Przejdź na WP

Korony porcelanowe - stosowanie, korzeń zęba, implanty

Korona zęba to jego widoczna część (ząb składa się z korony oraz korzenia). Korony dentystyczne są specjalną, stałą „nadbudową” dla zębów, które zostały zniszczone lub dla wszczepionych implantów w przypadku braku naturalnego zęba. Korony porcelanowe to najbardziej estetyczny rodzaj koron. Są one dopasowane odcieniem do reszty zębów, a ich kształt jest dowolnie dopasowywany.

Zobacz film: "Jak dbać o zęby, aby były zdrowe?"

spis treści

1. Korony porcelanowe - stosowanie

Korony porcelanowe są najczęściej wstawianymu koronami. Wskazaniem do założenia koron protetycznych są duże zniszczenia zęba, wywołane próchnicą, złamaniem lub patologicznym starciem zęba. Korony mogą być także stosowane na bardzo słabych zębach po leczeniu kanałowym. Są także sposobem, jaki oferuje stomatologia estetyczna, na korektę estetyczną i ortodontyczną zębów, w przypadku krzywych zębów, trwale przebarwionych, z problemami ze szkliwem. Korony protetyczne są rozwiązaniem ostatecznym, kiedy nie ma innej możliwości poprawy stanu zębów, a to dlatego, że ząb pod koronę musi być znacznie spiłowany. W przypadku braku zęba, korony można mocować na różnego rodzaju implantach.

10 sprawdzonych sposobów na białe zęby
10 sprawdzonych sposobów na białe zęby [15 zdjęć]

Czy twój uśmiech stracił blask i nabrał odcieni szarości? Przebarwienia na zębach pojawiają się z wiekiem,...

zobacz galerię

Nałożona na zęba korona porcelanowa nie odbiega wyglądem od zęba naturalnego. Porcelana jest równie trwała jak naturalne zęby, więc nie trzeba specjalnie uważać przy gryzieniu. Trwałość koron porcelanowych jest jednak mniejsza niż koron metalowych. Dlatego też w przypadku zębów tylnych, to właśnie korony metalowe są zwykle pierwszym wyborem. Zęby przednie, ze względu na walor estetyczny, są zastępowane koronami porcelanowymi.

Zaletą stosowania koron porcelanowych jest fakt, że są one mocowane na stałe i można ich używać tak, jak używa się naturalnych zębów. Nie wyjmuje się ich z ust i nie wypadają, tak jak protezy ruchome.

2. Korony porcelanowe - korzeń zęba

Koronę porcelanową można stosować na korzeniach naturalnych zębów, których naturalna korona uległa zniszczeniu – całkowitemu złamaniu lub rozległemu zniszczeniu z powodu próchnicy. Rzadko zdarza się, że starcie zęba jest tak duże, że wymaga on nowej korony. Korony porcelanowe są także sposobem na szybsze leczenie ortodontyczne, jeśli w zgryzie są wady i można je poprawić za pomocą korekty kilku zębów. W przypadku, jeśli korona jest mocowana do zęba naturalnego, jego korzenie muszą być jednak przeleczone kanałowo i całkowicie martwe. Ząb musi być odpowiednio przypiłowany, aby można było na nim osadzić koronę.

Musisz to wiedzieć

3. Korony porcelanowe - implanty

Można stosować także korony na implantach. Implanty również mogą być metalowe lub ceramiczne. Korony porcelanowe na implantach mogą nie być jednak tak estetyczne jak korony osadzane na naturalnym korzeniu zęba lub korony pełnoceramiczne. Korony na implancie metalowym (ze stali lub złota) są mniej naturalne – nie przepuszczają światła jak naturalne zęby. Oprócz tego, przy linii dziąseł może być widoczna szara, ciemna linia implantu. Osoby uczulone na stopy metali mogą odczuwać negatywne objawy związane z metalem obecnym w organizmie. Implanty ceramiczne (wykonane z tlenku cyrkonu) z nałożonymi na nie koronami porcelanowymi dają bardziej naturalny wygląd. Są także bardzo wytrzymałe, chociaż według części lekarzy są mniej trwałe niż korony metalowe.

Następny artykuł: Higiena jamy ustnej

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy