Sztuczna inteligencja zwiększy szanse na ciążę i pomoże przy problemach z płodnością!
Sztuczna inteligencja i rozwiązania na niej oparte wchodzą do codziennego życia i są wsparciem w wielu obszarach. Dzięki algorytmom sztucznej inteligencji wykorzystywanym w medycynie, możliwa jest szybsza i dokładniejsza diagnoza różnych schorzeń np. chorób płuc, serca czy nawet chorób onkologicznych. A teraz zaawansowane mechanizmy będą... pomagały parom, które pragną zostać rodzicami! Czy to w ogóle możliwe?
Nad opracowaniem innowacyjnych algorytmów pracuje polska firma. Pomaga ona kobietom, które marzą o macierzyństwie - już 40 000 kobiet w Polsce zaszło w ciążę dzięki mechanizmom interpretacji płodności. Na czym ta pomoc polega?
OvuFriend to inteligentny kalendarz dni płodnych, który analizuje cykle miesiączkowe kobiet, wyznaczając dni płodne oraz owulację. Warto zaznaczyć, że w każdym cyklu miesiączkowym, kobieta ma zaledwie kilka dni, w czasie których możliwe jest zapłodnienie. A według danych aż 30 proc. kobiet nie wie lub myli się co do tego, kiedy występują u nich najpłodniejsze dni w trakcie cyklu. Niewiedza i brak świadomości, kiedy występują dni płodne w połączeniu z innymi składowymi obniżającymi płodność (stres, używki, nadwaga/niedowaga, niezdrowy styl życia itd.) mogą sprawiać, że starania o dziecko niepokojąco przedłużają się… Wtedy pojawia się niepokój, niepewność i stres: “Co jest nie tak?”, “Dlaczego nie mogę zajść w ciążę?”, “Czy kiedykolwiek zostaniemy rodzicami?”.
Lekarze zalecają rozpoczęcie diagnostyki dopiero po 12 miesiącach bezowocnych starań (w przypadku kobiet powyżej 35 roku życia, już po 6 miesiącach starań, warto rozpocząć diagnostykę). Jednak pierwszy stres związany z brakiem ciąży, pojawia się dużo wcześniej… “Średnio kobiety znajdują nas po około 3-4 miesiącach aktywnego, bezskutecznego starania o ciążę” - mówi współzałożycielka OvuFriend.pl, Joanna Fedorowicz - “Zazwyczaj kobiety trafiają do nas z polecenia, czasem przez wyszukiwarkę internetową, w momencie gdy bardziej zaczynają zagłębiać się w analizę dni płodnych, płodność i przyczynę braku ciąży.”
Pytanie, które zadaje sobie wiele kobiet brzmi: “Czy starając się o dziecko mam cierpliwie czekać przez pierwszy rok starań, próbując poradzić sobie z comiesięcznymi rozczarowaniami? Czy jednak mogę coś zrobić wcześniej, aby zmaksymalizować szanse na zajście w ciążę?”.
System nie tylko wskazuje najpłodniejsze dni w trakcie cyklu, ale również jest w stanie wychwycić nieprawidłowości na bardzo wczesnym etapie. Przykładowo, jeśli system nie wykrywa owulacji przez kilka kolejnych cykli, pomimo wprowadzania danych, jest to jednoznaczny sygnał, że coś jest nie tak. Dodatkowo system ostrzega również, jeśli wykryje jakieś nieprawidłowości w cyklu np. zbyt krótką drugą fazę cyklu. Jeśli druga faza cyklu (tzw. faza lutealna) ma niewystarczającą długość to nawet w przypadku zapłodnienia, nie będzie w stanie podtrzymać ciąży.
Ponadto prowadząc obserwacje w kalendarzu owulacji (mierząc temperaturę ciała, obserwując śluz szyjkowy, czy inne subiektywne objawy np. ból jajników czy nastrój) kobieta ma szansę dowiedzieć się o np. o problemach hormonalnych. Przykładowo zbyt niski poziom progesteronu sprawia, że temperatury w drugiej fazie cyklu mogą utrzymywać się na niskim poziomie (przy prawidłowym stężeniu progesteronu, temperatury w drugiej fazie cyklu powinny utrzymywać się na wyższym poziomie).
Posiadając taką wiedzę, kobieta nie musi czekać tych książkowych 12 miesięcy, tylko od razu może iść do lekarza z wydrukowanymi danymi na temat swojej płodności, które mogą zasugerować w jakim kierunku rozpocząć diagnostykę. To niewątpliwie może skrócić drogę do macierzyństwa.
Wkrótce możliwości pomocy parom będą jeszcze szersze, a system dużo lepiej będzie w stanie uczyć się płodności kobiet starających się o ciążę, również przy niewielkiej ilości wprowadzanych danych. Rozpoczęły się bowiem badania naukowe, w ramach których powstaną nowe, zaawansowane technologicznie mechanizmy, oparte o sztuczną inteligencję.
Niektóre symptomy, czasem nawet niepowiązane z płodnością, mogą wskazywać na potencjalne nieprawidłowości. Są to dane unikalne na skalę światową. Naukowcy zaangażowani w projekt badają wiele różnych zależności, przyglądają się wraz z ekspertami medycznymi, jakie parametry najbardziej akuratnie przewidują status płodności lub zwiastują problemy z płodnością.
Wczesne wykrywanie problemów z płodnością ma szczególnie duże znaczenie dla kobiet w późniejszym wieku, tych które ukończyły 35 lat. Dla nich każdy miesiąc jest ważny, ponieważ wraz z wiekiem kobiety, jej płodność zaczyna dość gwałtownie spadać. Jeśli zbyt długo będą zwlekały z diagnostyką i leczeniem niepłodności, istnieje ryzyko że nie zdążą już zostać mamami…
Nowe rozwiązania sprawią, że system będzie szybciej i trafniej wykrywało nieprawidłowości, a to wszystko przy wpisaniu mniejszej ilości obserwacji i danych. Dzięki temu specjalista, do którego trafi kobieta starająca się o ciążę, będzie mógł szybciej postawić dokładną diagnozę.
Zostanie wdrożony nowoczesny, inteligentny interfejs, który będzie dostosowywał się indywidualnie do każdej kobiety. System pomaga maksymalnie zaoszczędzić czas i sprawić, że kobieta szybciej zobaczy dwie upragnione kreski na teście ciążowym, nie poświęcając wiele czasu na obserwację płodności.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.