Trwa ładowanie...

Nowy test krwi pozwoli wcześniej wykryć choroby serca

Niedrogi test krwi pozwoli ocenić, który z pozornie zdrowych pacjentów jest zagrożony wysokim ryzykiem ataku serca.

Eksperci twierdzą, że jest to lepsza metoda na ocenienie ryzyka wystąpienia ataku serca niż samo proste badanie ciśnienia krwi i cholesterolu. Na razie rozwiązanie to testowane było tylko na mężczyznach, jednak badacze z Brytyjskiej Fundacji Serca twierdzą, że nie ma żadnych przeciwskazań, aby stosować je na kobietach, a jego wyniki powinny być równie trafne.

Test, nazywany testem troponinowym za cel obiera sobie wyszukanie specjalnego białka, **które zaczyna krążyć w naszym krwiobiegu w przypadku uszkodzenia mięśnia sercowego. Lekarze używają już podobnego testu podczas diagnozowania kobiet i mężczyzn u których podejrzewa się, że właśnie przeszli atak serca**.

Jednak badacze z uniwersytetów Edynburga i Glasgow twierdzą, że test powinno się stosować zanim pacjenci będą w stanie przedzawałowym, co może pomóc w zapobieganiu mu.

Niedrogi test może pomóc w zapobieganiu zawałom serca (123RF)
Niedrogi test może pomóc w zapobieganiu zawałom serca (123RF)

Profesor Nicholas Mills i jego współpracownicy zauważyli podczas swoich badań, że mężczyźni o wyższym poziomie troponiny w ich krwi zagrożeni byli atakiem serca lub śmiercią z powodu choroby serca nawet do 15 lat później.

W przypadku osób objętych tym ryzykiem zastosowano leczenie zapobiegawcze, takie jak leki obniżające poziom cholesterolu, **nazywane statynami, co zmniejszyło ryzyko zawału**, a także obniżyło poziom troponin.

5 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem serca
5 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem serca [6 zdjęć]

Z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera dwukrotnie więcej osób niż z powodu chorób nowotworowych....

zobacz galerię

3,300 mężczyzn biorących udział w badaniu miało wysoki poziom cholesterolu, nie mieli jednak historii chorób serca. Naukowcy planują teraz przeprowadzić podobne badania w których udział brać będą kobiety.

Profesor David Newby, jeden z autorów badań opublikowanych w "Journal of the American College of Cardiology", mówi: "Troponina jest niemal jak barometr zdrowia naszego serca i układu krążenia. Jeżeli jej poziom powoli się podnosi, może to być szkodliwe, i ryzyko problemów z sercem u pacjenta znacznie się zwiększa".

"Jeżeli poziom troponiny spada, jest to korzystne dla ogólnego stanu zdrowia. Nasze badanie pomoże także określić, u kogo skuteczne będzie leczenie statynami i otwiera drogę do całkiem nowych metod testowania" - dodaje Newby.

Test może być bardzo użytecznym dodatkiem do takich metod jak mierzenie ciśnienia krwi czy informacje o paleniu tytoniu podczas określania stanu zdrowia u pacjenta.

To musisz wiedzieć

"Testowanie poziomu troponiny pomoże lekarzom zidentyfikować u pozornie zdrowej osoby ukrytą chorobę, dzięki czemu wcześnie będzie można rozpocząć terapię zapobiegawczą u tych, którzy najprawopodobniej czerpać będą z niej największe korzyści" - mówi profesor Mills.

Doktor Tim Chico, kardiolog z uniwersytetu Sheffield mówi: "Problem z chorobami serca polega na tym, że bardzo ciężko wykryć ich wczesne oznaki u pacjentów którzy nie wykazują żadnych symptomów, tak więc najnowsze badania mogą pomóc nam znaleźć sposób na wykrycie tego ukrytego ryzyka".

"Mimo to, najlepszym sposobem na leczenie chorób serca zawsze będzie zapobieganie i to właśnie dlatego takie czynniki jak zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, unikanie palenia i utrzymywanie zdrowej wagi oraz ciśnienia krwi są tak ważne" - dodaje.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.