Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Wkłady koronowe

Avatar placeholder
29.04.2021 15:05
Wkłady koronowe
Wkłady koronowe

Wkłady koronowe to samodzielne uzupełnienia, które zastępują tradycyjne wypełnienia, czyli „plomby”. Charakteryzują się dużą wytrzymałością i właśnie dlatego polecane są głównie do zębów bocznych. Obecnie wkłady koronowe wykonuje się najczęściej z porcelany lub kompozytu. Wkłady stosuje się w celu odbudowania miejsc stycznych z zębem sąsiednim oraz jeśli korona zęba jest znacznie zniszczona. Co jeszcze warto wiedzieć o wkładach koronowych?

spis treści

1. Wykonanie wkładów koronowych

Wkłady koronowe, zwane także inlay, wykonuje się w ciągu dwóch wizyt w gabinecie stomatologicznym. Założenie wkładu jest całkowicie bezbolesnym zabiegiem, odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Specjalista bardzo dokładnie opracowuje ząb, podobnie jak pod klasyczne wypełnienie ubytku, czyli tak zwaną plombę. Różnica polega na tym, że w przypadku wkładu koronowego musi zostać zachowana zasada: dno ubytku nie może być szersze niż jego wylot. Kolejnym etapem jest pobranie wycisku w celu wykonania modelu, na którym w laboratorium protetycznym zostanie wykonany wkład. Zostaje pobrany również wycinek zębów przeciwstawnych, który posłuży do dobrania koloru. Opracowany ząb zostaje zabezpieczony specjalnym opatrunkiem, który chroni go do czasu następnej wizyty. Po upływie dwóch, trzech dni pacjent powinien zgłosić się do specjalisty na osadzenie wkładu w ubytku zęba. Wkłady łączy się szczelnie z zębem za pomocą kleju, dzięki czemu spada ryzyko pojawienia się ponownej próchnicy.

Wkłady koronowe są bardzo wytrzymałe, a także ich zastosowanie umożliwia precyzyjne odbudowanie miejsc stycznych z sąsiednim zębem i odtworzenie anatomicznego kształtu zęba. Efekt ten ciężko osiągnąć, zakładając tradycyjną plombę.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Rodzaje wkładów koronowych:

  1. Wkłady koronowe metalowe – wykonane z:
  • tytanu,
  • stopu złota,
  • stopu złoto-zastępczego.
  1. Wkłady koronowe niemetalowe – wykonane z:
  • włókna szklanego,
  • ceramiki.

Najlepiej sprawdzają się wkłady porcelanowe.

2. Wkłady koronowo-korzeniowe i mosty

Wkłady te stosuje się, gdy u pacjenta doszło do całościowego uszkodzenia koron zębów własnych.Wkład koronowo-korzeniowy może zostać założony tylko wtedy, kiedy kanał korzeniowy jest prawidłowo wyleczony i nie ma na nim zmian patologicznych. Uszkodzenie zęba nie powinno się znajdować poniżej brzegu kości. Wkłady te zakłada się jedynie na zęby martwe.
Kiedy stosuje się wkłady koronowo-korzeniowe?

  • zęby leczone endodontycznie,
  • zęby stabilne, bez złamań wzdłuż osi korzenia,
  • zęby bez zmian okołowierzchołkowych.

Wkłady koronowo-korzeniowe mogą zostać wykonane w laboratorium protetycznym, jednak obecnie częściej stosuje się wkłady standardowe, wykonane z kompozytu wzmocnionego włóknami szklanymi lub stopami metalu. Odbudowa rdzenia zęba możliwa jest w czasie jednej wizyty.

Most jest protezą uzupełniającą brak od jednego do kilku zębów. Składa się z przęsła odtwarzającego czynność i kształt utraconych zębów oraz z elementów mocujących go na filarach (naturalnych zębach otaczających lukę lub implanty). Elementem mocującym mogą być wkłady koronowe lub wkłady koronowo-korzeniowe.

Następny artykuł: Korony ceramiczne
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze