Trwa ładowanie...

Turkuć podjadek – larwa, występowanie, wygląd. Jak się go pozbyć?

Avatar placeholder
06.07.2020 15:07
Turkuć podjadek to dość duży i bardzo ciekawy owad o charakterystycznych, krecich odnóżach
Turkuć podjadek to dość duży i bardzo ciekawy owad o charakterystycznych, krecich odnóżach (GettyImages)

Turkuć podjadek to dość duży i bardzo ciekawy owad o charakterystycznych, krecich odnóżach. Można go spotkać w ogrodach, na polach i w lasach, gdzie pod ziemią drąży tunele, uszkadzając korzenie roślin, powodując ich więdnięcie i zamieranie. O ile kilka osobników nie stanowi poważnego zagrożenia dla upraw, o tyle liczna gromada już tak. To dlatego czasem trzeba się go po prostu pozbyć. Co warto wiedzieć o turkuciu podjadku, jego wyglądzie i stylu życia?

spis treści

1. Co to jest turkuć podjadek?

Turkuć podjadek, turkuć pospolity (Gryllotalpa gryllotalpa) to gatunek owada prostoskrzydłego z rodziny turkuciowatych (Gryllotalpidae), który większość czasu spędza w ziemi. Na powierzchnię wychodzi głównie nocą. Dożywa od dwóch do czterech lat.

Gryllotalpa gryllotalpa to owad wszystkożerny. Spożywa zarówno korzenie roślin, jak i bezkręgowce, najczęściej larwy innych owadów. Turkuć podjadek lubi środowiska wilgotne: torfowiska, bagna, podmokłe łąki, ale również rowy, zagony, ogrody, pola uprawne i sady. Można go spotkać w Europie, zachodniej Azji i północnej Afryce. Został zawleczony do Ameryki Północnej, pojawia się we wschodnich Stanach Zjednoczonych. W Polsce spotykany jest od nizin po rejony górzyste, od maja do października.

2. Jak wygląda turkuć podjadek?

Zobacz film: "Jak zwalczyć turkucia podjadka?"

Turkuć pospolity to jeden z największych owadów w Polsce. Osiąga wielkość ponad 6 cm długości oraz rozpiętości 4 cm. Ma masywne, wydłużone, ciemnobrązowe lub brunatnorudawe ciało i proste, długie, ostro zakończone skrzydła, sięgające poza odwłok. Te, w zależności od różnych czynników dłuższe bądź krótsze. U osobników obu płci występuje aparat strydulacyjny, który umożliwia wydawanie dźwięków. Odgłosy są najczęściej zachęceniem do amorów.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Tylne nogi turkucia są stosunkowo krótkie, zaś odnóża przednie są dłuższe i charakterystyczne: silne, grzebiące, łopatowate, zaopatrzone w kolce (przypominają krecie Dzięki temu owad świetnie sobie radzi pod ziemią. Dzięki nim może się pod nią poruszać, rozgrzebywać ziemię i budować rozgałęziające się, krzyżujące ze sobą wąskie korytarze. Co ciekawe, ponieważ nie może się w nich obracać, porusza się wyłącznie do przodu lub do tyłu. Pomagają mu w tym również wypustki umiejscowione na tylnej części długiego odwłoku.

W podziemnych gniazdach turkucie podjadki nie tylko spacerują i zimują. Dojrzała samica składa w nich do 300 jaj, którymi się następnie opiekuje. Turkuć podjadek larwa to prawdziwa zmora ogrodników. Dlaczego?

Samica, aby zapewnić im ciepło, podgryza korzenie roślin znajdujących się nad gniazdem. Te, schnąc, odsłaniają drogę promieniom słonecznym. Larwa turkucia podjadka wylęga się po około 3 tygodniach. Początkowo żeruje gromadnie pod opieką samicy. Jesienią staje się samodzielna.

3. Jak się pozbyć turkucia podjadka?

Turkuć podjadek dawniej w Polsce był gatunkiem pospolitym. Zmieniło się to wskutek zanieczyszczenia gleby. Choć osobników jest zdecydowanie mniej, owad wciąż jest uważany za szkodnika lasów, ogrodów, inspektów, szkółek i upraw roślin okopowych. Dzieje się tak, ponieważ owad drążąc korytarze tuż pod powierzchnią gleby unosi młode rośliny. Ponieważ narusza ich korzenie, te więdną i zasychają. Ponadto szkodnik zjada napotkane korzenie, wygryza dziury w bulwach korzeniowych i kłączach roślin. Warto przy tym pamiętać, że owad jest także pożyteczny ponieważ zjada szkodliwe dla upraw pędraki i drutowce, a także ślimaki oraz spulchnia i napowietrza glebę.

Turkuć podjadek, występując pojedynczo, nie powoduje znacznych szkód. Jednak jeśli jego liczebność osiąga większe rozmiary, staje się uciążliwym szkodnikiem. Co robić? Jak się pozbyć turkucia podjadka?

W odstraszaniu turkucia pospolitego pomocne mogą być rośliny takie jak szachownica kostkowata, szałwia, macierzanka, korona cesarska lub czarna olsza. Inny pomysł to wyściółkowanie części ogrodu drobnym żwirem, a i wysadzanie młodych roślin w specjalnych osłonkach, pierścieniach lub donicach. Inną metodą na odstraszenie turkucia jest sporządzenie wywaru z kory czarnej olszy i polanie miksturą miejsca, w których przebywa.

Chcąc pozbyć się turkucia, można zastosować bardziej radykalne metody,takie jak pułapki (np. pojemniki lub słoiki z gładkimi ściankami, z wodą na dnie) czy preparaty - zarówno chemiczne, jak i wykonane na bazie naturalnych środków (trzeba pamiętać, że substancje chemiczne przedostają się do gleby i do uprawianych roślin). To dlatego ogrodnicy za najskuteczniejszą metodą walki z turkuciem uznają wyłapywanie larw i osobników dorosłych oraz ich niszczenie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze