Trwa ładowanie...

Wczesne dojrzewanie płciowe zwiększa ryzyko zachorowania na raka w dorosłym życiu

Avatar placeholder
25.04.2017 13:31
Wczesne dojrzewanie płciowe jest związane z większym ryzykiem raka u dziewczynek w dorosłym życiu
Wczesne dojrzewanie płciowe jest związane z większym ryzykiem raka u dziewczynek w dorosłym życiu (Shutterstock)

Nowe badanie wykazało, że wczesne dojrzewanie płciowe zwiększa ryzyko wystąpienia raka w późniejszym życiu. Dziewczynka, która zaczyna pokwitanie w wieku 11 lat obarczona jest większym o 6 proc. ryzykiem zachorowania na raka piersi w późniejszym życiu niż nastolatka rozpoczynająca dojrzewanie w wieku 12 lat.

Niebezpieczeństwo raka endometrium u dziewczynek wzrasta o 28 proc. z każdym rokiem wcześniejszego dojrzewania, podczas gdy u chłopców prawdopodobieństwo raka prostaty wzrasta o 9 proc.

Ryzyko w największym stopniu odnosi się do chorób związanych z hormonami płciowymi, takich jak rak piersi, jajnika i endometrium u kobiet oraz rak gruczołu krokowego u mężczyzn.

Uważa się, że jest to spowodowane wariantami genów, które mają wpływ i na początek dojrzewania płciowego, i na ryzyko wystąpienia określonych typów raka.

Zobacz film: "Dziecko też jest seksualne"

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge poddali analizie 329 345 kobiet. Zidentyfikowali 389 sygnałów genetycznych, które są związane z początkiem dojrzewania.

Dzieci coraz wcześniej wchodzą w okres dojrzewania, co może odbić się na ich zdrowiu
Dzieci coraz wcześniej wchodzą w okres dojrzewania, co może odbić się na ich zdrowiu (Shutterstock)

Odkrycie jest niepokojące, ponieważ obecnie dzieci dojrzewają znacznie wcześniej niż ich dziadkowie, w szczególności jeżeli cierpią na nadwagę lub otyłość. Na Zachodzie młodzi ludzie zaczynają pokwitanie przeciętnie 5 lat szybciej niż wiek temu. Jak podkreślają eksperci, hormony związane z okresem dojrzewania aktywowane są głównie przez nowoczesną dietę bogatą w żywność o dużej zawartości tłuszczu.

5 znaków, które świadczą o tym, że twoje hormony nie pracują prawidłowo
5 znaków, które świadczą o tym, że twoje hormony nie pracują prawidłowo [6 zdjęć]

Praca hormonów wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. To właśnie one są odpowiedzialne za wahania

zobacz galerię

Zdaniem głównego autora badania, dr. Johna Perry'ego, wyniki w jasny sposób wskazują, że wczesne dojrzewanie jest szkodliwe dla zdrowia. Prowadzi do większego ryzyka raka piersi oraz może powodować raka jajników i prostaty.

Gdy dziewczęta rozpoczynają okres dojrzewania w wieku dziewięciu czy dziesięciu lat, ich organizmy przez dłuższy czas poddawane są działaniu hormonów płciowych, takich jak estrogeny. Naukowcy uważają, że to właśnie te hormony sprzyjają rozwojowi pewnych typów guzów i stymulują rozwój raka.

Dr Perry powiedział, że rodzice mogą w pewnym stopniu przyczynić się do tego, aby ich dzieci zaczęły dojrzewać w odpowiednim momencie. W szczególności ważne są dwa czynniki, a mianowicie odpowiednie odżywianie oraz aktywność fizyczna.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Autor badania wyjaśnia, że ciało wchodzi w okres pokwitania, gdy uważa, że ma wystarczającą do tego ilość energii. Dlatego nastolatki z anoreksją często dojrzewają później niż ich rówieśnicy. Z kolei otyłe dzieci mają duży zapas energii, który ich organizmy interpretują jako gotowość do rozpoczęcia dojrzewania.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze