Trwa ładowanie...

COVID zabija kolejnych pacjentów. Lekarz wskazuje winnych

Tak teraz przebiega COVID. Ekspert mówi o dominującym objawie
Tak teraz przebiega COVID. Ekspert mówi o dominującym objawie (Getty Images)

Wraz z gwałtownym wzrostem liczby zachorowań na COVID, rośnie też liczba pacjentów wymagających hospitalizacji. Charakterystycznym objawem obserwowanym u pacjentów z ciężkim przebiegiem choroby są zaburzenia świadomości. - Trafiają do nas albo osoby nieprzytomne, albo osoby podsypiające, albo z zaburzeniem orientacji. Tak ten COVID wpływa na mózg - mówi prof. Jerzy Jaroszewicz, specjalista chorób zakaźnych.

spis treści

1. Lawinowo rośnie liczba zachorowań na COVID

Raport resortu zdrowia z 14 grudnia 2023 r. pokazuje, że w Polsce potwierdzono 3490 przypadków koronawirusa SARS-CoV-2, z czego 2490 to nowe zakażenia, a 1000 - ponowne.

Największy niepokój budzą dane dotyczące ofiar śmiertelnych, tu również widać wyraźny wzrost. W ciągu ostatniej doby z powodu COVID-19 zmarło 25 osób, z czego 11 nie miało chorób współistniejących.

Zobacz film: "Nie chcą chodzić do lekarza i badać się. Lekarze punktują pacjentów"

Farmaceuta i popularyzator wiedzy medycznej Łukasz Pietrzak przypomina, że 12 grudnia odnotowano aż 34 zgony - to trzecia najwyższa dobowa liczba w tym roku. - Od początku 2023 r. mamy oficjalnie 1395 ofiar wirusa SARS-CoV-2 - wylicza.

W przychodniach ustawiają się kolejki, ale lekarze przyznają, że wyraźnie przybywa też chorych wymagających hospitalizacji.

- Sytuacja covidowa nie jest w tej chwili najlepsza, dlatego że liczba pacjentów hospitalizowanych gwałtownie rośnie. Widzimy to również na naszym oddziale, co więcej pojawiają się pacjenci młodsi niż wcześniej. Niestety mamy też przypadki zgonów, mieliśmy ostatnio trzy osoby z gwałtownym przebiegiem COVID, które zmarły - relacjonuje prof. Jerzy Jaroszewicz, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Zakaźnych i Hepatologii Śląskiego Uniwersytetu.

- Jedną z głównych przyczyn komplikujących wczesny przebieg choroby są powikłania zakrzepowo-zatorowe. Tak było też w przypadku dwóch z trzech pacjentów, którzy w ostatnim okresie zmarli w naszym szpitalu z powodu COVID - dodaje lekarz.

Niepokojące objawy u pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID. U wielu pojawiają się zaburzenia przytomności
Niepokojące objawy u pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID. U wielu pojawiają się zaburzenia przytomności (Getty Images)

2. Jak teraz przebiega COVID?

Prof. Jaroszewicz wskazuje, że przebieg choroby w większości przypadków jest łagodny. Wśród objawów najczęściej obserwowanych u pacjentów lekarze wymieniają: katar, ból gardła, obrzęk błon śluzowych i gorączkę, która zwykle trwa kilka dni.

- Niepokojącym objawem nadal jest kaszel. Zauważyliśmy, że w wielu przypadkach kaszel jest związany z zajęciem płuc, w związku z tym, tak jak kiedyś podkreślaliśmy, żeby chory z dusznością zgłaszał się do diagnostyki, tak teraz zalecamy to chorym z kaszlem. Oni muszą być osłuchani pod kątem zapalenia płuc, a w wielu przypadkach konieczne jest też zdjęcie rentgenowskie. O ile Omikron jest łagodniejszą wersją COVID, to jeżeli dojdzie do rozwoju zapalenia płuc, to te przebiegi nie są już łagodniejsze - tłumaczy specjalista chorób zakaźnych.

- Dominującym objawem jest zmęczenie, masywne osłabienie, bóle mięśni, bóle głowy, czyli ta komponenta neurologiczna cały czas występuje w przebiegu choroby - dodaje ekspert.

Ostatnie badania prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Linkoping w Szwecji wykazały specyficzne zmiany w istocie białej mózgu u osób po przebytym COVID-19. Naukowcy wskazują, że to kolejne dowody na to, że wirus SARS-CoV-2 oddziałuje niekorzystnie na centralny układ nerwowy, w tym na mózg. Potwierdzają to również obserwacje polskich lekarzy.

- To co widzimy u większości pacjentów w tych cięższych przebiegach, którzy trafiają do szpitali, to zaburzenia przytomności. Trafiają do nas albo osoby nieprzytomne, albo osoby podsypiające, albo z zaburzeniem orientacji. Tak ten COVID wpływa na mózg - zaznacza prof. Jaroszewicz i dodaje, że przyczyny tych zaburzeń są złożone.

- Ci pacjenci miewają obniżoną saturację, ale nieznacznie, wydaje się, że główne przyczyny to stan zapalny i efekt bezpośredniego wpływu wirusa na mózg. Wiemy, że infekcja dotyczy różnych narządów i wirus jest w stanie zakażać neurony. Nie da się wykluczyć, że to jest właśnie podłoże tych zaburzeń, bo w przebiegu grypy czy innych infekcji wirusowych, nie widzimy aż takiego wpływu na świadomość, pamięć, koncentrację lub senność u chorych - zauważa lekarz.

3. To komplikuje leczenia pacjentów z COVID

Eksperci przyznają, że mimo coraz większej wiedzy i doświadczenia związanego z leczeniem pacjentów z COVID-19 w wielu przypadkach pozostają bezsilni. Sytuacji nie ułatwia brak leków przeciwwirusowych, zwłaszcza Paxlovidu, o czym pisaliśmy wielokrotnie.

- To, co teraz komplikuje naszą sytuację covidową w Polsce to są dwie kwestie. Pierwsza to niewielki odsetek zaszczepionych, u większości osób od pierwszych szczepień podstawowych minęło dużo czasu, później te dawki przypominające przyjęło raptem kilkanaście procent społeczeństwa. To jest jedna z przyczyn tego, że COVID szaleje tej jesieni - wskazuje prof. Jaroszewicz.

- Druga kwestia, która komplikuje sytuację, to bardzo zła dostępność leków przeciwwirusowych. Mamy dwa leki przeciwwirusowe: dożylny i doustny, ale żaden z nich nie jest refundowany, a ich koszty przekraczają możliwości refundacji hospitalizacji. Czyli NFZ za hospitalizację pacjenta covidowego przewidział mniej niż kosztuje samo leczenie tego pacjenta. To są sytuacje dla nas dość trudne, występujemy o zakup leku, o darowiznę do producentów, ale część szpitali kompletnie nie ma dostępu do tych leków - podkreśla ekspert.

Prognozy Ministerstwa Zdrowia wskazują, że szczyt zachorowań na COVID-19 przypadnie na początek stycznia. Eksperci nie mają wątpliwości, że najbliższe tygodnie mogą być dla pacjentów trudne, bo duże skupiska ludzi i liczne spotkania, to wymarzone warunki do rozprzestrzeniania wirusa.

Zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia oraz koncern Pfizer o to, kiedy sytuacja z refundacją Paxlovidu w Polsce ulegnie zmianie. Do chwili publikacji tego materiału nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze