Trwa ładowanie...

Czy marihuana zwiększa ryzyko choroby Alzheimera?

Lek. Mateusz Nawrocki
Lek. Mateusz Nawrocki 01.12.2016 15:32
Czy marihuana zwiększa ryzyko choroby Alzheimera?
Czy marihuana zwiększa ryzyko choroby Alzheimera?

Nowe badania wskazują, że palenie marihuany może przyczynić się do rozwoju choroby Alzheimera. Patomechanizmem tej sytuacji może być fakt, że narkotyk  znacznie obniża przepływ krwi przez region w mózgu, który jest odpowiedzialny za wystąpienie choroby Alzheimera.

Wyniki analiz ukazały się w magazynie „Journal of Alzheimer’s Disease”. Zespół badaczy z Amen Clinics w Kalifornii wykazał, że regionem w którym występuje redukcja przepływu krwi jest głównie ****hipokamp - strukturę odpowiedzialną za pamięć i zdolność do uczenia się. To pierwszy region w którym dochodzi do zmian na tle choroby Alzheimera.

Nawet 20 proc. polskich nastolatków paliło marihuanę
Nawet 20 proc. polskich nastolatków paliło marihuanę (123RF)

Zgodnie z polityką wielu krajów, marihuana staje się powoli legalizowanym środkiem – w zależności od kraju można ją stosować w celach rekreacyjnych lub czysto medycznych. Naukowcy są zgodni, że jak nigdy dotąd potrzebne jest dokładne zbadanie, jak marihuana wpływa na nasz mózg. Na skutek spadku przepływu krwi, mniejsza ilość tlenu dostaje się do komórek nerwowych powodując ich uszkodzenie i śmierć.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Grupa naukowców wykorzystała do badań emisję fotonów, aby określić przepływ krwi i aktywność mózgu u blisko 1000 osób, które paliły marihuanę. Zbadano również przepływy krwi przez mózg podczas wysiłku intelektualnego jak i podczas odpoczynku. Wyniki badań nie są optymistyczne – palacze marihuany mieli zmniejszony przepływ krwi przez mózg, a najbardziej w regionie hipokampa.

Wczesne objawy choroby Alzheimera
Wczesne objawy choroby Alzheimera [7 zdjęć]

Badania kliniczne potwierdzają, że osoby, u których szwankuje pamięć, są podatne na rozwój choroby Alzheimera.

zobacz galerię

Zespół naukowców nie krył zdziwienia, kiedy okazało się, jak bardzo narkotyk ogranicza przepływ krwi przez mózg, bowiem było jasne, że taka sytuacja występuje, jednak nie było wiadomo jak było duże ograniczenie w przepływie krwi.

Dr Jorandby, która jest jednym z autorów badań, zaznacza: „Nasze badanie dowiodło, że palacze marihuany mają znacznie obniżony przepływ krwi przez mózg w porównaniu z osobami, które nie palą.

Używając metody SPECT, można dokładnie określić, że u tych dwóch grup ludzi, widoczne jest znaczne zmniejszenie przepływu krwi w hipokampie. To badanie dowodzi, że marihuana ma negatywny wpływ na mózg, szczególnie na regiony związane z uczeniem się i pamięcią”.

Prawdziwe oblicze marihuany medycznej
Prawdziwe oblicze marihuany medycznej [6 zdjęć]

Rok 2014 przyniósł serię badań odnośnie leczniczych właściwości marihuany, które potwierdzają potencjał

zobacz galerię

Jeden z badaczy z zespołu podkreśla, że wnioski naukowców powinne stanowić ostrzeżenie dla wszystkich osób sięgających po ten narkotyk.

Społeczeństwo i media kreują marihuanę jako nieszkodliwą, a jak widać jest zupełnie inaczej. To bardzo ważne badanie, bowiem jak wskazują wszelkie obserwacje, po marihuanę (pomio tego, że w Polsce na obecną chwilę jest nielegalna) sięga coraz więcej osób w coraz młodszym wieku.

Kampanie społeczne prowadzone w tym zakresie powinne brać pod uwagę oprócz aspektu uzależnienia, również konsekwencje zdrowotne. Według najnowszych raportów, po marihuanę sięgał już co piąty polski nastolatek.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze