Trwa ładowanie...

Węglan wapnia - charakterystyka, zastosowanie i przeciwwskazania

Węglan wapnia jest nieorganicznym związkiem chemicznym, solą kwasu węglowego i wapnia. Stanowi on ważny składnik niektórych minerałów oraz skał. Występuje między innymi w kalcycie, aragonicie, dolomicie czy koralu. Węglan wapnia dostępny jest również w formie suplementów. Zalecany jest przede wszystkim w profilaktyce osteoporozy.

spis treści

1. Charakterystyka i zastosowanie węglanu wapnia

Węglan wapnia, czyli sól kwasu węglowego i wapnia jest fundamentalnym składnikiem wielu minerałów oraz skał, np. kredy, koralu, kalcytu, czy aragonitu. Ten nieorganiczny związek chemiczny znalazł szerokie zastosowanie w branży budowlanej. Używany jest przez producentów betonu czy specjalistów zajmujących budową dróg oraz mostów. Ponadto, związek ten wykorzystywany jest również w formie surowca do produkcji wapna palonego. Węglan wapnia stosowany jest również w produkcji farb, lakierów, farb drukarskich oraz mas uszczelniających.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Węglan wapnia, oznaczany symbolem E170 występuje w wielu produktach spożywczych. Producenci żywności dodają go do pieczywa, herbatników, proszku do pieczenia, koncentratów, wyrobów cukierniczych, lodów, słodyczy oraz cukierków.

Sól kwasu węglowego i wapnia wykorzystywana jest również przez producentów kosmetyków. Węglan wapnia występuje m.in. pastach do zębów, zasypkach czy pudrach mineralnych. Znaleźć go możemy także w środkach chemicznych, np. w wybielaczach.

2. Węglan wapnia jako składnik suplementów

Węglan wapnia stanowi składnik wielu środków farmaceutycznych, np. suplementów diety. Nieorganiczny związek chemiczny o nazwie węglan wapnia zalecany jest przede wszystkim w profilaktyce osteoporozy, a także innych chorób układu kostnego. Stosowanie suplementów na bazie węglanu wapnia jest niezwykle ważne w okresie zwiększonego zapotrzebowania na wapń (np. w okresie wzrostu, w okresie dojrzewania, w trakcie ciąży, okresie karmienia piersi czy rekonwalescencji).

Węglan wapnia zalecany jest również pacjentom zmagającym się z krzywicą, złamaniami kości, demineralizacją kości, czy tężyczką.

Wskazaniem do stosowania suplementów z węglanem wapnia są także problemy trawienne, alergie, stany zapalne, zatrucia metalami ciężkimi, solami magnezu i fluoru, a także a także czterochlorkiem węgla.

To tez warto wiedzieć

3. Dzienne zapotrzebowanie na wapń

Dzienne zapotrzebowanie na wapń w poszczególnych grupach wiekowych wynosi:

 • U dzieci od 1 do 3 roku życia - 500 mg
 • U dzieci od 4 do 8 roku życia - 800 mg,
 • U dzieci od 9 do 18 roku życia - 1300 mg,
 • U osób dorosłych - 1000 mg,
 • U kobiet w ciąży - 1200-1500 mg
 • U kobiet karmiących piersią - 1200-1500 mg,
 • U kobiet po okresie przekwitania - 1500 mg,
 • U osób po 65 roku życia - 1200-1500 mg.

4. Przeciwwskazania do stosowania suplementów z węglanem wapnia

Przeciwwskazaniem do stosowania suplementów z węglanem wapnia są niektóre schorzenia. Nie zaleca się stosować preparatów z solą kwasu węglowego i wapnia u osób z nowotworami kości, przewlekłą niewydolnością nerek, hiperkalcemią czy hiperwitaminozą witaminy D.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza