Trwa ładowanie...

Ta grupa krwi zwiększa ryzyko raka. Badania nie pozostawiają cienia wątpliwości

 Karolina Rozmus
30.03.2024 09:30
Czy grupa krwi ma związek ze zdrowiem?
Czy grupa krwi ma związek ze zdrowiem? (Getty Images)

O czym może nam powiedzieć grupa krwi? Jak się okazuje, możemy przewidzieć dzięki temu ryzyko wystąpienia wrzodów żołądka, choroby wieńcowej, a nawet groźnych nowotworów.

spis treści

1. Czy grupa krwi ma związek ze zdrowiem?

Czy znasz swoją grupę krwi? Jeśli nie, to lepiej jak najszybciej ją zbadaj, bo dzięki tej wiedzy możesz wiele dowiedzieć się o swoim zdrowiu.

- Każda grupa krwi ma swoją specyfikę, jeśli chodzi o ryzyko wystąpienia konkretnych chorób. Zostało to naukowo udowodnione. Niestety nadal nie udało się poznać patomechanizmu, który byłby odpowiedzialny za takie zależności - mówił w rozmowie z WP abcZdrowie lek. Łukasz Durajski, pediatra i internista, konsultant WHO, członek American Academy of Pediatrics (AAP).

Zobacz film: "Grupa krwi, którą lubią komary"

Ekspert przyznał, że wciąż nie wiadomo, jaki mechanizm za tym stoi, a powiązań tych "nie należy traktować zero-jedynkowo". Mimo to świadomość ryzyka powinna wpłynąć na nasze podejście do zdrowia, np. w kwestii badań profilaktycznych czy wreszcie ograniczenia czynników danej choroby.

Czy grupa krwi może pomóc w określeniu ryzyka choroby nowotworowej?
Czy grupa krwi może pomóc w określeniu ryzyka choroby nowotworowej? (Getty Images)

Podstawowe grupy krwi to:

  • grupa O – brak antygenu na krwinkach.
  • grupa A – ma na krwinkach antygen A.
  • grupa B – ma na krwinkach antygen B.

W zależności od grupy można mówić o większym lub mniejszym prawdopodobieństwie pojawienia się pewnych chorób.

2. Ta grupa krwi może zwiększać ryzyko raka żołądka

Badania sugerują, że osoby posiadające grupę krwi A oraz B, mogą być bardziej narażone powstawanie zakrzepów krwi oraz zawały serca i udary mózgu. Takiego zdania są naukowcy, którzy wyniki swoich badań opublikowali na łamach "American Heart Association Arteriosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology". Inne badanie dowiodło, że osoby, które mają grupę A, znacznie częściej mają podwyższony poziom tzw. złego cholesterolu, czyli frakcji LDL. Z kolei posiadacze grupy 0 są mniej zagrożeni chorobą niedokrwienną serca. Badacze spekulują, że może to być związane z niższym stężeniem cholesterolu u osób posiadających grupę 0.

Grupy krwi A, AB i B powiązano z większą częstotliwością występowania raka żołądka. Zdaniem naukowców może mieć to związek z częstszym w tej grupie zakażeniem bakterią H. pylori. Powoduje przewlekłe stany zapalne śluzówki żołądka i sprzyja wrzodom oraz tworzeniu komórek nowotworowych. Pozostając w temacie chorób nowotworowych, warto wspomnieć o badaniach, które powiązały osoby z grupą 0 z większym zagrożeniem rakiem nerki czy rakiem skóry.

Najstarsza z grup krwi, czyli grupa 0, może mieć związek z wyższym ryzykiem chorób autoimmunologicznych, u posiadaczy tej grupy odnotowano też częstsze występowanie choroby otyłościowej czy problemów z płodnością. Są też dobre wiadomości - naukowcy powiązali grupę 0 z niższym ryzykiem malarii przenoszonej przez komary, a także mniejszym ryzykiem chorób układu krążenia i dzięki temu dłuższym życiem.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze