Trwa ładowanie...

Usunięto mu guza okrężnicy. 55-latek przyjął spersonalizowaną szczepionkę przeciwko rakowi

 Agnieszka Gotówka
Agnieszka Gotówka 12.06.2024 07:59
Czy czeka nas przełom w leczeniu raka?
Czy czeka nas przełom w leczeniu raka? (Getty Images, BBC)

Nie ustają próby wynalezienia leku na raka. Od czasu do czasu pojawiają się nadzieje na przełom. Tak jest i tym razem – w Wielkiej Brytanii pacjent otrzymał innowacyjną szczepionkę.

spis treści

1. Szczepionka na raka podana

55-letni Elliot Pfebve jako pierwszy w kraju przyjął spersonalizowaną szczepionkę wykorzystującą technologię mRNA przeciwko rakowi jelita grubego (tę samą, która była zastosowana przy tworzeniu preparatu Pfizer-BioNTech przeciw COVID-19).

Pacjent mimo leczenia (usunięcia guza okrężnicy i chemioterapii) miał wysokie ryzyko nawrotu choroby. Ma jednak nadzieję, że szczepionka go przed tym uchroni.

Zobacz film: "Rak piersi"

"Jeśli się powiedzie, będzie to przełom w medycynie. To może pomóc tysiącom, jeśli nie milionom ludzi zyskać nadzieję i nie doświadczyć tego wszystkiego, przez co przeszedłem" – powiedział w rozmowie z BBC.

2. Nadzieja w personalizacji

Szczepionka ma charakter zindywidualizowany. Każdy pacjent, w zależności od przypadku, otrzyma więc inny preparat.

"Eksperymentalne szczepionki przeciwnowotworowe opierają się na mRNA i powstają na podstawie analizy guza pacjenta w celu zidentyfikowania mutacji specyficznych dla jego własnego nowotworu. Wykorzystując te informacje, możemy stworzyć zindywidualizowaną badaną szczepionkę przeciwnowotworową" – w komunikacie opublikowanym na stronie NHS mówi Victoria Kunene, konsultant ds. onkologii klinicznej.

Szczepionka w chwili podania ma pomóc rozpoznać, a następnie zniszczyć pozostałe komórki nowotworowe, co ma zmniejszyć ryzyko nawrotu raka.

To jednak nie czas, by świętować. Badania w ramach Cancer Vaccine Lunch Padi potrwają jeszcze co najmniej trzy lata. Szczepionka będzie podana również pacjentom z Niemiec, Belgii, Hiszpanii, Szwecji oraz USA. Jeśli jej działanie się potwierdzi, będzie mogła zostać zarejestrowana do użycia w placówkach onkologicznych. Będzie to początek zupełnie nowej ery w leczeniu nowotworów.

Równolegle trwają też badania kliniczne z wykorzystaniem szczepionek mRNA w leczeniu innych chorób nowotworowych. Na trzecim etapie testów klinicznych (przedrejestracyjnym) jest tego typu preparat w terapii czerniaka. Testowany jest w skojarzeniu z tzw. lekiem immunokompetentnym (pembrolizumab).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze