Trwa ładowanie...

Szczepionka Pfizera chroni przed wirusem 90 proc. pacjentów z rakiem. Prof. Chybicka: "To świetna wiadomość"

Szczepionka Pfizera chroni przed wirusem 90 proc. pacjentów z rakiem. Prof. Chybicka: "To świetna wiadomość"
Szczepionka Pfizera chroni przed wirusem 90 proc. pacjentów z rakiem. Prof. Chybicka: "To świetna wiadomość" (Getty Images)

W renomowanym piśmie medycznym "JAMA Oncology" ukazały się badania na temat skuteczności szczepionki Pfizer u pacjentów onkologicznych. Wynika z nich, że preparat chroni przed infekcją wywołaną wirusem SARS-CoV-2 aż 90 proc. pacjentów z rakiem. Prof. Alicja Chybicka twierdzi, że choć wyniki dotyczące szczepionek napawają optymizmem, to sytuacja na oddziałach onkologicznych wciąż jest bardzo trudna.

spis treści

1. Szczepionki przeciw COVID-19 skuteczne u pacjentów z rakiem

Badanie przeprowadzone w Izraelu obejmowało 102 dorosłych pacjentów z guzami litymi (zbudowanymi z jednorodnej tkanki, nie ma w nich płynu - przyp.red.) poddawanych aktywnemu dożylnemu leczeniu przeciwnowotworowemu oraz 78 osób z grupy kontrolnej, które otrzymały drugą dawkę szczepionki PfizerBioNTech co najmniej 12 dni przed włączeniem do badania.

Grupę kontrolną stanowiły rodziny i opiekunowie pacjentów onkologicznych. Badanie przeprowadzono w Davidoff Cancer Center w Beilinson Hospital (Petah Tikva, Izrael). Mediana wieku osób, które brały udział w badaniu wyniosła 66 lat.

Zobacz film: "Rak piersi"

Jak wynika z badań, 90 proc. pacjentów onkologicznych po zaszczepieniu wykazuje silną reakcję przeciwciał. Lekarze ze szpitala Beilinson w Petach Tikwa monitorowali 102 pacjentów z rakiem po zaszczepieniu dwiema dawkami szczepionki Pfizer. Tylko 10 nie wygenerowało odpowiedzi immunologicznej.

- Odkryliśmy, że poziom przeciwciał jest wystarczająco wysoki, aby zapewnić pełną ochronę w przypadku 90 proc. pacjentów onkologicznych poddanych aktywnemu leczeniu przeciwnowotworowemu – powiedział prof. Salomon Stemmer, dyrektor ds. badań onkologicznych w Beilinson. - To ekscytująca wiadomość, która może mieć ogromne znaczenie – dodał.

- Te wyniki są bardzo ważne, ponieważ pozwalają pacjentom czuć się dobrze, pewnie i kontynuować normalne życie. Podczas pandemii wielu chorych na raka pozostało w domu, a nawet bało się chodzić do lekarzy, więc jest to bardzo istotne - zaznaczył prof. Stemmer.

Szczepionka Pfizera chroni przed wirusem 90 proc. pacjentów z rakiem. Prof. Chybicka: "To świetna wiadomość"
Szczepionka Pfizera chroni przed wirusem 90 proc. pacjentów z rakiem. Prof. Chybicka: "To świetna wiadomość" (Getty Images)

2. Mniej przeciwciał niż u zdrowych ludzi

Lekarz przyznał jednak, że odsetek chorych na nowotwór wytwarzających przeciwciała był niższy niż wśród zdrowej grupy kontrolnej. W tej grupie odpowiedź przeciwciał wytworzyła się w 100 proc. Ekspert wyjaśnił, że za mniejszą liczbę przeciwciał u pacjentów z nowotworem odpowiada leczenie chemioterapią i immunoterapią, które istotnie osłabia wytwarzanie odpowiedzi immunologicznej.

- Pomimo że poziom przeciwciał u pacjentów z rakiem jest niższy niż u innych, nadal jest on 20 razy wyższy niż poziom, który określa się jako pozytywny – podkreślił Stemmer.

Prof. Alicja Chybicka, specjalistka onkologii, hematologii i immunologii klinicznej przyznaje, że badania przeprowadzone przez izraelskich naukowców pozwalają z optymizmem patrzeć na ochronę pacjentów onkologicznych przed COVID-19.

