Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Ugryzł cię kleszcz? Wyjmij go jak najszybciej (WIDEO)

Zobacz film: "Ugryzł cię kleszcz? Wyjmij go jak najszybciej"

Sezon aktywności kleszczy trwa w najlepsze. Ugryzienie kleszcza nierzadko okazuje się dla nas jednak zaskoczeniem. Należy pamiętać, by z żadnym wypadku niczym go nie smarować.

Zamiast tego, szybko wyjąć. Czas ma duże znaczenie. Zobacz, dlaczego. Ugryzł cię kleszcz? Wyjmij go jak najszybciej. Sezon aktywności kleszczy trwa w najlepsze. Ugryzienie pajęczaka nierzadko okazuje się dla nas jednak zaskoczeniem.

Co zrobić, gdy odkryjemy wpitego w skórę kleszcza? Przede wszystkim, nie należy go niczym smarować. Ogromne znaczenie dla zdrowia ma szybkie pozbycie się pasożyta. Eksperci radzą, by wyjąć kleszcza natychmiast. Dlaczego?

Usunięcie intruza do 12 godzin od wpicia zmniejsza ryzyko zakażenia bakterią Borrelia. Ważny jest też sposób, w jaki wyjmujemy pajęczaka ze skóry. Trzeba zwrócić uwagę, by nie uszkodzić go i nie sprowokować wymiotów.

To również ogranicza ryzyko przedostania się do organizmu chorobotwórczych patogenów. Niestety, choć szybkie wyjęcie kleszcza ryzyko zmniejsza, to go nie eliminuje zakażenia bakterią Borrelia.

Właśnie dlatego po ugryzieniu, należy dokładnie obserwować ciało. Jeśli się nie pojawi, można wykonać test na obecność krętek Borrelia burgdorferi we krwi. Istotne mogą się także okazać objawy grypopodobne bądź ból stawów. W takim przypadku należy się zgłosić się do lekarza.

Zobacz wideo na temat kleszczy:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza