Tabletki antykoncepcyjne znacznie podnoszą poziom oksytocyny, czyli "hormonu miłości". To nie jest dobra wiadomość
Badania przeprowadzone przez naukowców z Aarhus University pokazały, że kobiety, które zażywały tabletki antykoncepcyjne, miały znacznie podwyższony poziom oksytocyny, w porówaniu do kobiet, które tabletek nie brały.
1. Tabletki antykoncepcyjne uwalniają oksytocynę
Tabletki antykoncepcyjne mają bardzo wysoki wskaźnik skuteczności. Co więcej, ze względu na badania, którymi są poddawane, są bezpiecznym środkiem zapobiegania ciąży. Ich użytkowniczki skarżyły się jednak na skutki uboczne takie jak zmiany nastroju.
Ostatnie badania, przeprowadzone przez duńskich naukowców z Uniwersytetu w Aarhus pokazały, że może za tym stać podwyższony poziom oksytocyny.
"Oksytocyna jest hormonem występującym naturalnie w organizmie i jest wydzielana podczas interakcji społecznych i kontaktów, wzmacniając zachowania społeczne" - mówi profesor Michael Winterdahl z Wydziału Medycyny Klinicznej Uniwersytetu w Aarhus, który kierował badaniami.
Zobacz także: Produkty, które regulują poziom hormonów w organizmie
2. Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych
Okazuje się jednak, że zbyt wysokie stężenie w organizmie "hormonu miłości" może prowadzić do negatywnych skutków.
"Stale podwyższony poziom oksytocyny może oznaczać, że hormon nie jest wydzielany w taki sam dynamiczny sposób jak w normalnych warunkach. Właśnie te dynamiki są ważne dla naszego życia emocjonalnego. To może wyjaśniać, dlaczego u niektórych kobiet stosujących pigułki antykoncepcyjne pojawiają się takie uczucia, jak przywiązanie i miłość"- wyjaśnia profesor Winterdahl.
Może prowadzić to do sytuacji, w której oksytocyna nie tylko wspomaga przywiązanie do partnera, ale jej poziom wpływa bezpośrednio na związek między dwojgiem ludzi.
Do podstawowych składników pigułki antykoncepcyjnej należą estrogeny i gestageny. Prowadzone badania pozwoliły znacząco zredukować dawkę hormonów oraz uzyskać nowe, bardziej skuteczne gestageny. Pigułki antykoncepcyjne poprzez uwalnianie estradiolu - hormonu, który jest identyczny z produkowanym przez kobiece jajniki, od chwili pokwitania, aż po menopauzę - w pełni kontrolują cykl miesiączkowy kobiety. Daje to możliwość skutecznego zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą.
Zobacz także: Pigułki antykoncepcyjne zmieniają osobowość
Schemat przyjmowania pigułki antykoncepcyjnej zmienił się wraz ze składem leku. Obecnie sugeruje się kobietom opakowania pigułek zawierające 28 tabletek na 28 dni, a nie klasyczny schemat 21/7, gdzie przewidywana była tygodniowa przerwa w czasie krwawienia, które było dowodem braku ciąży. Współczesny sposób przyjmowania tego środka antykoncepcyjnego pozwala kobiecie wyrobić sobie nawyk codziennego przyjmowania pigułki.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.