Trwa ładowanie...

Według ekspertów marihuana jest przyczyną schizofrenii i ataków serca

Wbrew pozorom, palenie marihuany może prowadzić do schizofrenii a nawet wywoływać ataki serca, jak twierdzą eksperci, którzy przeprowadzili badanie obalające teorie na temat pozytywnego i negatywnego wpływu tego narkotyku na nasz organizm.

Naukowcy przyznają, że bardzo prawdopodobne jest, że marihuana pomaga radzić sobie z przewlekłym bólem, a także może pomagać niektórym osobom w zasypianiu, ale odrzucają teorie o innych rzekomych korzyściach, jakie czerpać można z palenia tego narkotyku.

Badacze doszli do wniosku, że nie ma wystarczających dowodów potwierdzających, że marihuana skutecznie leczy epilepsję - chorobę będącą jednym z najczęstszych powodów przepisywania medycznej marihuany.

Raport podważa również twierdzenia, jakoby marihuana pomagała leczyć raka, zespół jelita drażliwego lub pewne objawy choroby Parkinsona. Uważają także, że narkotyk nie jest skutecznym środkiem w terapii uzależnień.

Palenie marihuany uznawane było dotychczas przez niektóre osoby za przynoszące korzyści dla zdrowia, jednak najnowsze badania obalają wiele mitów na ten temat
Palenie marihuany uznawane było dotychczas przez niektóre osoby za przynoszące korzyści dla zdrowia, jednak najnowsze badania obalają wiele mitów na ten temat

Eksperci twierdzą, że w interesie społeczeństwa powinno leżeć uzyskanie więcej informacji i dalsze badania na temat marihuany i jej chemicznych pochodnych, zwanych kannabinoidami. Według nich, obecny, niewystarczający stan wiedzy stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Pacjenci, lekarze i politycy potrzebują więcej informacji, aby mogli podejmować sensowne decyzje. Badacze napotkali na swojej drodze problemy, takie jak rządowe restrykcje co do badań nad marihuaną lub prawne nieścisłości, przez które trzeba było przebrnąć w celu uzyskania próbek do testów.

Raport, który stworzyli naukowcy zawiera około 100 wniosków na temat marihuany i jej pochodnych, zwanych kannabinoidami, opierając się na studiach publikowanych od 1999 roku.

Prawdziwe oblicze marihuany medycznej
Prawdziwe oblicze marihuany medycznej [6 zdjęć]

Rok 2014 przyniósł serię badań odnośnie leczniczych właściwości marihuany, które potwierdzają potencjał

zobacz galerię

Badacze znaleźli między innymi dowody na to, że marihuana może leczyć chroniczny ból u dorosłych, i że jej pochodne zwalczają mdłości będące wynikiem chemioterapii oraz niekompletne dowody na to, że marihuana leczy sztywność mięśni i spazmy w przebiegu stwardnienia rozsianego.

Pewne badania wskazywały także na fakt, jakoby marihuana miała przywracać apetyt u osób z wirusem HIV lub chorych na AIDS, oraz łagodzić symptomy stresu pourazowego.

Wkrótce, więcej dowodów może ujrzeć światło dzienne. Badanie w stanie Kolorado ma na celu sprawdzenie związku marihuany z leczeniem stresu pourazowego.

Koniecznie przeczytaj

Badacze wymienili między innymi takie szkodliwe skutki palenia marihuany:

 • mocne dowody łączą marihuanę z ryzykiem wystąpienia schizofrenii i innych chorób wywołujących psychozę, na co najbardziej narażone są osoby spożywające ją regularnie;
 • niektóre dowody sugerują, że marihuana w pewnym stopniu zwiększa ryzyko wystąpienia depresji;
 • według badań, marihuana znacznie zwiększa ryzyko wypadków drogowych.
 • niewielka liczba badań sugeruje, że marihuana może mieć negatywny wpływ na osiągnięcia w edukacji, zwiększa liczbę bezrobotnych lub szkodzi funkcjonowaniu w społeczeństwie;
 • u kobiet w ciąży stwierdzono zagrożenie zbyt niską wagą dziecka przy porodzie;
 • znaczna ilość dowodów łączy marihuanę z pogorszeniem stanu układu oddechowego i zaostrzeniem objawów zapalenia oskrzeli;
 • pewne badania sugerują, że marihuana może wywoływać atak serca, szczególnie u osób z wysokim ryzykiem chorób układu krwionośnego.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza