Badania serologiczne w alergologii

Badanie serologiczne w alergologii to badanie krwi, które ma na celu potwierdzenie uczulenia pacjenta na dany alergen. Wykonuje się je w przypadku podejrzenia alergii oraz w celu ustalenia czynnika wywołującego reakcję alergiczną. Wyniki badania pozwalają choremu unikać alergenów, a także umożliwiają podjęcie leczenia odczulającego. Badanie to określa się jako RAST (Radioallergosorbent test).

Na czym polega badanie serologiczne?

Alergia - prezentacja edukacyjna

Alergią nazywamy nadmierną reakcję układu immunologicznego na dane czynniki zewnętrzne. Niestety alergia pojawia się coraz częściej, zarówno u dzieci,...

Podczas badania serologicznego, zazwyczaj z żyły łokciowej pobiera się krew pacjenta. Następnie przeprowadzane jest badanie laboratoryjne pobranej krwi, podczas którego w surowicy oznacza się IgE całkowite (całkowite stężenie przeciwciał IgE) oraz IgE swoiste (swoiste stężenie przeciwciał IgE) za pomocą metod enzymatycznych lub radioimmunologicznych. Dzięki temu możliwy jest pomiar poziomu obu tych wskaźników oraz istnieje duże prawodopodobieństwo wykrycia u badanego podwyższonego poziom przeciwciał IgE, świadczących o alergii. IgE swoiste wskazuje na obecność przeciwciał pojawiających się w reakcji na specyficzny alergen.

Zobacz film: "Badania w RZS"

Czasami lekarz zaleca wykonanie badania krwi. Morfologia krwi (CBC) i krwinek białych (zwłaszcza eozynofilów i bazofilów) oraz całkowity poziom IgE ułatwiają pośrednie wykazanie trwającego procesu alergicznego. Należy pamiętać jednak, że podwyższony poziom tych parametrów może być związany z innym schorzeniem.

Badanie to nie wymaga żadnego przygotowania i podobnie jak w przypadku każdego badania krwi wiąże się z wykonaniem wkłucia, wokół którego może pojawić się niewielki krwiak. Przed badaniem należy zgłosić osobie wykonującej badanie o aktualnie przyjmowanych lekach i skłonności do krwawień (skaza krwotoczna).

Negatywny wynik odpowiedniego testu wskazuje, że osoba badana najprawdopodobniej nie jest uczulona na konkretny rodzaj antygenu. U osób z pozytywnym wynikiem danego specyficznego testu mogą, ale też nie muszą pojawić się objawy wskazujące na alergię przy kontakcie z alergenem. W celu pełnej diagnozy alergii na dany patogen, często potrzebna jest historia chorób pacjenta oraz dodatkowe testy alergiczne.

Wskazania do badania serologicznego w alergologii i test Phadiatop

Badania serologiczne w alergologii najczęściej przeprowadza się u małych dzieci jako potwierdzenie podejrzenia alergii lub przeprowadzonych testów skórnych. Zaleca się wykonanie jednego lub więcej testów na obecność swoistych przeciwciał IgE dla osób, u których pojawiają się objawy wskazujące na występowanie alergii na jedną lub więcej substancji.

Takie objawy to, np.:

 • przekrwione oczy;
 • astma;
 • stany zapalne skóry;
 • owrzodzenia;
 • kaszel, uczucie zatkanego nosa, kichanie;
 • swędzenie w jamie ustnej;
 • ból brzucha;
 • wymioty;
 • biegunka.

Testy te czasami wykorzystywane są także w celu oceny skuteczności stosowanej immunoterapii.

Test Phadiatop jest testem przesiewowym, podczas którego porównuje się surowicę chorego, poddaną działaniu badanych alergenów, z surowicą referencyjną. Surowica referencyjna zawiera duże ilości przeciwciał IgE, powstających w reakcji na najpowszechniejsze alergeny. Dzięki testowi Phadiatop możliwa jest do zdiagnozowania alergia atopowa.

Redakcja abcZdrowie.pl, 12 miesięcy temu

Bibliografia

 • Sopel R. Mincewicz G., Badania serologiczne w alergologii. Encyklopedia Badań Medycznych, Wydawnictwo Medyczne MAKmed, Gdańsk 1996.
 • Obłutowicz K., Alergologia praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001, ISBN 978-83-200-4233-7
 • Silva-Rodrigues A., Wahl R., Alergologia w praktyce, Alfa Medica Press, Bielsko-Biała 2007, ISBN 978-83-7522-017-9
 • Chazan R., Pneumonologia i alergologia praktyczna - badania diagnostyczne i terapia, Alfa Medica Press, Bielsko-Biała 2011, ISBN 978-83-7522-061-2
 • Mędrala W., Podstawy alergologii, Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2006, ISBN 83-89009-53-6
 • Gabryel-Batura H., Młynarczyk W., Zarys pulmonologii z elementami alergologii, AM Poznań, Poznań 2004, ISBN 83-88732-82-X

Źródła zewnętrzne

Badania

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Badania serologiczne w alergologii
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Badania serologiczne w alergologii
Wirusowe zapalenie wątroby - żółtaczka, przyczyny, objawy

Rozpoznanie i leczenie WZW (WIDEO)

Rozpoznanie i leczenie WZW (WIDEO) Odtwórz wideo

Badania serologiczne pozwalają stwierdzić wirusowe zapalenie wątroby. Oznacza to, że na podstawie badań krwi określa się przeciwciała i antygeny (...) prowadzi się badania diagnostyczne...

Zdrowie w ciąży

Zastrzyk dla kobiety w ciąży

Zastrzyk dla kobiety w ciąży

Kobietom zagrożonym konfliktem serologicznym podaje się w zastrzyku immunoglobulinę anty D. Zapobiega ona powstawaniu przeciwciał, które mogłyby zagrozić następnie dziecku.

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Jakie objawy daje zakażenie wirusem Zika?

Jakie objawy daje zakażenie wirusem Zika?

). W Polsce dostępne są badania serologiczne, które pozwalają wykryć obecność wirusa. Testy wykonać można w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego PZH (...) się jednak, że wynik badania serologicznego...

Morfologia krwi - zastosowanie, normy, interpretacja

Pobieranie krwi

Pobieranie krwi

Badania krwi mogą wykryć wiele nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu.

Składniki kosmetyków

Co kryją w sobie tusze do rzęs? Badamy ich skład

Co kryją w sobie tusze do rzęs? Badamy ich skład

Matysiak, pediatra w trakcie specjalizacji z alergologii. Malujesz rzęsy? Oto, co powinnaś wiedzieć o tym kosmetyku. Z góry ostrzegamy - być może dzisiaj (...) zagrożeniem jest też substancja BHT. Istnieją badania,...

Badania w ciąży - nieinwazyjne i inwazyjne badania prenatalne

Pozytywny test ciążowy

Pozytywny test ciążowy

Testy ciążowe nie zawsze dają stuprocentową pewność, dlatego warto potwierdzić ich wyniki badaniami w gabinecie lekarskim. Najdokładniejsze w tym przypadku są badania krwi.

Badania w ciąży - nieinwazyjne i inwazyjne badania prenatalne

Analiza badań

Analiza badań

Diagnostyka prenatalna obejmuje wszystkie działania zmierzające do oceny prawidłowości zarówno anatomicznej, jak i fizjologicznej płodu jeszcze w czasie życia wewnątrzmacicznego.