Trwa ładowanie...

Badania serologiczne w alergologii

Avatar placeholder
04.04.2019 12:22
Badania serologiczne w alergologii
Badania serologiczne w alergologii (123RF)

Badanie serologiczne w alergologii to badanie krwi, które ma na celu potwierdzenie uczulenia pacjenta na dany alergen. Wykonuje się je w przypadku podejrzenia alergii oraz w celu ustalenia czynnika wywołującego reakcję alergiczną. Wyniki badania pozwalają choremu unikać alergenów, a także umożliwiają podjęcie leczenia odczulającego. Badanie to określa się jako RAST (Radioallergosorbent test).

spis treści

1. Na czym polega badanie serologiczne?

Alergia - prezentacja edukacyjna
Alergia - prezentacja edukacyjna [7 zdjęć]

Alergią nazywamy nadmierną reakcję układu immunologicznego na dane czynniki zewnętrzne. Niestety alergia

zobacz galerię

Podczas badania serologicznego, zazwyczaj z żyły łokciowej pobiera się krew pacjenta. Następnie przeprowadzane jest badanie laboratoryjne pobranej krwi, podczas którego w surowicy oznacza się IgE całkowite (całkowite stężenie przeciwciał IgE) oraz IgE swoiste (swoiste stężenie przeciwciał IgE) za pomocą metod enzymatycznych lub radioimmunologicznych. Dzięki temu możliwy jest pomiar poziomu obu tych wskaźników oraz istnieje duże prawodopodobieństwo wykrycia u badanego podwyższonego poziom przeciwciał IgE, świadczących o alergii. IgE swoiste wskazuje na obecność przeciwciał pojawiających się w reakcji na specyficzny alergen.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Czasami lekarz zaleca wykonanie badania krwi. Morfologia krwi (CBC) i krwinek białych (zwłaszcza eozynofilów i bazofilów) oraz całkowity poziom IgE ułatwiają pośrednie wykazanie trwającego procesu alergicznego. Należy pamiętać jednak, że podwyższony poziom tych parametrów może być związany z innym schorzeniem.

Badanie to nie wymaga żadnego przygotowania i podobnie jak w przypadku każdego badania krwi wiąże się z wykonaniem wkłucia, wokół którego może pojawić się niewielki krwiak. Przed badaniem należy zgłosić osobie wykonującej badanie o aktualnie przyjmowanych lekach i skłonności do krwawień (skaza krwotoczna).

Negatywny wynik odpowiedniego testu wskazuje, że osoba badana najprawdopodobniej nie jest uczulona na konkretny rodzaj antygenu. U osób z pozytywnym wynikiem danego specyficznego testu mogą, ale też nie muszą pojawić się objawy wskazujące na alergię przy kontakcie z alergenem. W celu pełnej diagnozy alergii na dany patogen, często potrzebna jest historia chorób pacjenta oraz dodatkowe testy alergiczne.

2. Wskazania do badania serologicznego w alergologii i test Phadiatop

Badania serologiczne w alergologii najczęściej przeprowadza się u małych dzieci jako potwierdzenie podejrzenia alergii lub przeprowadzonych testów skórnych. Zaleca się wykonanie jednego lub więcej testów na obecność swoistych przeciwciał IgE dla osób, u których pojawiają się objawy wskazujące na występowanie alergii na jedną lub więcej substancji.

Takie objawy to, np.:

  • przekrwione oczy;
  • astma;
  • stany zapalne skóry;
  • owrzodzenia;
  • kaszel, uczucie zatkanego nosa, kichanie;
  • swędzenie w jamie ustnej;
  • ból brzucha;
  • wymioty;
  • biegunka.

Testy te czasami wykorzystywane są także w celu oceny skuteczności stosowanej immunoterapii.

Test Phadiatop jest testem przesiewowym, podczas którego porównuje się surowicę chorego, poddaną działaniu badanych alergenów, z surowicą referencyjną. Surowica referencyjna zawiera duże ilości przeciwciał IgE, powstających w reakcji na najpowszechniejsze alergeny. Dzięki testowi Phadiatop możliwa jest do zdiagnozowania alergia atopowa.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze