Trwa ładowanie...

Według Stephena Hawkinga zbyt szybko tyjemy i trzeba temu zaradzić

Stephen Hawking, wybitny fizyk, stwierdził w reklamie szwedzkiej organizacji zdrowia, że otyłość zabija miliony ludzi.

Rozwiązaniem nie jest jednak fizyka jądrowa. Przynajmniej według tego, w co wierzy Stephen Hawking.

W nowej reklamie Szwedzka Organizacja Zdrowia Gen-Pep uznany fizyk przedstawia jeszcze jedno ze swoich ostrzeżeń dotyczących zagrożeń dla ludzkości.

Aktualnie Stephen Hawking nie martwi się już, że obcy będą nas nienawidzić, że nas zniszczą i że ludzkość musi znaleźć inną planetę, na której zamieszka, ponieważ szybko unicestwi tę, na której się teraz znajduje.

Teraz jego problemem jest nawet bardziej przyziemny. Twierdzi, że życie milionów ludzi jest w niebezpieczeństwie.

"W dzisiejszych czasach zbyt wielu ludzi umiera z powodu powikłań związanych z nadwagą i otyłością. Jemy za dużo i ruszamy się za mało" - mówi.

Stephen Hawking przedstawił główne zagrożenia ludzkości w dzisiejszych czasach
Stephen Hawking przedstawił główne zagrożenia ludzkości w dzisiejszych czasach (Shutterstock)

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób szacuje, że ponad jedna trzecia dorosłych cierpi na otyłość.

"Na szczęście, rozwiązanie jest proste" - mówi Hawking w reklamie. "Więcej aktywności fizycznej i zmiany w diecie. To nie jest fizyka jądrowa". Reklama sugeruje, że 30 minut ćwiczeń dziennie dla dorosłych i 60 minut dla dzieci powinno rozwiązać problem.

Hawking wydaje się zszokowany, że ta kwestia jest tak trudna do rozwiązania. "O tyle, o ile jest to tego warte, fakt, że siedzący tryb życia stał się poważnym problemem zdrowotnym jest dla mnie niepojęte" - mówi.

Co dziwne jest to bardzo proste do wyjaśnienia.

ZOBACZ TAKŻE:

Ludzie tworzą coraz więcej rzeczy, które zachęcają nas do siedzenia i gapienia się na ekran. Sprawiamy, że wykonywanie w szkole ćwiczeń przez dzieci jest coraz trudniejsze. Ludzie są zmuszani do pracy coraz dłużej, co sprawia, że po ciężkim dniu jedyne, na co każdy ma ochotę, to wrócić do domu, zjeść, napić się, popłakać i iść spać.

Stworzono nawet skrzynki pocztowe, z których można skorzystać bez wysiadania z samochodu.

Reklama mówi, że brak aktywności fizycznej jest czwartą na świecie najczęstszą przyczyną śmierci. Idąc tokiem myślenia genialnego fizyka, to jeśli kosmici mieliby przyjść, chociażby się przywitać, to jeśli się nam przyjrzą, mogą stwierdzić, że nie warto nas zniszczyć, ponieważ robimy dobrą robotę za nich.

Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie panuje istna epidemia otyłości, która jest obecnie uznana za najgroźniejszą chorobę przewlekłą na świecie. Co gorsze zjawisko to można zauważyć już u dzieci i młodzieży. Według WHO w 2005 roku na świecie 400 mln osób było otyłych, a 1,6 mln miało nadwagę. Niestety prognozy nie są optymistyczne.

Z problemem otyłości bezpośrednio są związane choroby takie jak choroby układu krążenia, cukrzyca typu 2, zespół metaboliczny oraz większe ryzyko niektórych nowotworów.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza