Ochrona stóp przed grzybicą
Ochrona stóp to niezwykle istotna kwestia dla całego naszego zdrowia. Lekarze często skarżą się, że schorzenia stóp są bagatelizowane przez pacjentów, którzy zapominają, że nieleczone choroby w tej części ciała mogą przenosić się w inne miejsca. Odpowiednia ochrona nóg pomoże nam ustrzec się przed wieloma innymi chorobami skóry.
1. Profilaktyka grzybicy
Grzybica stóp to bardzo nieprzyjemna i trudna do wyleczenia choroba. Dotyka najczęściej osób starszych, sportowców (istnieje specjalna nazwa grzybicy stóp, która dotyka sportowców - "stopa atlety"), osób regularnie korzystających z basenu, pracujących w wilgotnych i ciepłych pomieszczeniach w gumowym obuwiu. Stwierdzono także, że dotyka częściej mężczyzn niż kobiety, dlatego też panowie powinni bardziej zadbać o ochronę stóp. Oto kilka skutecznych rad, jak skutecznie pielęgnować nogi, by unikać chorób tej części ciała.
Ochrona stóp przed chorobami grzybiczymi i innymi dolegliwościami wymaga pamiętania o kilku zasadach. Oto najważniejsze z nich:
- pamiętaj, by zawsze nosić wygodne, przewiewne obuwie, najlepiej wykonane z naturalnych materiałów, dzięki którym stopa będzie się mniej pocić,
- zmieniaj jak najczęściej skarpetki, szczególnie gdy są mokre albo wilgotne,
- osuszaj mokre buty,
- w okresie letnim noś sandały lub wygodne klapki,
- nigdy nie używaj wspólnego ręcznika, nie pożyczaj butów ani skarpet,
- gdy udajesz się na basen lub miejskie kąpielisko zabierz ze sobą klapki,
- nigdy nie przymierzaj obuwia na gołą stopę,
- po każdej kąpieli wycieraj dokładnie stopy,
- używaj osobistych przyrządów do pielęgnacji stóp i paznokci.
Żaden sposób ochrony stóp nie gwarantuje uniknięcia grzybicy, łuszczycy ani innej choroby stóp. Należy jednak pamiętać, że dbanie o higienę i pielęgnacja nóg pomoże nam zminimalizować ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych schorzeń.
2. Ryzyko zarażenia się grzybicą stóp
Istnieją okresy, w których powinniśmy zadbać o ochronę stóp bardziej niż na co dzień. Jest to szczególnie czas wakacji, kiedy korzystamy z hoteli, pensjonatów, kąpielisk czy basenów. Co więcej, z powodu wysokiej temperatury, stopy narażone są na bardziej intensywne pocenie, przez co skóra jest bardziej wilgotna i podatna na rozwój grzybów.
3. Łuszczyca stóp
Okolice stóp i dłoni są szczególnie narażone na tzw. łuszczycę umiejscowioną. Powstaje ona jako efekt infekcji skórnych, oparzeń słonecznych bądź zażywania określonych leków. Objawia się zaczerwienieniem skóry oraz powstawaniem charakterystycznych pęcherzy, wypełnionych żółta ropą. Łuszczycę stóp leczy się przede wszystkim przy użyciu maści i kremów.
Piękne nogi są jednym z największych atrybutów kobiety. Dlatego też należy je odpowiednio pielęgnować, aby uchronić je przed nieprzyjemnymi chorobami, jak na przykład grzybica stóp.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.