Trwa ładowanie...

Paszport covidowy, certyfikat covidowy - jak go zdobyć?

Avatar placeholder
10.06.2021 11:32
Podróżowanie w czasach pandemii
Podróżowanie w czasach pandemii (getty)

Zgodnie z informacją udostępnioną przez Ministerstwo Zdrowia, od 1 czerwca Polska dołączyła do systemu Unijnych Certyfikatów COVID (UCC), które mają za zadanie ułatwienie podróżowania w obrębie Unii Europejskiej w czasie pandemii. Uruchomienie systemu w pełni zaplanowane jest na 1 lipca. Co nam umożliwia taki certyfikat i jak go zdobyć?

spis treści

1. UCC – korzyści

Certyfikat zawiera kod QR i unikatowy identyfikator, które pomagają w weryfikacji podróżujących pod kątem zagrożenia epidemiologicznego. Podróżujący będą mogli swobodniej przemieszczać się po Unii Europejskiej, a także będą mieli ułatwiony powrót do kraju, ponieważ certyfikat zwalnia nas z kwarantanny po przekroczeniu granicy.

Korzyści odczujemy również w sferze życia towarzyskiego: "w przypadku imprez rodzinnych, osoby posiadające taki dokument, nie będą wliczane do limitu osób" – poinformował minister zdrowia.

2. Jak dostać certyfikat covidowy?

Zobacz film: "Jak zachęcić ludzi do szczepień? Prof. Horban: "Nie chcemy nakazywać""

Należy podkreślić, że certyfikat covidowy jest opcją, z której możemy skorzystać, ale nie jest on obowiązkowy. Wyróżnia się trzy rodzaje certyfikatu: poświadczający o szczepieniu, o przeprowadzonym teście i o przebytej infekcji. Osoby chętne muszą spełnić następujące warunki:

  • W przypadku certyfikatu zaświadczającego o zaszczepieniu – przyjęcie szczepionki na COVID-19.
  • W przypadku certyfikatu zaświadczającego o przeprowadzonym teście — negatywny wynik szybkiego testu antygenowego (test PCR albo RAT).
  • W przypadku certyfikatu zaświadczającego o przebytej infekcji — pozytywny wynik testu PCR starszy niż 11 dni.

Certyfikat zaświadczający o zaczepieniu będzie ważny 14 dni od drugiej dawki szczepionki przez 12 miesięcy.

Certyfikat potwierdzający negatywny wyniku testu PCR oraz testu antygenowego w kierunku infekcji COVID-19 będzie ważny 48 godzin.

Certyfikat zaświadczający o przebytej infekcji będzie można uzyskać po 11 dniach od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR potwierdzającego infekcję COVID-19 i będzie ważny przez 180 dni.

3. Sposoby otrzymania certyfikatu

Paszport covidowy będzie można uzyskać bezpłatnie, w wersji elektronicznej i papierowej.

Wersja elektroniczna w formie pdf lub mobilnej bezpośrednio na urządzeniu jest dostępna od 1 czerwca za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta na portalu pacjent.gov.pl. Logować można się za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej. Od 25 czerwca certyfikat będzie również dostępny w aplikacjach mojeIKP i mObywatel.

Wydruk papierowy będzie można otrzymać w punkcie szczepień. W przypadku szczepionki certyfikat będzie wydawany po każdej dawce, z oznaczeniem, której z nich dotyczy. Ozdrowieńcy lub osoby z negatywnym wynikiem testu będą mogły uzyskać dokument w postaci papierowej od każdego pracownika medycznego, który posługuje się aplikacją gabinet.gov.pl, czyli m.in. od lekarza lub pielęgniarki z przychodni POZ.

W czasie kontroli będzie skanowany kod QR znajdujący się na certyfikacie, za pomocą aplikacji “Unijny Certyfikat Covid”. Aplikacja będzie dostępna w Google i AppStore po 10 czerwca.

4. Przepisy nie wszędzie takie same

Należy pamiętać, że każde państwo członkowskie ma swoje przepisy dotyczące uznawania certyfikatów, dlatego ważne jest, by przed podróżą upewnić się jakie regulacje obowiązują w miejscu, do którego się wybieramy – możemy zrobić to na stronie.

Unijny Certyfikat Covidowy będzie honorowany na terenie Unii Europejskiej oraz Islandii, Norwegii i Liechtensteinu. Na razie w systemie znajduje się 7 państw: Polska, Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Grecja, Chorwacja.

Podstawa prawna dla transgranicznego użycia systemu ma obowiązywać od 1 lipca, ale każdemu państwu przysługuje okres przejściowy trwający 6 tygodni, który ma pozwolić na wprowadzenie cyfrowego systemu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze