Nowy test krwi pozwoli wcześniej wykryć choroby serca

Niedrogi test krwi pozwoli ocenić, który z pozornie zdrowych pacjentów jest zagrożony wysokim ryzykiem ataku serca.

Eksperci twierdzą, że jest to lepsza metoda na ocenienie ryzyka wystąpienia ataku serca niż samo proste badanie ciśnienia krwi i cholesterolu. Na razie rozwiązanie to testowane było tylko na mężczyznach, jednak badacze z Brytyjskiej Fundacji Serca twierdzą, że nie ma żadnych przeciwskazań, aby stosować je na kobietach, a jego wyniki powinny być równie trafne.

Test, nazywany testem troponinowym za cel obiera sobie wyszukanie specjalnego białka, **które zaczyna krążyć w naszym krwiobiegu w przypadku uszkodzenia mięśnia sercowego. Lekarze używają już podobnego testu podczas diagnozowania kobiet i mężczyzn u których podejrzewa się, że właśnie przeszli atak serca**.

Jednak badacze z uniwersytetów Edynburga i Glasgow twierdzą, że test powinno się stosować zanim pacjenci będą w stanie przedzawałowym, co może pomóc w zapobieganiu mu.

Profesor Nicholas Mills i jego współpracownicy zauważyli podczas swoich badań, że mężczyźni o wyższym poziomie troponiny w ich krwi zagrożeni byli atakiem serca lub śmiercią z powodu choroby serca nawet do 15 lat później.

W przypadku osób objętych tym ryzykiem zastosowano leczenie zapobiegawcze, takie jak leki obniżające poziom cholesterolu, **nazywane statynami, co zmniejszyło ryzyko zawału**, a także obniżyło poziom troponin.

5 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem serca

Z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera dwukrotnie więcej osób niż z powodu chorób nowotworowych. Jednym z poważnych zagrożeń życia jest zawał serca,...

3,300 mężczyzn biorących udział w badaniu miało wysoki poziom cholesterolu, nie mieli jednak historii chorób serca. Naukowcy planują teraz przeprowadzić podobne badania w których udział brać będą kobiety.

Profesor David Newby, jeden z autorów badań opublikowanych w "Journal of the American College of Cardiology", mówi: "Troponina jest niemal jak barometr zdrowia naszego serca i układu krążenia. Jeżeli jej poziom powoli się podnosi, może to być szkodliwe, i ryzyko problemów z sercem u pacjenta znacznie się zwiększa".

"Jeżeli poziom troponiny spada, jest to korzystne dla ogólnego stanu zdrowia. Nasze badanie pomoże także określić, u kogo skuteczne będzie leczenie statynami i otwiera drogę do całkiem nowych metod testowania" - dodaje Newby.

Test może być bardzo użytecznym dodatkiem do takich metod jak mierzenie ciśnienia krwi czy informacje o paleniu tytoniu podczas określania stanu zdrowia u pacjenta.

"Testowanie poziomu troponiny pomoże lekarzom zidentyfikować u pozornie zdrowej osoby ukrytą chorobę, dzięki czemu wcześnie będzie można rozpocząć terapię zapobiegawczą u tych, którzy najprawopodobniej czerpać będą z niej największe korzyści" - mówi profesor Mills.

Doktor Tim Chico, kardiolog z uniwersytetu Sheffield mówi: "Problem z chorobami serca polega na tym, że bardzo ciężko wykryć ich wczesne oznaki u pacjentów którzy nie wykazują żadnych symptomów, tak więc najnowsze badania mogą pomóc nam znaleźć sposób na wykrycie tego ukrytego ryzyka".

"Mimo to, najlepszym sposobem na leczenie chorób serca zawsze będzie zapobieganie i to właśnie dlatego takie czynniki jak zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, unikanie palenia i utrzymywanie zdrowej wagi oraz ciśnienia krwi są tak ważne" - dodaje.

Rafał Szewczyk, 4 miesiące temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...