Trwa ładowanie...

Wirtualny dotyk wspomaga prawdziwą operację

Wraz z rozwojem medycyny i nowoczesnych technologii, chirurgia staje się coraz mniej inwazyjna. Wiele zabiegów można obecnie wykonać za pomocą laparoskopu wprowadzając potrzebne narzędzia przez niewielkie nacięcie skóry. Jest tylko jeden problem – prowadzący taką operację chirurg widzi co prawda pole operacyjne, ale nie może go dotknąć, a więc i ocenić na przykład twardość tkanki czy odczuć jej reakcję na ucisk. Wynalazek naukowców z Uniwersytetu w Leeds może ten problem rozwiązać.

spis treści

1. Bezpieczniejsze zabiegi laparoskopowe

Tradycyjny sposób przeprowadzania operacji, polegający na rozcięciu skóry i znajdujących się pod nią struktur w celu dotarcia do odpowiedniego narządu, jest bardzo inwazyjny. Efektem jego przeprowadzenia mogą być takie problemy, jak:

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"
 • duże, nieestetyczne blizny, wpływające depresyjnie na pacjenta;
 • powikłania związane z wykonaniem głębokiego, dużego nacięcia;
 • większe niż w zabiegach laparoskopowych ryzyko zakażeń okołooperacyjnych;
 • konieczność stosunkowo długiego pobytu pacjenta w szpitalu;
 • dłuższa rekonwalescencja po zabiegu.

Pamiętać bowiem trzeba, że nasz organizm ranę pooperacyjną traktuje tak samo, jak urazową – nie ma żadnego rozróżnienia, więc im bardziej rozległy jest zabieg, tym powrót do zdrowia i regeneracja są dłuższe.

Operacja żołądka za pomocą laparoskopii
Operacja żołądka za pomocą laparoskopii

Wiele zabiegów można obecnie wykonać za pomocą laparoskopu, wprowadzając potrzebne narzędzia przez niewielkie

zobacz galerię

2. Mniej inwazyjnie = lepiej dla pacjenta

Problemy i powikłania związane z tradycyjnymi zabiegami chirurgicznymi są powodem trwających od dawna poszukiwań metod wykonywania mniej inwazyjnych, bezpieczniejszych zabiegów operacyjnych. Takie możliwości daje laparoskopia, – nie ma tutaj długich cięć, a jedynie przejście do operowanego organu za pomocą niewielkich, cienkich urządzeń. Wśród wprowadzanych przyrządów znajduje się między innymi miniaturowa kamera, która przekazuje chirurgowi obraz i pozwala wykonywać bardzo precyzyjne ruchy. Pozostaje jeszcze jednak wspomniany na początku problem – brak możliwości wykorzystania zmysłu dotyku.

3. Wirtualny dotyk wspomaga chirurga

Zespół studentów z Uniwersytetu w Leeds opracował rozwiązanie, które łączy wygenerowaną komputerowo symulację operowanej tkanki z urządzeniem symulującym jej twardość. Brzmi może skomplikowanie, ale właściwie jest to bardzo proste:

 • chirurg operuje przyrządem umocowanym na mechanicznym ramieniu, które umożliwia pełen zakres ruchów przestrzennych;
 • odpowiednie czujniki dokonują oceny gęstości tkanki i wysyłają informację do głównego komputera urządzenia;
 • w odpowiedzi generowany jest opór, który stawia chirurgowi ramię podczas manewrowania narzędziem – w ten sposób osoba wykonująca operację może dosłownie poczuć opór tkanki.

Obecnie metoda jest tylko eksperymentalna i nie była jeszcze stosowana podczas prawdziwych zabiegów. W celu określenia jej skuteczności wykonano test, w którym użyto miękkiego kawałka silikonu z umieszczonymi na nim metalowymi kulkami od łożyska. Biorący udział w eksperymencie chirurdzy byli w stanie bez większego problemu odnaleźć „guzy” symulowane przez kulki. Co więcej, trzy czwarte z nich uznało taką formę symulacji za bardzo użyteczną, choć przyznawali też, że są już przyzwyczajeni do samego obrazu, więc wrażenia dotykowe były dla nich dość dziwne.

Pomysłodawca nowatorskiej technologii – dr Hewson, jest jednak zdania, że trzeba włożyć jeszcze wiele pracy w ten projekt i rozwiązać sporo problemów technicznych, zanim będzie możliwość zastosowania wirtualnego dotyku podczas prawdziwych operacji.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza