Węglan wapnia - charakterystyka, zastosowanie i przeciwwskazania
Węglan wapnia jest nieorganicznym związkiem chemicznym, solą kwasu węglowego i wapnia. Stanowi on ważny składnik niektórych minerałów oraz skał. Występuje między innymi w kalcycie, aragonicie, dolomicie czy koralu. Węglan wapnia dostępny jest również w formie suplementów. Zalecany jest przede wszystkim w profilaktyce osteoporozy.
Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"
- 1. Charakterystyka i zastosowanie węglanu wapnia
- 2. Węglan wapnia jako składnik suplementów
- 3. Dzienne zapotrzebowanie na wapń
- 4. Przeciwwskazania do stosowania suplementów z węglanem wapnia
1. Charakterystyka i zastosowanie węglanu wapnia
Węglan wapnia, czyli sól kwasu węglowego i wapnia jest fundamentalnym składnikiem wielu minerałów oraz skał, np. kredy, koralu, kalcytu, czy aragonitu. Ten nieorganiczny związek chemiczny znalazł szerokie zastosowanie w branży budowlanej. Używany jest przez producentów betonu czy specjalistów zajmujących budową dróg oraz mostów. Ponadto, związek ten wykorzystywany jest również w formie surowca do produkcji wapna palonego. Węglan wapnia stosowany jest również w produkcji farb, lakierów, farb drukarskich oraz mas uszczelniających.
Węglan wapnia, oznaczany symbolem E170 występuje w wielu produktach spożywczych. Producenci żywności dodają go do pieczywa, herbatników, proszku do pieczenia, koncentratów, wyrobów cukierniczych, lodów, słodyczy oraz cukierków.
Sól kwasu węglowego i wapnia wykorzystywana jest również przez producentów kosmetyków. Węglan wapnia występuje m.in. pastach do zębów, zasypkach czy pudrach mineralnych. Znaleźć go możemy także w środkach chemicznych, np. w wybielaczach.
2. Węglan wapnia jako składnik suplementów
Węglan wapnia stanowi składnik wielu środków farmaceutycznych, np. suplementów diety. Nieorganiczny związek chemiczny o nazwie węglan wapnia zalecany jest przede wszystkim w profilaktyce osteoporozy, a także innych chorób układu kostnego. Stosowanie suplementów na bazie węglanu wapnia jest niezwykle ważne w okresie zwiększonego zapotrzebowania na wapń (np. w okresie wzrostu, w okresie dojrzewania, w trakcie ciąży, okresie karmienia piersi czy rekonwalescencji).
Węglan wapnia zalecany jest również pacjentom zmagającym się z krzywicą, złamaniami kości, demineralizacją kości, czy tężyczką.
Wskazaniem do stosowania suplementów z węglanem wapnia są także problemy trawienne, alergie, stany zapalne, zatrucia metalami ciężkimi, solami magnezu i fluoru, a także a także czterochlorkiem węgla.
To tez warto wiedzieć
3. Dzienne zapotrzebowanie na wapń
Dzienne zapotrzebowanie na wapń w poszczególnych grupach wiekowych wynosi:
- U dzieci od 1 do 3 roku życia - 500 mg
- U dzieci od 4 do 8 roku życia - 800 mg,
- U dzieci od 9 do 18 roku życia - 1300 mg,
- U osób dorosłych - 1000 mg,
- U kobiet w ciąży - 1200-1500 mg
- U kobiet karmiących piersią - 1200-1500 mg,
- U kobiet po okresie przekwitania - 1500 mg,
- U osób po 65 roku życia - 1200-1500 mg.
4. Przeciwwskazania do stosowania suplementów z węglanem wapnia
Przeciwwskazaniem do stosowania suplementów z węglanem wapnia są niektóre schorzenia. Nie zaleca się stosować preparatów z solą kwasu węglowego i wapnia u osób z nowotworami kości, przewlekłą niewydolnością nerek, hiperkalcemią czy hiperwitaminozą witaminy D.
Komentarze