Trwa ładowanie...

Wędliny mogą pogorszyć objawy astmy

Avatar placeholder
06.12.2019 20:02
Wędliny mogą pogorszyć objawy astmy
Wędliny mogą pogorszyć objawy astmy

Według najnowszych badań, osoby z astmą, które spożywają stosunkowo duże ilości wędlin, takich jak szynka, kiełbasa i salami, są bardziej narażone na pogorszenie się objawów chorobowych, obejmujących kaszel, duszności, ucisk w klatce piersiowej oraz świszczący oddech.

Wędliny nie mają dobrej opinii jako element diety - i nie bez powodu. W ostatnich latach badania przedstawiły przerażającą listę ich szkodliwych skutków dla zdrowia.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) niedawno ogłosiła, że mogą mieć działanie rakotwórcze.

Wędliny nie tylko zwiększają ryzyko zachorowania na raka, ale także wystąpienia choroby niedokrwiennej serca i cukrzycy typu 2.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Ponadto zwiększone spożycie salami oraz innych rodzajów wędlin jest związane z rakiem płuc, zaburzeniami czynności tego narządu oraz nasileniem objawów i częstości występowania przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

Ostatnie badania, opublikowane w czasopiśmie "Thorax", zostały przeprowadzone w celu określenia, czy spożycie mięsa ma również negatywny wpływ na astmę. Do tej pory tej interakcji poświęcone były dwa badania, jednak naukowcom nie udało się wysnuć ostatecznych wniosków.

Według najnowszych badań, istnieje związek między spożyciem wędlin a pogorszeniem objawów astmy
Według najnowszych badań, istnieje związek między spożyciem wędlin a pogorszeniem objawów astmy (Shutterstock)

Zespół wznowił badania nad związkiem astmy i spożycia wędlin, a także wyjaśnił rolę otyłości w procesie pogorszenia objawów schorzenia.

Naukowcy uważają, że istnieją co najmniej dwie ścieżki uszkadzania tkanek w organizmie przez wędliny. Po pierwsze, są one bogate w azotyny, które mogą prowadzić do stresu nitrozowego i oksydacyjnego, które szkodzą komórkom.

Po drugie, ukazano związek pomiędzy spożywaniem wędlin i zwiększonymi poziomami białka C-reaktywnego, kluczowego gracza w systemie immunologicznym. Proteina ta może powodować stan zapalny, prowadząc po pewnym czasie do uszkodzenia tkanek.

Mało znane czynniki wywołujące astmę
Mało znane czynniki wywołujące astmę [10 zdjęć]

Istnieje kilka powszechnie znanych czynników, których astmatycy powinni unikać: forsowne ćwiczenia,

zobacz galerię

Do analizy wykorzystano dane z Francuskich Badań Epidemiologicznych nad Genetyką i Środowiskiem Astmy (EGEA), obejmujących 971 dorosłych uczestników. W ich ramach przez ponad 20 lat śledzono chorych na astmę za pomocą kwestionariuszy i badań lekarskich.

W badaniu zebrano dane na temat diety, wagi i objawów astmy. Wykorzystano również informacje demograficzne oraz dotyczące stylu życia, takie jak poziom aktywności fizycznej, palenie tytoniu, płeć, wiek i wykształcenie.

ZOBACZ TAKŻE:

Średnio uczestnicy zjadali 2,5 porcji wędliny tygodniowo. Ci, którzy jedli jedną lub mniej na tydzień, byli klasyfikowani jako konsumenci o niskim spożyciu. Między jedną a czterema oznaczało średnie spożycie, natomiast więcej niż cztery porcje wędlin zostały sklasyfikowane jako spożycie wysokie.

Wstępne dane zebrano w latach 2003 i 2007, a dalsza obserwacja została przeprowadzona w latach 2011 i 2013. Ogólnie rzecz biorąc, objawy astmy uległy nasileniu u 20 proc. badanych, złagodzeniu u 27 proc., a u 53 proc. uczestników nie zaobserwowano żadnych zmian.

Po uwzględnieniu ilości zjadanych wędlin, naukowcy zauważyli, że objawy astmy uległy pogorszeniu u 14 proc. osób spożywających małą ich ilość, 20 proc. osób o spożyciu średnim oraz u 22 proc. osób o wysokim spożyciu.

Gdy wzięto pod uwagę inne czynniki, takie jak palenie papierosów, regularna aktywność fizyczna, wiek, płeć i poziom wykształcenia, okazało się, że uczestnicy, którzy jedli najwięcej wędliny, byli o 76 proc. bardziej narażeni na pogorszenie objawów astmy niż ci, którzy spożywali najniższą ilość porcji mięsa tygodniowo.

Zespół był także zainteresowany rolą, jaką odgrywa w astmie otyłość. Nadwaga została wcześniej powiązana z silniejszymi objawami astmy, ale w najnowszym badaniu ukazano, że wskaźnik masy ciała (BMI) miał związek tylko z 14 proc. przypadków pogorszenia. To sugeruje, że spożycie wędlin posiada niezależny wpływ na astmę.

Przeczytaj koniecznie

Ważne jest, aby pamiętać, że jest to badanie obserwacyjne i nie pozwala wyciągnąć ostatecznych wniosków przyczynowo-skutkowych. Ponadto, jak podkreślają autorzy, wyniki były zależne od wspomnień uczestników i mogły zostać zaburzone przez czynniki, takie jak palenie papierosów czy POChP, które dzieli wiele objawów z astmą.

Poprzednie badania także wskazywały na powiązania między wędlinami i zdrowiem płuc, więc obecna praca przyczynia się do wzmocnienia istniejących dowodów.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze