Trwa ładowanie...

Umowa koalicyjna podpisana. Szykuje się rewolucja w ochronie zdrowia?

 Karolina Rozmus
11.11.2023 12:07
Zaplanowali zmiany dla pacjentów. Dotyczą m.in. NFZ i POZ
Zaplanowali zmiany dla pacjentów. Dotyczą m.in. NFZ i POZ (East News)

W piątek 10 listopada liderzy partii opozycyjnych podpisali umowę koalicyjną. Zobowiązali się w niej "wspólnie pracować na rzecz poprawy poziomu życia i poczucia bezpieczeństwa obywatelek i obywateli naszego kraju". Swoimi działaniami chcą objąć także ochronę zdrowia.

spis treści

1. Umowa koalicyjna została podpisana

10 listopada 2023 r. o godzinie 12 lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, lider Polski 2050 Szymon Hołownia, przewodniczący Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz oraz współprzewodniczący Nowej Lewicy: Włodzimierz Czarzastego i Roberta Biedroń parafowali umowę koalicyjną.

Zadeklarowali w niej utworzenie koalicji na rzecz "zbudowania trwałej większości parlamentarnej, wspólnego rządu i naprawy Rzeczpospolitej".

Zobacz film: "##debatakobiet. Kolejki do lekarzy. "Po pierwsze: pieniądze""

"Zobowiązujemy się wspólnie pracować na rzecz poprawy poziomu życia i poczucia bezpieczeństwa obywatelek i obywateli naszego kraju jako nowoczesnego narodu w sercu Europy, przyjaznego sąsiadom podzielającym nasze wartości, w poszanowaniu tradycji i wartości wywodzących się z naszej kultury i historii" – czytamy w opublikowanym dokumencie.

Znalazły się w nim deklaracje dotyczące m.in. systemu podatkowego, edukacji, praw kobiet, w tym dotyczące unieważnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. Umowa koalicyjna obejmuje też zapis mówiący o koniecznych reformach w ochronie zdrowia.

2. Co się zmieni w ochronie zdrowia?

Koalicja zwraca uwagę, że chce poprawy jakości oraz dostępności systemu ochrony zdrowia.

W zapisie umowy znalazło się siedem postulatów. Jak piszą w umowie liderzy partii opozycyjnych:

  • Podniesiemy nakłady na ochronę zdrowia.
  • Zniesiemy limity na leczenie przez NFZ.
  • Wprowadzimy mechanizmy oddłużania szpitali i urealnimy wycenę świadczeń zdrowotnych.
  • Zapewnimy powszechną i dostępną pomoc psychologiczną i psychiatryczną finansowaną przez państwo.
  • Zwiększymy rolę placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
  • Rozszerzymy uprawnienia przedstawicieli innych zawodów medycznych i niemedycznych, by usprawnić funkcjonowanie systemu.
  • Dołożymy wszelkich starań, aby skrócić kolejki do specjalistów.

Poza treścią punktu czwartego, który w całości poświęcony jest zmianom w ochronie zdrowia, istotne informacje o planowanych reformach związanych niejako ze sferą zdrowotną znalazły się w punkcie 20. dotyczącym świadczeń społecznych. Koalicja chce uproszczenia systemu orzecznictwa i ustawy o asystencji dla osób niesamodzielnych.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze