Trwa ładowanie...

Test kciuka. Sprawdź, czy grozi ci śmierć z powodu tętniaka aorty

 Kamil S. Sikora
27.12.2021 19:46
Test kciuka. Sprawdź, czy grozi ci śmierć z powodu tętniaka aorty
Test kciuka. Sprawdź, czy grozi ci śmierć z powodu tętniaka aorty (Uniwersytet Yale)

Gdy pęknie, może doprowadzić do śmierci. Niestety, nie zawsze daje wyraźne objawy i może ujawnić się dopiero w momencie pęknięcia. Naukowcy opracowali więc test kciuka, który pozwala sprawdzić, ryzyko wystąpienia tętniaka aorty.

Pęknięcie tętniaka aorty to stan bezpośrednio zagrażający życiu. Ryzyko zwiększa się u osób palących papierosy, chorujących na miażdżycę oraz nadciśnienie tętnicze. Mogą go również wywołać stany zapalne, urazy oraz wrodzone defekty genetyczne.

Do objawów tętniaka aorty możemy zaliczyć silne bóle brzucha, placów, klatki piersiowej, kaszel, duszności, chrypkę, krwioplucie, częste bóle zamostkowe, zaburzenia przełykania, nudności i wymioty, utratę przytomności czy spadek ciśnienia.

Niestety, tętniaki bywają bardzo podstępne i do czasu pęknięcia mogą nie dawać żadnych objawów. Dlatego naukowcy jednego z najlepszych uniwersytetów na świecie - Uniwersytetu Yale, opracowali test kciuka.

Zobacz film: "Jak szybko obniżyć zbyt wysokie tętno?"

Podnieś rękę i trzymaj dłoń na płasko. Zegnij kciuk i rozciągnij go w kierunku krawędzi dłoni tak daleko, jak tylko możesz. Jeśli kciuk z łatwością wykracza poza nią, to może oznaczać, że w twoim ciele rozwinął się w ukryciu tętniak lub jesteś w grupie ryzyka jego wystąpinia. Rozluźnione stawy mogą wskazywać na chorobę tkanki łącznej, czyli również naczyń tętniczych.

Test kciuka pozwala sprawdzić, czy jesteś w grupie ryzyka rozwoju tętniaka
Test kciuka pozwala sprawdzić, czy jesteś w grupie ryzyka rozwoju tętniaka (Uniwersytet Yale)

Naukowcy przetestowali tę metodę na 305 osobach i opublikowali swoje odkrycia w ''American Journal of Cardiology''. - U pacjentów, u których wynik testu jest pozytywny, istnieje duże prawdopodobieństwo, że rozwiną się tętniaki - powiedział dr John A Elefteriades, jeden z autorów badania.

Naukowcy jednak podkreślają, że nawet pozytywny wynik testu nie jest powodem do paniki, gdyż rozwój tętniaków często zajmuje nawet dziesięciolecia. Jest jednak ostrzeżeniem, którego nie wolno lekceważyć i powinien nas skłonić do wykonania niezbędnych badań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez [dziejesie.wp.pl](https://dziejesie.wp.pl/

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze