Trwa ładowanie...

Tego mózg nienawidzi. Neurolog ujawnia 7 nawyków, które sprzyjają demencji

 Karolina Rozmus
22.05.2023 14:23
Codzienne nawyki mogą rujnować mózg
Codzienne nawyki mogą rujnować mózg (Getty Images)

Mózg to centrum dowodzenia całego organizmu, jednocześnie jest niezwykle wrażliwy na szkodliwe nawyki związane ze stylem życia. Nasze codzienne decyzje mogą wpływać na to, kiedy pojawią się pierwsze oznaki demencji. Neurolog ujawnia, czego ten niezwykły narząd wyjątkowo nie lubi.

spis treści

1. Starzeje się już po 20. roku życia

Liczba komórek nerwowych w naszym mózgu waha się od 90 do 200 miliardów, a połączeń między nimi jest jeszcze więcej. Plastyczność mózgu, określana również mianem plastyczności neuronalnej, to zdolność do regeneracji neuronów i od niej zależy ryzyko m.in. demencji czy stanów zapalnych w obrębie tkanki nerwowej.

Zdrowa dieta, aktywność fizyczna i umysłowa czy odpowiednia dawka snu to niektóre z nawyków pozwalających naszemu mózgowi pracować sprawnie i uniknąć lub opóźnić pojawienie się chorób neurodegeneracyjnych.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Dr n. med. Hana Burianová, neurobiolog z Bournemouth University i członek Kanadyjskiego Towarzystwa Psychologicznego przyznaje, że mózg zaczyna się starzeć już w wieku 20 lat.

Przewlekły stres, brak ruchu i zaburzenia rytmu dobowego wpływają negatywnie na mózg
Przewlekły stres, brak ruchu i zaburzenia rytmu dobowego wpływają negatywnie na mózg (Pixabay)

- Jednak mózg jest plastyczny i jeśli jesteśmy aktywni i towarzyscy, jeśli ćwiczymy i zdrowo się odżywiamy, możemy tworzyć nowe połączenia aż do późnej starości – tłumaczy cytowana przez Daily Mail ekspertka.

2. Te nawyki przyspieszają starzenie się mózgu

Niestety, współczesny tryb życia sprawia, że jesteśmy szczególnie narażeni na pogorszenie funkcjonowania naszego mózgu już w młodym wieku.

2.1. Za mało snu

Zbyt krótki czy nieregularny sen wpływa negatywnie na plastyczność neuronów, a co za tym idzie – osłabia pamięć i koncentrację. Już jedna nieprzespana noc może odbić się na naszym mózgu.

- Powoduje rozregulowanie neurochemikaliów; jeśli stanie się to regularnym schematem, wystąpi przewlekły problem wpływający na nasz mózg – tłumaczy dr Burianová w rozmowie z The Sun.

2.2. Brak ruchu

Zbyt mała aktywność fizyczna wpływa negatywnie na układ krążenia i sprawia, że mózg nie jest odpowiednio dotleniony. To z kolei prowadzi do "rozregulowania hormonów i neuroprzekaźników, szybszego starzenia się i predyspozycji do demencji".

Ekspertka zdradza, że przy siedzącej pracy powinniśmy wstawać od komputera co pół godziny. Nasz mózg potrzebuje także regularnej dawki ćwiczeń – 30 minut dziennie aktywności o lekkim lub umiarkowanym poziomie intensywności lub 15 minut aktywności o wysokiej intensywności.

2.3. Przewlekły stres

Podobnie jak brak ruchu, przewlekły stres prowadzi do rozregulowania hormonów i neuroprzekaźników. To sprzyja stanom zapalnym tkanki nerwowej oraz chorobom dementywnym.

2.4. Niewłaściwa dieta

Najgorsza dieta dla mózgu to taka, które opiera się na żywności wysokoprzetworzonej, w której jest dużo cukru, soli i tłuszczów nasyconych, brakuje za to błonnika. Także niedojadanie czy przejadanie się wpływa negatywnie na narząd.

- Zła dieta prowadzi do stanów zapalnych jelit i negatywnie wpływa na mózg, ponieważ są one bezpośrednio połączone, a to prowadzi do zapalenia nerwów – dodaje neurolog i psycholog, dr Burianová.

2.5. Wielozadaniowość

Wielozadaniowość, zwana również multitaskingiem, zamiast pozytywnie wpływać na mózg, może go uszkodzić.

- To powoduje płytkie myślenie, słabszą koncentrację i pamięć, zmęczenie, niepokój i stres, a wszystko to prowadzi do słabego przetwarzania w mózgu – tłumaczy ekspertka.

2.6. Samotność

Ekspertka zauważa, że osoby samotne są aż dwukrotnie bardziej narażone na demencję.

- Słabe i niewspierające kontakty społeczne prowadzą również do depresji, lęku i chronicznego stresu, które mają negatywny wpływ na mózg - dodaje.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze