Trwa ładowanie...

Wczesne dojrzewanie płciowe zwiększa ryzyko zachorowania na raka w dorosłym życiu

Nowe badanie wykazało, że wczesne dojrzewanie płciowe zwiększa ryzyko wystąpienia raka w późniejszym życiu. Dziewczynka, która zaczyna pokwitanie w wieku 11 lat obarczona jest większym o 6 proc. ryzykiem zachorowania na raka piersi w późniejszym życiu niż nastolatka rozpoczynająca dojrzewanie w wieku 12 lat.

Zobacz film: "Dziecko też jest seksualne"

Niebezpieczeństwo raka endometrium u dziewczynek wzrasta o 28 proc. z każdym rokiem wcześniejszego dojrzewania, podczas gdy u chłopców prawdopodobieństwo raka prostaty wzrasta o 9 proc.

Ryzyko w największym stopniu odnosi się do chorób związanych z hormonami płciowymi, takich jak rak piersi, jajnika i endometrium u kobiet oraz rak gruczołu krokowego u mężczyzn.

Uważa się, że jest to spowodowane wariantami genów, które mają wpływ i na początek dojrzewania płciowego, i na ryzyko wystąpienia określonych typów raka.

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge poddali analizie 329 345 kobiet. Zidentyfikowali 389 sygnałów genetycznych, które są związane z początkiem dojrzewania.

Dzieci coraz wcześniej wchodzą w okres dojrzewania, co może odbić się na ich zdrowiu
Dzieci coraz wcześniej wchodzą w okres dojrzewania, co może odbić się na ich zdrowiu (Shutterstock)

Odkrycie jest niepokojące, ponieważ obecnie dzieci dojrzewają znacznie wcześniej niż ich dziadkowie, w szczególności jeżeli cierpią na nadwagę lub otyłość. Na Zachodzie młodzi ludzie zaczynają pokwitanie przeciętnie 5 lat szybciej niż wiek temu. Jak podkreślają eksperci, hormony związane z okresem dojrzewania aktywowane są głównie przez nowoczesną dietę bogatą w żywność o dużej zawartości tłuszczu.

5 znaków, które świadczą o tym, że twoje hormony nie pracują prawidłowo
5 znaków, które świadczą o tym, że twoje hormony nie pracują prawidłowo [6 zdjęć]

Praca hormonów wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. To właśnie one są odpowiedzialne za wahania...

zobacz galerię

Zdaniem głównego autora badania, dr. Johna Perry'ego, wyniki w jasny sposób wskazują, że wczesne dojrzewanie jest szkodliwe dla zdrowia. Prowadzi do większego ryzyka raka piersi oraz może powodować raka jajników i prostaty.

Gdy dziewczęta rozpoczynają okres dojrzewania w wieku dziewięciu czy dziesięciu lat, ich organizmy przez dłuższy czas poddawane są działaniu hormonów płciowych, takich jak estrogeny. Naukowcy uważają, że to właśnie te hormony sprzyjają rozwojowi pewnych typów guzów i stymulują rozwój raka.

Dr Perry powiedział, że rodzice mogą w pewnym stopniu przyczynić się do tego, aby ich dzieci zaczęły dojrzewać w odpowiednim momencie. W szczególności ważne są dwa czynniki, a mianowicie odpowiednie odżywianie oraz aktywność fizyczna.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Autor badania wyjaśnia, że ciało wchodzi w okres pokwitania, gdy uważa, że ma wystarczającą do tego ilość energii. Dlatego nastolatki z anoreksją często dojrzewają później niż ich rówieśnicy. Z kolei otyłe dzieci mają duży zapas energii, który ich organizmy interpretują jako gotowość do rozpoczęcia dojrzewania.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.