Przejdź na WP

Tritace – wskazania, przeciwwskazania, działania niepożądane

Tritace jest lekiem stosowanym w leczeniu chorób układu krążenia. Substancją czynną leku Tritace jest ramipryl, który między innymi obniża ciśnienia krwi. Preparat Tritace jest dostępny tylko i wyłącznie na receptę.

Zobacz film: "Co jest przyczyną chorób serca? Kardiochirurg wyjaśnia"

spis treści

1. Tritace – wskazania

Wskazania do zastosowania leku Tritace to nie tylko nadciśnienie tętnicze. Preparat ten jest wykorzystywany również w wielu innych przypadkach. Jednym ze wskazań jest profilaktyka schorzeń sercowo-naczyniowych. Zażywanie leku Tritace znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób oraz śmierci z czynników sercowo-naczyniowych u osób z grupy podwyższonego ryzyka (miażdżyca, cukrzyca).

Tritace stosuje się również w terapii chorób nerek między innymi w: objawowej niecukrzycowej nefropatii kłębuszkowej, cukrzycowej nefropatii kłębuszkowej, u pacjentów z grupy ryzyka sercowo–naczyniowego.

Kardiolodzy bardzo często stosują Tritace w terapii objawowej niewydolności serca oraz u osób po zawale serca. Przeprowadzone badania wykazały, że zastosowanie leku Tritace zmniejsza śmiertelność u pacjentów z klinicznymi objawami niewydolności serca w początkowej fazie zawału serca. Należy jednak pamiętać, że Tritace może być zastosowany nie wcześniej niż dwie doby po wystąpieniu zawału.

Polska. Najczęściej umieramy na choroby układu krążenia
Polska. Najczęściej umieramy na choroby układu krążenia [7 zdjęć]

Pomimo że medycyna wciąż się rozwija, a działania profilaktyczne są realizowane na coraz większą skalę,...

zobacz galerię

2. Tritace - przeciwwskazania

Tak jak w przypadku innych leków istnieją pewne sytuacje, w których nie powinno się stosować preparatu Tritace. Przeciwskazania do stosowania Tritace to:

  • uczulenie na którykolwiek składnik preparatu oraz inny inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE);
  • niestabilna mechaniczna czynność serca;
  • obrzęk naczynioruchowy;
  • niskie ciśnienie tętnicze;
  • znaczne obustronne zwężenie tętnic nerkowych;
  • drugi i trzeci trymestr ciąży.
  • w czasie leczenia pozaustrojowego (hemofiltracja, hemodializa, afereza lipoprotein o niskiej gęstości LDL), gdy krew ma kontakt z ujemnie naładowanymi powierzchniami (ryzyko wystąpienia ciężkiej reakcji rzekomoanafilaktycznej).
  • karmienie piersią.

Stosowanie leku w czasie pierwszego trymestru ciąży jest niezalecane.

3. Tritace – działania niepożądane

Stosowanie leku Tritace może wywołać objawy niepożądane, do najczęściej występujących należą: zawroty głowy, bóle głowy, hiperkaliemia, suchy kaszel, niskie ciśnienie tętnicze, zapalenie oskrzeli, zapalenie zatok przynosowych, stan zapalny błony śluzowej przewodu pokarmowego, duszność, biegunka, wymioty, nudności, niestrawność, skurcz mięśni, bóle mięśni, ból w nadbrzuszu, ból w klatce piersiowej, wysypka na ciele, zmęczenie.

Rzadziej występujące skutkami uboczne przyjmowania leku Tritace to między innymi: zawał serca, bóle dławicowe, obrzęki obwodowe, kołatanie serca, zaburzenia rytmu serca, tachykardia, zmiany w morfologii krwi, nadmierna senność, zaburzenia lękowe, niepokój, obniżenie nastroju, pokrzywka.

Bardzo rzadko występującymi objawami niepożądanymi są: zaburzenia czynności szpiku kostnego oraz nadwrażliwość na światło.

Stosowanie leku Tritace może wywołać objawy niepożądane
Stosowanie leku Tritace może wywołać objawy niepożądane (123rf.com)

Przed rozpoczęciem przyjmowania preparatu Tritace należy zapoznać się z ulotką dostarczoną wraz z lekiem zawierającą dokładne informacje na jego temat (wskazania, przeciwskazania, dawkowanie, sposób podawania oraz działania niepożądane). W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pojawienia się niepokojących objawów w czasie terapii należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy