Nowy test krwi pozwoli wcześniej wykryć choroby serca

Niedrogi test krwi pozwoli ocenić, który z pozornie zdrowych pacjentów jest zagrożony wysokim ryzykiem ataku serca.

Eksperci twierdzą, że jest to lepsza metoda na ocenienie ryzyka wystąpienia ataku serca niż samo proste badanie ciśnienia krwi i cholesterolu. Na razie rozwiązanie to testowane było tylko na mężczyznach, jednak badacze z Brytyjskiej Fundacji Serca twierdzą, że nie ma żadnych przeciwskazań, aby stosować je na kobietach, a jego wyniki powinny być równie trafne.

Test, nazywany testem troponinowym za cel obiera sobie wyszukanie specjalnego białka, **które zaczyna krążyć w naszym krwiobiegu w przypadku uszkodzenia mięśnia sercowego. Lekarze używają już podobnego testu podczas diagnozowania kobiet i mężczyzn u których podejrzewa się, że właśnie przeszli atak serca**.

Jednak badacze z uniwersytetów Edynburga i Glasgow twierdzą, że test powinno się stosować zanim pacjenci będą w stanie przedzawałowym, co może pomóc w zapobieganiu mu.

Profesor Nicholas Mills i jego współpracownicy zauważyli podczas swoich badań, że mężczyźni o wyższym poziomie troponiny w ich krwi zagrożeni byli atakiem serca lub śmiercią z powodu choroby serca nawet do 15 lat później.

W przypadku osób objętych tym ryzykiem zastosowano leczenie zapobiegawcze, takie jak leki obniżające poziom cholesterolu, **nazywane statynami, co zmniejszyło ryzyko zawału**, a także obniżyło poziom troponin.

5 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem serca

Z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera dwukrotnie więcej osób niż z powodu chorób nowotworowych. Jednym z poważnych zagrożeń życia jest zawał serca,...

3,300 mężczyzn biorących udział w badaniu miało wysoki poziom cholesterolu, nie mieli jednak historii chorób serca. Naukowcy planują teraz przeprowadzić podobne badania w których udział brać będą kobiety.

Profesor David Newby, jeden z autorów badań opublikowanych w "Journal of the American College of Cardiology", mówi: "Troponina jest niemal jak barometr zdrowia naszego serca i układu krążenia. Jeżeli jej poziom powoli się podnosi, może to być szkodliwe, i ryzyko problemów z sercem u pacjenta znacznie się zwiększa".

"Jeżeli poziom troponiny spada, jest to korzystne dla ogólnego stanu zdrowia. Nasze badanie pomoże także określić, u kogo skuteczne będzie leczenie statynami i otwiera drogę do całkiem nowych metod testowania" - dodaje Newby.

Test może być bardzo użytecznym dodatkiem do takich metod jak mierzenie ciśnienia krwi czy informacje o paleniu tytoniu podczas określania stanu zdrowia u pacjenta.

"Testowanie poziomu troponiny pomoże lekarzom zidentyfikować u pozornie zdrowej osoby ukrytą chorobę, dzięki czemu wcześnie będzie można rozpocząć terapię zapobiegawczą u tych, którzy najprawopodobniej czerpać będą z niej największe korzyści" - mówi profesor Mills.

Doktor Tim Chico, kardiolog z uniwersytetu Sheffield mówi: "Problem z chorobami serca polega na tym, że bardzo ciężko wykryć ich wczesne oznaki u pacjentów którzy nie wykazują żadnych symptomów, tak więc najnowsze badania mogą pomóc nam znaleźć sposób na wykrycie tego ukrytego ryzyka".

"Mimo to, najlepszym sposobem na leczenie chorób serca zawsze będzie zapobieganie i to właśnie dlatego takie czynniki jak zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, unikanie palenia i utrzymywanie zdrowej wagi oraz ciśnienia krwi są tak ważne" - dodaje.

Rafał Szewczyk, 6 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Nowa terapia dla pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc

Pembrolizumab może stać się nową opcją w leczeniu pierwszej linii u pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc i wysoką ekspresją PD-L1, w zależności od wyników fazy III testów. Jest to wniosek badań, które zaprezentowane zostały na Kongresie ESMO w Kopenhadze...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...

Newsy

Związek raka z chorobami serca

Nowe badania sugerują związek wieku w którym zdiagnozowano chorobę nowotworową z możliwym przewidzeniem wystąpienia chorób serca. Według autorów, osoby zdiagnozowane w młodszym wieku mogą być narażone na większe ryzyko zdarzeń sercowych w ciągu swojego...

Newsy

Beta blokery niewskazane u osób z demencją?

Beta blokery to grupa leków, która często stosowana jest u osób, u których wystąpił epizod zawału serca. Według najnowszych badań, nie powinne być one lekami pierwszego rzutu u osób, które cierpią na demencję. Eksperymenty wykazały, że przyjmowanie leków...