Ochrona stóp przed grzybicą

Ochrona stóp to niezwykle istotna kwestia dla całego naszego zdrowia. Lekarze często skarżą się, że schorzenia stóp są bagatelizowane przez pacjentów, którzy zapominają, że nieleczone choroby w tej części ciała mogą przenosić się w inne miejsca. Odpowiednia ochrona nóg pomoże nam ustrzec się przed wieloma innymi chorobami skóry.

Profilaktyka grzybicy

Grzybica stopy

Zmiany skórne przy grzybicy to grudki i pęcherzyki po czasie zmieniające się w strupy.

Grzybica stóp to bardzo nieprzyjemna i trudna do wyleczenia choroba. Dotyka najczęściej osób starszych, sportowców (istnieje specjalna nazwa grzybicy stóp, która dotyka sportowców - "stopa atlety"), osób regularnie korzystających z basenu, pracujących w wilgotnych i ciepłych pomieszczeniach w gumowym obuwiu. Stwierdzono także, że dotyka częściej mężczyzn niż kobiety, dlatego też panowie powinni bardziej zadbać o ochronę stóp. Oto kilka skutecznych rad, jak skutecznie pielęgnować nogi, by unikać chorób tej części ciała.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Ochrona stóp przed chorobami grzybiczymi i innymi dolegliwościami wymaga pamiętania o kilku zasadach. Oto najważniejsze z nich:

 • pamiętaj, by zawsze nosić wygodne, przewiewne obuwie, najlepiej wykonane z naturalnych materiałów, dzięki którym stopa będzie się mniej pocić,
 • zmieniaj jak najczęściej skarpetki, szczególnie gdy są mokre albo wilgotne,
 • osuszaj mokre buty,
 • w okresie letnim noś sandały lub wygodne klapki,
 • nigdy nie używaj wspólnego ręcznika, nie pożyczaj butów ani skarpet,
 • gdy udajesz się na basen lub miejskie kąpielisko zabierz ze sobą klapki,
 • nigdy nie przymierzaj obuwia na gołą stopę,
 • po każdej kąpieli wycieraj dokładnie stopy,
 • używaj osobistych przyrządów do pielęgnacji stóp i paznokci.

Żaden sposób ochrony stóp nie gwarantuje uniknięcia grzybicy, łuszczycy ani innej choroby stóp. Należy jednak pamiętać, że dbanie o higienę i pielęgnacja nóg pomoże nam zminimalizować ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych schorzeń.

Ryzyko zarażenia się grzybicą stóp

Istnieją okresy, w których powinniśmy zadbać o ochronę stóp bardziej niż na co dzień. Jest to szczególnie czas wakacji, kiedy korzystamy z hoteli, pensjonatów, kąpielisk czy basenów. Co więcej, z powodu wysokiej temperatury, stopy narażone są na bardziej intensywne pocenie, przez co skóra jest bardziej wilgotna i podatna na rozwój grzybów.

Łuszczyca stóp

Okolice stóp i dłoni są szczególnie narażone na tzw. łuszczycę umiejscowioną. Powstaje ona jako efekt infekcji skórnych, oparzeń słonecznych bądź zażywania określonych leków. Objawia się zaczerwienieniem skóry oraz powstawaniem charakterystycznych pęcherzy, wypełnionych żółta ropą. Łuszczycę stóp leczy się przede wszystkim przy użyciu maści i kremów.

Piękne nogi są jednym z największych atrybutów kobiety. Dlatego też należy je odpowiednio pielęgnować, aby uchronić je przed nieprzyjemnymi chorobami, jak na przykład grzybica stóp.

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Grzybica stóp - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, zapobieganie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Grzybica stóp - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, zapobieganie
Grzybica stóp - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, zapobieganie

Grzybica stóp latem

Grzybica stóp latem

Grzybica stóp to problem dotykający wielu osób. Jest niezwykle uciążliwa, zwłaszcza latem. Zrzucamy zimowe kozaki i zakryte pantofle. Na stopy (...) wsuwamy sandałki, które odsłaniają nam stopy. I tu pojawia się dręczący...

Zdrowie w ciąży

Ochrona przed padaczką

Ochrona przed padaczką

Przed zajściem w ciążę kobieta chora powinna ustalić z lekarzem dawkę leków przeciwpadaczkowych. Wtedy będą tak dobrane, aby jak najmniej wpływać na płód i zachowywać swoją skuteczność.

Cera dojrzała

Ochrona cery przed słońcem

Ochrona cery przed słońcem

Jednym ze sposobów na zmarszczki jest używanie odpowiednich kremów z filtrami podczas letnich kąpieli słonecznych.

Potliwość dłoni i stóp

Zapobieganie nadmiernej potliwości

Zapobieganie nadmiernej potliwości

Przy tak kłopotliwym problemie, jakim jest nadmierna potliwość stóp, należy szczególnie dbać o higienę nóg - często je myć, sięgać po kosmetyki do pielęgnacji pocących się stóp. Warto też jak najczęściej chodzić na boso.

Opalanie

Właściwa ochrona przed słońcem

Właściwa ochrona przed słońcem

Kosmetyki na opalanie Aby odpowiednio zadbać o swoją skórę w lecie, warto zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki. Podczas zakupu należy sprawdzić, czy dany preparat posiada odpowiednio wysoki filtr UV.

Zdrowie w podróży

Ochrona przed słońcem

Ochrona przed słońcem

Poza kremem nie można zapominać o nakryciu głowy podczas wakacyjnych podróży. Kapelusz lub chusta uchronią przed oparzeniem oraz udarem słonecznym.

Manicure i pedicure

Pielegnacja paznokci u stóp

Pielegnacja paznokci u stóp

Odpowiednia higiena i pedicure pozwolą utrzymać stopy w dobrej kondycji. Pamiętaj, aby pedicure robiła zawsze wykwalifikowana kosmetyczka!

Alergie skórne

Poznaj powszechne problemy skórne dzieci

Poznaj powszechne problemy skórne dzieci

, aby się upewnić, że dziecko otrzyma właściwe leczenie. Grzybica skóry Grzybicą skóry można zarazić się w kontakcie z inną zarażoną powierzchnią (...) na skórze człowieka lub zwierzęcia, np. na basenie, dzieląc się...