Trwa ładowanie...

Wczesny objaw choroby Parkinsona pojawia się w nocy. Dotyczy głównie mężczyzn

 Paula Komendarczuk
Paula Komendarczuk 08.07.2023 21:27
Pierwsza oznaka choroby Parkinsona. Pojawia się w nocy
Pierwsza oznaka choroby Parkinsona. Pojawia się w nocy (wp.pl)

Choroba Parkinsona to schorzenie neurologiczne, które dotyka ponad 100 tysięcy osób w Polsce. Wciąż pozostaje nieuleczalne, a obecna terapia polega jedynie na łagodzeniu uporczywych dolegliwości. Wczesne zwrócenie uwagi na nietypowe objawy pojawiające się w nocy znacznie ułatwia diagnozę, tym samym poprawiając rezultaty leczenia.

spis treści

1. Wczesny objaw choroby Parkinsona

Według Światowej Organizacji Zdrowia choroba Parkinsona została zdiagnozowana u ponad sześciu milionów osób na świecie. Eksperci przestrzegają, że w ciągu 20 lat ta liczba może się podwoić. W Polsce co roku przybywa około 8 tysięcy nowych przypadków.

Zauważono, że schorzenie dotyka osoby młodsze niż wskazywała na to dotychczasowa średnia wieku pacjentów (60 lat). Prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego prof. Jarosław Sławek zdradził, że najmłodsza osoba z chorobą Parkinsona miała zaledwie 25 lat.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Schorzenie niestety jest nieuleczalne, a do tej pory opracowano wyłącznie metody na łagodzenie objawów i opóźnienie ich występowania. Naukowcy z uniwersytetu w Birmingham stwierdzili, że ryzyko rozwoju choroby Parkinsona wzrasta u osób, które doświadczają koszmarów sennych.

Analizy przedstawione w czasopiśmie "eClinicalMedicine" sugerują, że starsi mężczyźni, którzy regularnie miewali złe sny byli aż dwukrotnie bardziej narażeni na zachorowanie.

2. Analiza snu

Osoby w dojrzałym wieku powinny szczególnie zwracać uwagę na jakość swojego snu. Eksperci po zapoznaniu się z danymi od 3,8 tys. starszych mężczyzn stwierdzili, że sny zdradzają istotne informacje o kondycji mózgu.

Dr Katherine Fletcher z Wielkiej Brytanii twierdzi, że analiza snu może być sposobem na przewidzenie u kogo w przyszłości pojawi się choroba Parkinsona. Ryzyko to zwiększają na przykład zaburzenia fazy snu REM, szacuje się, że u ponad 70 proc. osób z tym problemem w przyszłości wystąpi schorzenie Parkinsona.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze