby wybrać połączenia najbardziej szkodliwe i najczęściej prowadzące do przedwczesnej śmierci.
Okazało się, że zbyt duża dawka snu, siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej to najbardziej śmiercionośne trio. Jednakże w trakcie badań ustalono również, że zbyt mała dawka snu, mniej niż siedem godzin na dobę, również czterokrotnie zwiększa ryzyko wczesnego zgonu, kiedy zostanie to połączone z paleniem i nadmiernym spożyciem alkoholu.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.