Trwa ładowanie...

Wiedza o chłoniakach przyspiesza diagnozę choroby i wspomaga leczenie

W Polsce wciąż rośnie zachorowalność na chłoniaki
W Polsce wciąż rośnie zachorowalność na chłoniaki

Zobacz film: "Czy rak boi się noża?"

Zachorowalność na chłoniaki ciągle rośnie, a zagrożone są nim osoby w każdym wieku. Większość nowotworów układu chłonnego diagnozuje się w zaawansowanym stadium, ponieważ ich objawy łatwo jest pomylić z grypą. Wiele takich sytuacji można by uniknąć dzięki odpowiedniej świadomości. Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniakach jest okazją do edukacji na temat chłoniaków, ich objawów, standardów leczenia i najnowszych osiągnięć w hematoonkologii. Nowoczesne terapie są nadzieją dla chorych dotkniętych nowotworami układu chłonnego.

Magda miała 22 lata, kiedy wykryto u niej chłoniaka Hodgkina, zwanego też ziarnicą złośliwą. - Usiadłam na korytarzu i zaczęłam ryczeć. Na początku tyle złości, wściekłości do wszystkiego i do wszystkich. Dlaczego ja? Po co to wszystko? Umrę! Wszyscy tylko gadają, pocieszają, co to za życie - 22 lata i oddział onkologiczny To są jakieś żarty – opowiada o swoich emocjach po diagnozie. Dr hab. n. med. Marzena Samardakiewicz, psycholog kliniczny, psychoonkolog w Klinice Hematologii, Onkologii i Transplantologii w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie wyjaśnia, że takie reakcje jak strach, lęk, płacz i odrzucenie są naturalne i potrzebne, bo dają ujście napięciu, które towarzyszy od chwili podejrzenia choroby do samej diagnozy. – Najtrudniejszym momentem dla pacjenta, wbrew naszej intuicji, jest nie samo rozpoznanie, ale okres wystąpienia pierwszej wznowy – dodaje.

Chłoniaki są nowotworami układu chłonnego
Chłoniaki są nowotworami układu chłonnego

Chłoniaki to nowotwory układu chłonnego. Istnieje kilkadziesiąt rodzajów chłoniaków. Ich objawy często są lekceważone, ponieważ przypominają symptomy grypy, takie jak: powiększone węzły chłonne, nieuzasadnione zmęczenie, nadmierna potliwość w nocy, utrata masy ciała, wysoka temperatura, kaszel lub duszności. Niepokój powinna wzbudzić sytuacja, gdy utrzymują się ponad 3 tygodnie. W trakcie choroby dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych, komórki nowotworowe mogą naciekać również inne narządy, co może prowadzić do ich niewydolności.

Zachorować może każdy, a szczyt zachorowań przypada pomiędzy 20-35 oraz 55-70 rokiem życia. Do pełnej diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia niezbędne jest wykonanie badań krwi, badania szpiku, obrazowych badań klatki piersiowej i jamy brzusznej, a także badania histopatologicznego powiększonego węzła chłonnego. Pozwoli to ocenić stopień zaawansowania nowotworu. Ze względu na dużą różnorodność chłoniaków istnieje wiele schematów leczenia, a jego przebieg zależy też od stopnia zaawansowania choroby i rokowania. W leczeniu chłoniaków wykorzystuje się: chemioterapię, radioterapię, terapie celowane, zabiegi chirurgiczne i przeszczepy szpiku. Celem leczenia jest całkowite cofnięcie się choroby, tzw. remisja, wydłużenie czasu życia oraz poprawa jego jakości.

Medycyna w ostatnich latach zrobiła ogromne postępy, co widać zwłaszcza w obszarze hematoloonkologii. - Mama do mnie mówi: "Magda, co ty w ogóle wygadujesz? Co w ciebie wstąpiło? Ludzie na nowotwory nie umierają, to choroba XXI wieku, ludzie je leczą! Czemu ty tego nie możesz pojąć?". Ja wszędzie tę śmierć widziałam, co teraz wydaje mi się zabawne i demoniczne, i myślę sobie: Boże, jaki wstyd! Młoda, wykształcona dziewczyna i nie wie, że ludzie leczą choroby!

Dziś chłoniak Hodgkina jest najlepiej rokującym nowotworem, a całkowite wyleczenie udaje się osiągnąć u 95 proc. chorych. U osób z nawrotem można stosować radioterapię i przeszczep komórek macierzystych, który bywa skuteczny. Wciąż powstają nowe metody leczenia, leki, które przedłużają życie i poprawiają jego jakość. - Wiem dobrze, że można szukać pomocy i ścieżek leczenia, wiem o tym, że jest wynaleziona nowa cząsteczka, ja się też staram nie wypadać z tego obiegu i mniej więcej kontrolować to, co się na świecie dzieje. Dla własnego bezpieczeństwa po prostu, bo bywa różnie w życiu – mówi Magda, której choroba jest w remisji.

- Młodzi ludzie, którzy są obeznani z nowymi technologiami, na własną rękę szukają informacji o chorobie i dostępnych terapiach. To jest dobre, ale w chwili nasilenia wielu negatywnych emocji łatwo jest ulec sugestiom np. osób, które proponują alternatywne metody leczenia - ostrzega dr Marzena Samardakiewicz. Dlatego warto jest korzystać ze sprawdzonych źródeł, które oferują rzetelną wiedzę potwierdzoną współpracą ze specjalistami w danej dziedzinie. Taką bazą wiedzy jest portal hematoonkologia.pl, na którym osoby świeżo po diagnozie oraz te, których choroba jest oporna na leczenie lub w trakcie nawrotu, mogą znaleźć praktyczną wiedzę o dostępnych terapiach przeciwnowotworowych, najnowszych lekach, informacje, gdzie i kiedy szukać pomocy, jak pielęgnować chore ciało, co jeść, by wspomagać powrót do zdrowia. Eksperci udzielają praktycznych porad i dzielą się fachową wiedzą, z której korzystać mogą zarówno osoby chore, jak i ich bliscy.

Niezwykłą okazją do poszerzenia wiedzy jest Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniakach obchodzony 15 września. Organizacje pacjenckie i wolontariusze co roku biorą udział w obchodach, aby edukować społeczeństwo na temat chłoniaka i jego objawów. Ten dzień jest też okazją do wzmożonych dyskusji na temat dostępnych metod leczenia, przebiegu choroby i nowych odkryć w obszarze nowotworów układu chłonnego.

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.