Trabekuloplastyka laserowa (ALT) - wskazania, przebieg i powikłania po zabiegu
Trabekuloplastyka laserowa to technika leczenia jaskry, w której przebiegu dochodzi do wzrostu ciśnienia we wnętrzu gałki ocznej. Trabekuloplastyka to zabieg, który ułatwia odpłynięcie cieczy wodnistej z oka i wywołuje spadek ciśnienia wewnątrzgałkowego. Na czym polega trabekuloplastyka laserowa?
1. Co to jest trabekuloplastyka laserowa?
Trabekuloplastyka laserowa (ALT) to zabieg, który polega na wykonaniu kilkudziecięciu przypaleń tkanki beleczkowania w kącie przesączania. Do tej techniki używany jest laser argonowy lub diodowy.
Zabieg trabekuloplastyki laserowej jest stosowany w jaskrze, w przypadku braku możliwości obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego i usunięcia cieczy wodnistej z oka.
Jaskra to postępująca choroba, którą charakteryzuje rosnące ciśnienie we wnętrzu gałki ocznej, które może doprowadzić do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Początkowo pacjent zauważa ubytki w polu widzenia, ale schorzenie może ostatecznie spowodować ślepotę.
Jaskra jest leczona objawowo za pomocą farmakoterapii lub operacji. W przypadku braku skuteczności leków pacjenci są kierowani na zabiegi, na przykład trabekuloplastykę laserową, choć obecnie coraz częściej wykonywana jest metoda SLT (selektywna trabekuloplastyka laserowa) oraz MLT (laser mikropulsowy).
2. Wskazania do trabekuloplastyki laserowej
Trabekuloplastyka ALT wykonywana jest u pacjentów ze zdiagnozowaną jaskrą otwartego kąta, którzy niewystarczająco reagują na wprowadzone leczenie lub nie tolerują kropli przeciwjaskrowych do oczu.
Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu jest wysokie ciśnienie we wnętrzu gałki ocznej, która nie spada na skutek leków. Celem tej metody jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz ułatwienie odpłynięcia cieczy wodnistej.
Trabekuloplastyka laserowa w jaskrze może być wykonywana dwukrotnie na jednym oku, przy użyciu lasera argonowego lub diodowego. Zabieg jest też przeprowadzany u osób, które z jakichś przyczyn nie mogą poddać się operacji przeciwjaskrowej.
3. Przebieg trabekuloplastyki laserowej
Zabieg ALT wykonywany jest w trybie ambulatoryjnym i nie wymaga pobytu w szpitalu. Przed rozpoczęciem trabekuloplastyki laserowej badana jest ostrość wzroku oraz ciśnienie wewnętrzgałkowe.
Następnym krokiem jest podanie znieczulenia za pomocą kropli do oczu oraz założenie soczewki nagałkowej, która ułatwia widoczność miejsca zabiegu.
Lekarz za pomocą lasera wykonuje około 50 przypaleń w kącie przesączania, w tym czasie pacjent siedzi nieruchomo i nie może poruszać głową ani okiem.
Po zakończeniu zabiegu następuje kontrola ciśnienia wewnątrzgałkowego, a także wypisanie recepty na krople przeciwzapalne i środki zmniejszające ciśnienie (doustne i stosowane do worka spojówkowego).
Rzadko po trabekuloplastyce laserowej możliwe jest całkowite odstawienie kropli przeciwjaskrowych, zazwyczaj udaje się jednak obniżyć ciśnienie na tyle, by nie zagrażało utratą wzroku.
4. Możliwe powikłania po trabekuloplastyce laserowej
Badania kliniczne wykazały, że efekt zabiegu laserowego zanika wraz z upływem czasu, a u pacjentów ponownie dochodzi do wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Po zastosowaniu techniki możliwe jest również wystąpienie powikłań:
- powstanie zrostów przednich,
- zwężenie kąta przesączania,
- wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego,
- krwawienie do komory przedniej oka w czasie zabiegu,
- przejściowe zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej.
Wykazano również, że trabekuloplastyka laserowa może osłabiać skuteczność filtracyjnych zabiegów operacyjnych przeciwjaskrowych oraz zwiększać tendencję do zarastania przetoki filtracyjnej.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.