- To świetna wiadomość, że wśród ludzi w średnim wieku i starszych (dokładny przedział wiekowy badanych to 56-72 - przyp.red.) aż 90 proc. wytworzyło przeciwciała na szczepionkę przeciwko COVID-19. Przypuszczam, że gdyby badania zrobiono z uzwględnieniem dzieci, wyniki byłyby jeszcze lepsze - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie ekspertka.

Prof. Chybicka dodaje, że trudno jest jednoznacznie określić, na jakim dokładnie poziomie kształtuje się odpowiedź immunologiczna pacjentów z nowotworem. Aby ją określić procentowo, konieczne byłyby dalsze międzynarodowe badania kliniczne.

- Nie mamy na to jednoznacznej odpowiedzi, dlatego że wciąż niewielu pacjentów z nowotworem zostało zaszczepionych. W mojej klinice zaszczepiliśmy 75 pacjentów po transplantacji szpiku, którzy ukończyli 18 lat. Dzieci nie szczepiliśmy i żadne z tych dzieci nie zachorowało na COVID-19. Czy będzie to regułą? Niestety doniesień naukowych na ten temat jest wciąż zbyt mało - podkreśla lekarka.

3. Szczepionki na COVID-19 będą chronić też dzieci z nowotworem

Ekspertka porównuje szczepienia na COVID-19 do szczepień przeciwko grypie. Jej zdaniem pacjenci onkologiczni, którzy zaszczepią się przeciwko COVID-19, nie będą zakażać się SARS-CoV-2, tak jak nie chorują na grypę po przyjęciu na nią szczepionki.

- Rok w rok szczepimy dzieci z nowotworem na grypę i te dzieci na nią nie chorują. Mówiło się, że dzieci, które przyjmują terapię immunosupresyjną, nie odpowiedzą, a tymczasem okazuje się, że one produkują te przeciwciała. Co prawda w mniejszej ilości, ale produkują. Jeśli natomiast ktoś złapał tę grypę mimo wszystko, to bardzo łagodnie ją przechodził. Nie było żadnych przypadków śmierci z tego powodu. I myślę, że ze szczepieniem na COVID-19 będzie podobnie. Poza tym dzieci jeszcze lepiej niż ludzie starsi produkują przeciwciała, więc może być tylko lepiej - dodaje prof. Chybicka.

4. Pacjenci z nowotworem w obliczu pandemii

Mimo że wieści dotyczące szczepionki są optymistyczne, to nie sposób nie wspomnieć, że sytuacja na oddziałach onkologicznych optymizmem nie napawa. Prof. Chybicka podkreśla, że pandemia, a zwłaszcza ostatnie dwie fale zakażeń SARS-CoV-2, znacząco przyczyniły się do opóźnień w diagnozowaniu wielu pacjentów z rakiem.

- W tej chwili obserwujemy tsunamii pacjentów onkologicznych, zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Można powiedzieć, że walą drzwiami i oknami te osoby, u których rozpoznało się nowotwory, a przez pandemię zaniedbali chemioterapię. Wiem, że największy problem jest wśród dorosłych. W całej Polsce pod tym względem jest po prostu tragedia. Przez to, że wiele oddziałów było przekształconych w covidowe, nie było gdzie kłaść tych pacjentów ani gdzie robić naświetleń. Teraz też nie ma miejsc. Nikt się na to nie przygotował, że taka fala chorych zaleje nas po uspokojeniu sytuacji pandemicznej. To dotyczy wielu dziedzin, nie tylko onkologii - informuje prof. Chybicka.

Ekspertka dodaje, że pacjenci z nowotworem są także bardziej narażeni na powikłania po COVID-19 i śmierć, czego przykładem mogą być pacjenci z oddziału, w którym pracuje.

- Przebieg COVID-19 u niektórych pacjentów onkologicznych jest znacznie cięższy. 4 pacjentów z naszego oddziału zapłaciło za niego życiem. Jestem przekonana, że my byśmy z nowotworu wyleczyli całą tę czwórkę, gdyby nie ten piekielny COVID-19 - podsumowuje prof. Chybicka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze